• Akademia Bezpiecznego Puchatka

• BEZPIECZNIE ! - W SZKOLE, W DOMU, NA DRODZE I W SIECI - POWINNY O TYM ZAWSZE PAMIĘTAĆ CIEKAWE ŚWIATA DZIECI - to hasło, które towarzyszyło realizacji tegorocznej  edycji ogólnopolskiego programu Akademia Bezpiecznego Puchatka”.

W roku szkolnym   2019/2020  uczniowie klasy pierwszej realizowali XI edycję ogólnopolskiego programu edukacyjnego „Akademia Bezpiecznego Puchatka” . Głównymi celami programu były: edukacja i poprawa bezpieczeństwa dzieci, które rozpoczynają swoją naukę w szkole; wytworzenie u dzieci naturalnych sposobów unikania i reagowania na zagrożenia; edukacja rodziców w zakresie ochrony dzieci przed zagrożeniem; zwrócenie uwagi nauczycieli i dyrektora szkoły na konieczność edukowania dzieci w szeroko rozumianej tematyce bezpieczeństwa. W ramach programu  uczniowie klasy pierwszej uczestniczyli w zajęciach dotyczących bezpieczeństwa: w szkole i na wycieczce, na drodze, w domu i Internecie. Poznały również zagadnienia związane z pierwszą pomocą. Realizacja scenariuszy zajęć odbywała się na podstawie proponowanych przez organizatora materiałów edukacyjnych otrzymanych drogą elektroniczną. Otrzymane scenariusze lekcyjne oparte były na metodach efektywnego uczenia się, były to haki liczbowe z wykorzystaniem kodowania, skojarzenia liczbowe, wizualizacje, akronimy, zatrzymywanie faktów, mnemotechniki, drama, mapa myśli czy burza mózgów.

Ponadto uczniowie uczestniczyli w praktycznych zajęciach na przejściu dla pieszych, uczyli się  przepisowego poruszania się po drodze oraz zasad bezpiecznej zabawy podczas przerw, wzywania pomocy oraz podstaw udzielania pierwszej pomocy. Program kształtował u dzieci postawy odpowiedniego zachowania się w sytuacjach dla nich niecodziennych, trudnych oraz uczył właściwej reakcji na zaistniałe zagrożenia życia codziennego. Podsumowaniem uczestnictwa w programie „Akademia Bezpiecznego Puchatka” był udział wszystkich pierwszoklasistów w Ogólnopolskim Teście Wiedzy o Bezpieczeństwie rozwiązywanym on-line, składał się on z 10 pytań.

Realizacja zadań wynikających z programu okazała się godną uwagi inwestycją w bezpieczną przyszłość naszych dzieci, które wykazały się dużą wiedzą w tematyce bezpieczeństwa w domu, w szkole, w drodze do szkoły i w Internecie. W wyniku podjętych działań szkoła otrzymała  Certyfikat „Akademii Bezpiecznego Puchatka”w roku szkolnym 2019/2020, a pierwszoklasiści Dyplomy Bezpiecznego Puchatka.

red. D. Skawska

zobacz więcej       fot. D.S