Archiwum
rok szkolny 2018/2019
Zakończenie roku szkolnego 2018/2019
Obecny rok szkolny zakończył się wyjątkowo wcześnie w środę 19 czerwca. Po uroczystej Mszy św. spotkaliśmy się w szkole, gdzie Dyrektor Szkoły p. Maria Bożek, podziękowała wszystkim za wytężony rok pracy, a następnie wraz z wychowawcami klas wręczyła nagrody uczniom wyróżniającym się w nauce, zachowaniu i wzorowej frekwencji.
Tytuł " Najlepszego Ucznia" roku 2018/2019 przyznano
Gabrieli Czerwińskiej
oraz Krystianowi Wojtyczce
uczniowie uzyskali jednakową najwyższą średnią ocen
Nagrody za wysokie wyniki w nauce w klasie 1 otrzymali: Patrycja Rojek, Kamila Kuczaj, Bartłomiej Czerwiński, Kamil Krzysztof.
Nagrody za wysokie wyniki w nauce w klasie 2 otrzymali: Zuzanna Kurek, Kamil Zasadni, Piotr Młynarczyk
Nagrody za wysokie wyniki w nauce w klasie 3 otrzymali: Magdalena Czerwińska
Świadectwa z wyróżnieniem w klasie 4 otrzymali: Anastazja Banik, Patrycja Młynarczyk, Konrad Pajdzik, Jolanta Wojciarczyk, Katarzyna Wojtyczka, Marcelina Wojtyczka, Oliwia Wojtyczka, Magdalena Zygmunt.
Świadectwa z wyróżnieniem w klasie 5 otrzymali: Krystian Wojtyczka, Emilia Kołodziejczyk, wzorowa frekwencja: Martyna Bożek
Świadectwa z wyróznieniem w klasie 6 otrzymali: Gabriela Czerwińska, Wiktor Kowalczyk, Anna Krzysztof, Kacper Wojtyczka, Sabina Młynarczyk, Karol Pajdzik, Jakub Kuczaj, Wiktoria Rojek.
Świadectwa z wyróżnieniem w klasie 7 otrzymali: Izabela Pajdzik, Natalia Wojtyczka.
Świadectwa z wyróżnieniem w klasie 8 otrzymali: Paweł Pajdzik, Karolina Krzysztof, Małgorzata Mikołajczyk, Paulina Wojtyczka.
red. D. Skawska
Dyrektor i Grono Pedagogiczne Szkoły przyznało honorowy tytuł "Przyjaciel Szkoły"
rodzicom za ich zaangażowanie i pracę na rzecz w szkoły
w roku szkolnym 2018/2019:
- p. Bolesławowi Żabie - Wójtowi Gminy Mszana Dolna
- p. Lucynie i Włodzimierzowi Węglarzom - spółka rodzinna "SILLA"
- p. Zbigniewowi Pajdzikowi
- p. Wiesławie i Grzegorzowi Czerwińskim
- p. Józefowi Pajdzikowi
- p. Katarzynie Wojtyczce - "Zakład Podukcji Lodów - Katarzynka"
- p. Tadeuszowi Kuczajowi
Dziękujemy
za Państwa wspaniałą postawę, wielkie serce i dobrą wolę.
Szkoła potrzebuje TAKICH PRZYJACIÓŁ !!!
Pożegnanie absolwentów 2018/19
18 czerwca 2019r. w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia pożegnania absolwentów. Wzięli w niej udział uczniowie, nauczyciele, pracownicy szkoły, przedstawiciele samorządu gminnego oraz rodzice. Uroczystość rozpoczęliśmy w podniosły sposób odśpiewaniem hymnu, następnie przy dźwiękach poloneza uczniowie klasy VIII zaprosili zebranych do obejrzenia programu artystycznego.
W niebywały sposób nasi absolwenci połączyli w nim satyrę i humor z eleganckim podziękowaniem płynącym prosto z serca skierowanym do nauczycieli, pracowników, rodziców a także kolegów z młodszych klas.
W swoim kabaretowym programie uczniowie przedstawili w nieco krzywym zwierciadle lekcję matematyki, podczas której rozwiązanie prostego równania stało się niezwykle trudne, pokazali, że pierwsze szkolne sercowe problemy skłaniają nieraz do dziwnych zachowań, które u postronnych obserwatorów wywołują salwy śmiechu, wyjaśnili wszystkim ile to trzeba się nachodzić, żeby zdobyć świadectwo z czerwonym paskiem i wreszcie przedstawili rozwój młodego człowieka, który od etapu embriona intelektualnego- prezentującego niezmąconą radość życia poprzez kolejne fazy dochodzi wreszcie do chwili, gdy staje się „ ulubionym” uczniem nauczycieli, który szczęśliwie kończy właśnie edukację w tej szkole. Bez wątpienia ósmoklasiści dali popis gry aktorskiej i ubawili wszystkich do łez.
Na sam koniec postawili kropkę nad „i” odśpiewując szkolną wersję piosenki „Ale to już było”. Jej słowa podkreśliły , że właśnie kończy się pewien istotny etap ich życia, ale jednocześnie otwiera się świat i nowe perspektywy.
W drugiej części uroczystości spełnienia wymarzonych planów w dalszej edukacji życzyli absolwentom młodsi koledzy z klasy siódmej. Słownie i w postaci obrazków przedstawili kolejne etapy ich edukacji.
Każdemu podarowali z humorem garść drogocennych rad i upominki. Na koniec wygłosili pożegnalne przemówienie, w którym uroczyście pożegnali klasę ósmą i złożyli serdeczne podziękowania za godne reprezentowanie szkoły, za wspaniałą współpracę i za wspólnie spędzone chwile.
Swój występ spuentowali słowami Gabriela Marqueza „Nie płacz, że coś się skończyło, tylko uśmiechaj , że Ci się to przytrafiło”.
red.T.Flig
Konkurs pt. „Kolorowa przyjaciółka książki- zakładka”
Rozstrzygnięty został konkurs na najpiękniejszą zakładkę do książki organizowany przez panią bibliotekarkę Monikę Piwko-Bieniek. Cele konkursu było rozbudzenie zainteresowań czytelniczych; świadomości poszanowania książek; pobudzenie wrażliwości twórczej oraz kształtowanie poczucia estetyki.
Komisja Konkursu przyznała następujące nagrody:
I miejsce Magdalena Czerwińska kl. III
II miejsce Bartłomiej Czerwiński kl. I
II miejsce Jolanta Wojciarczyk kl. IV
Laureaci jaki wszyscy biorący udział otrzymali nagrody w postaci książek i dyplomów.
Dziękujemy za udział w naszym konkursie, a laureatom gratulujemy zwycięstwa.
red. M. Piwko-Bieniek
„Znajdź właściwe rozwiązanie” 2018/19
„Znajdź właściwe rozwiązanie”- to program realizowany w roku szkolnym 2018/2019 w klasach 6 i 7 pod okiem wychowawczyń mgr Anny Kuczaj i mgr Joanny Dudy. Zajęcia miały na celu bliższe poznanie samych siebie i lepsze zrozumienie innych ludzi. Praca polegała na wspólnym analizowaniu zachowań własnych i innych. Uczestnicy zastanawiali się nad tym, jak najlepiej sobie radzić w trudnych sytuacjach, jak rozwiązywać różne problemy, jak dbać o własne zdrowie i kondycję fizyczną, w tym również, jak unikać nałogów takich, jak palenie tytoniu.
W ciągu całego roku odbyły się zajęcia warsztatowe o tematyce:
I Poznajmy się bliżej.
II Laboratorium ciała.
III Naucz się mówić NIE.
IV Znajdź właściwe rozwiązanie.
V Uwierz w siebie.
Na zakończenie zostały przeprowadzone warsztaty podsumowujące, których obserwatorem była pani dyrektor Maria Bożek. Uczniowie wykazali się dużym zaangażowaniem i kreatywnością.
red. J. Duda, A. Kuczaj
Uczę się czytać - innowacja pedagogiczna
Zakończyliśmy innowację pedagogiczną „ Uczę się czytać”, której celem było przygotowanie dzieci do nauki czytania. W projekcie wzięły udział:
- w roku szkolnym 2017/2018 dzieci 5 – letnie z oddziału przedszkolnego
- w roku szkolnym 2018/2019 dzieci 6 – letnie z oddziału przedszkolnego
red. G. Panek
Wizyta w Stadninie Koni ,,APACZ”
Dnia 11.06. 2019 r. uczniowie naszej szkoły klas I – IV uczestniczyli w bezpłatnych warsztatach jeździeckich w Klubie Jeździeckim w Mszanie Górnej ,,Apacz’’.
W ramach zajęć uczniowie skorzystali z nauki jazdy konnej, pod okiem instruktorów. Uczniowie miło i w przyjemnym otoczeniu natury mogli zagrać w piłkę nożną oraz zjeść kiełbasę z grilla ufundowaną przez organizatorów. Mimo panującego upału, wszyscy dobrze się bawili.
Serdecznie dziękujemy za zajęcia.
red. G. Panek
Gala Finałowa Góralskiej Czytanki
w PPWSZ w Nowym Targu
11 czerwca o godz. 10.00 rozpoczęła się gala finałowa konkursu „Góralskie cytanie” Gwarowych Tekstów Literatury Regionalnej. Podsumowanie zgromadziło zacnych gości oraz wyróżnionych uczestników Podhala, Orawy, Spisza i Ziemi Zagórzańskiej.
W części plastycznej w kat. klas I-III II miejsce zdobyła Kamila Kuczaj z kl.I oraz w części czytelniczej w kat. klas IV-VI I miejsce uzyskał Jakub Kuczaj z klasy VI, który miał zaszczyt jako reprezentant Zagórzan przeczytać fragment „ Jak Bulanda mioł z ksiodzym do godanio”. GRATULUJEMY!
Jak podkreślili twórcy konkursu tradycja jest fundamentem, na którym budowana jest postawa kolejnych pokoleń. I o tym nie zapominajmy…
XV GORCZAŃSKIE SPOTKANIE Z JANEM PAWŁEM II
9 czerwca 2019 roku, jak co roku, spotkaliśmy się „Na Ogrodach” w Lubomierzu –Rzekach, aby uczcić Świętego Papieża Jana Pawła II. Uroczystość rozpoczęła się od składania kwiatów przed pomnikiem przy szałasie „Papieżówka”.
Przed polowym ołtarzem „Na Ogrodach” zebrani pod przewodnictwem O. Proboszcza Piotra Głoda odmówili „Koronkę do Miłosierdzia Bożego”, a następnie wystąpili uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 z programem artystycznym przywołującym obraz Ojca Świętego.
Uroczystej, koncelebrowanej Mszy Św. przewodniczył ks. dziekan Marek Wójcik.
Uroczystość swoją obecnością zaszczycili: p. Bolesław Żaba – Wójt Gminy Mszana Dolna, p.Wiesław Janczyk – Poseł na Sejm RP, p. Agata Zięba – Wicestarosta Limanowski, p. Jan Chorągwicki – Przewodniczący Rady Gminy Mszana Dolna, p. Katarzyna Szybiak – Zastępca Wójta Gminy Mszana, p. Leszek Banaś – Zastępca Nadleśniczego Lasów Państwowych, p. Tadeusz Dragon - Zastępca Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krakowie, Radni Powiatu Limanowskiego, Radni Gminy Mszana Dolna poczty sztandarowe, Orkiestra Dęta OSP z Mszany Górnej, chór parafialny i "Mali muzykańci".
Na zakończenie rodzice uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Lubomierzu i Sołtys Lubomierza p. Kamil Wojtyczka zaprosili wszystkich zebranych na poczęstunek- tradycyjne potrawy i kiełbaskę z grilla.
red. D. Skawska
Dzień Dziecka
1 czerwca na całym świecie dzieci mają swoje święto. W naszej szkole również taki niezwykły dzień był 3 czerwca, gdzie obchodziliśmy Dzień Dziecka. Dla dzieci z przedszkola oraz uczniów klas I – III zostały przygotowane różne atrakcje: konkursy, wesołe zabawy, oraz słodkie niespodzianki. Najpierw dzieci bawiły się na sali gimnastycznej, gdzie odbyły się zawody na wesoło, w których to każdy mógł sprawdzić swoje umiejętności.
Następnie uczniowie klas 1 -3 wykonali czapki na przyjęcie – Kinder bal – wszystkie prace zostały nagrodzone drobnymi upominkami.
Dzień zakończył się wspólnym zjedzeniem lodów i szkoda tylko, że ten dzień tak szybko minął… Za słodkie niespodzianki oraz pyszne lody dla wszystkich dzieci naszej szkoły dziękujemy
sponsorowi firmie „SILLA” z Mszany Dolnej oraz p. Katarzynie Wojtyczce.
red. G. Panek
Dla Ciebie Mamo!!!
28 maja gościliśmy w naszej szkole szczególnych gości – najukochańsze mamusie! Uroczystość rozpoczęła p. dyrektor M. Bożek. Następnie nasze najmłodsze dzieci z wielkim uczuciem i przejęciem recytowały mamusiom wiersze i śpiewały piosenki.
Zerówka swoim kochanym mamusiom składała życzenia wierszem i piosenką oraz zatańczyła dwa tańce: Piraci i Sofija.
Klasa I i II przygotowała przedstawienie ,,Księżniczka na ziarnku grochu’’ oraz złożyli życzenia i zaśpiewali piosnkę wraz z klasą III.
Potem nastąpiły śpiewy i tańce w wykonaniu uczniów koła regionalnego. Klasy starsze przygotowane pod okiem p. Joanny Dudy i o. Pawła śpiewając piosenki złożyły swoim mamom życzenia.
Na koniec Małgorzata Mikołajczyk zagrała na gitarze i złożyła życzenia mamusiom śpiewając piosenkę.
Następnie wszystkie dzieciaki wręczyły swoim mamusiom drobne upominki.
Mamy były wzruszone, ale też i dumne ze swoich dzieci, a spotkanie zakończył wspólny poczęstunek.
red. G. Panek
Etap wojewódzki
III edycji „Góralskiego czytania”
na Ziemi Zagórzańskiej
23 maja w Zespole Szkoły i Przedszkola w Łostówce odbył się konkurs, którego współorganizatorami są Kuratorium Oświaty w Krakowie i Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nowym Targu.
W etapie wojewódzkim naszą szkołę reprezentowali uczniowie :
- w kategorii klas I-III konkursu czytelniczego: Bartłomiej Czerwiński kl.I i Magdalena Czerwińska kl.III;
-w kategorii klas IV-VI konkursu czytelniczego :Gabriela Czerwińska kl.VI i Jakub Kuczaj kl.VI.
Według jury złożonego z pasjonatów kultury i gwary zagórzańskiej nasza szkołę podczas uroczystej gali finałowej dn.11.06.2019 w Nowym Targu reprezentować będą Jakub Kuczaj (konkurs czytelniczy) i Kamila Kuczaj (konkurs plastyczny). Gratulujemy!
fot. i red. A. Kuczaj
VII GMINNY
KONKURS PIOSENKI ANGIELSKIEJ
21 maja 2019r. w Kasince Małej odbył sie VII Gminny Konkurs Piosenki Angielskiej. Naszą szkołe reprezentował duet w składzie: Gabriela Czerwińska i Jakub Kuczaj z kl. VI.
Poziom tegorocznej edycji, co podkeśliło jury, był bardzo wysoki i wyrównany. Nasi wykonawcy śpiewając "Shallow ..." zdobyli wyróżnienie w kategorii zespoły kl. IV - VI.
fot. i red. A. Kuczaj
228 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja
Dnia 6 maja 2019 roku w Szkole Podstawowej nr 2 w Lubomierzu odbył się uroczysty apel z okazji 228 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Aby upamiętnić ten doniosły fakt w historii Polski, uczniowie klasy IV i V przygotowali okolicznościowy spektakl. Uroczystość tę zainicjowało odśpiewanie hymnu narodowego.
Następnie uczniowie przedstawili pełną napięcia dyskusję króla Stanisława Augusta Poniatowskiego z posłami patriotami, której owocem była decyzja króla o uchwaleniu Konstytucji i głosowanie. Rozmowę tę poprzedziły zdarzenia, jakie rozegrały się w mieszkaniu współczesnej rodziny, w której nastolatki nie rozumieją do końca, jaką wartość dla Polski ma wolność. Nie zdają sobie sprawy, że przodkowie o tę wolność musieli walczyć. Próbuje im to uzmysłowić niezwykle ciepła i mądra babcia, której ostatecznie z pomocą przychodzi duch przeszłości narodu i zabiera jedną bohaterek właśnie do czasów, w których ważą się losy ojczyzny.
Młodzi aktorzy przypomnieli zgromadzonym najważniejsze zapisy Konstytucji 3 Maja, które miały przyczynić się do stworzenia niepodległego i nowoczesnego państwa. Występ spotkał się z aplauzem i zachwytem publiczności, szczególnie tej najmłodszej, gdyż posłowie chcąc wyrazić entuzjazm z powodu uchwalania Konstytucji zrzucali czapki z głów. Po zakończeniu przedstawienia odśpiewano pieśń patriotyczną. Na koniec Pani Dyrektor Maria Bożek podziękowała występującym uczniom i nauczycielom za przygotowanie uroczystości.
red. A. Jurkowska
„Skarby Warszawy”
W dniach 24.04.2019-26.04.2019 kwietnia uczniowie klas starszych z naszej szkoły oraz klasa VIII ze Szkoły Podstawowej w Łętowem udali się wycieczkę do stolicy naszego kraju. Podróży towarzyszył nam pilot pan Janusz, a na miejscu czekała na nas przewodnik pani Ania Świątko, która włożyła duży wkład pracy i wiedzę przekazywaną o zwiedzanych miejscach i zabytkach Warszawy.
W ciągu tych trzech dni przy pięknej pogodzie poznawaliśmy miasto i jego prawdziwie europejski klimat. Mieliśmy okazję zobaczyć między innymi Wilanów, zmianę warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza, piękne Krakowskie Przedmieście, dach Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego oraz wiele innych interesujących obiektów. Zwiedzaliśmy Zamek Królewski, Cmentarz na Powązkach i interaktywne Muzeum Powstania Warszawskiego upamiętniające największą akcję zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie podczas II wojny światowej- powstanie w 1944 roku. Spacerując po granitowym bruku przy efektach dźwiękowych i oświetleniowych obejrzeliśmy powstańcze pamiątki. Zobaczyliśmy z lotu ptaka zrównaną z ziemią stolicę na filmie Miasto Ruin.
W Centrum Nauki Kopernika mieliśmy okazję dokonać wielu doświadczeń naukowych, zobaczyć mechanizmy funkcjonowania ludzkiego organizmu, urządzeń, wszechświata. Niewątpliwie atrakcją był wyjazd na trzydzieste piętro Pałacu Kultury i Nauki, skąd podziwialiśmy Warszawę z wysoka. Przejazd metrem na Stadion Narodowy oraz gra miejska w Łazienkach to także niezapomniane dla nas chwile.
Wycieczka była bardzo udana. Zobaczyliśmy wiele fascynujących i ważnych dla Polaków miejsc. Pomimo zmęczenia oraz oszołomienia natłokiem wrażeń byliśmy bardzo zadowoleni.
red. A. Kuczaj
zobacz więcej fot. M. Bożek; A. Kuczaj
Góralskie cytanie - 2019
12 kwietnia 2019r. odbył się szkolny etap konkursu literackiego "Góralskie cytanie". W kategorii klas I – III rywalizowali ze sobą: Maksymilian Kołodziejczyk kl. I, Bartłomiej Czerwiński kl. I, Magdalena Czerwińska kl. III. IV -VI: Gabriela Czerwińska kl. VI, Jakub Kuczaj kl. VI. VII – Gimnazjum: brak chętnych do wzięcia udziału w konkursie. Uczniowie przystępujący do konkursu musieli zapoznać sie z tekstami wskazanymi przez organizatora konkursu, nauczyć się czytać i opowiadać gwarą oraz przygotować do testu .
W wyniku przeprowadzonego konkursu w następnym etapie, który odbędzie się w Łostówce, naszą szkołę reprezentować będą: Bartłomiej Czerwiński i Magdalena Czerwińska ( I-III) oraz Gabriela Czerwińska i Jakub Kuczaj (IV – VI).
Wszystkim, którzy przystąpili do konkursu gratulujemy, a tym, którzy przeszli do kolejnego etapu życzymy powodzenia!
red. J. Duda
Lekcja przyrody w kl.VI
temat :„Obserwujemy ptaki i ssaki”-
lekcja w terenie na posesji państwa Lucyny i Włodzimierza Węglarzów
data: 11.04.2019
„Ciekawa lekcja przyrody”
„Pobyt u państwa Węglarzów bardzo nam się podobał. Widzieliśmy dużo zwierząt, takich jak: alpaki, barany, owce, pawie, bażanty, gołębie, kury i rasowe psy. Ogród także skrywał wiele ciekawych roślin. Właściciel opowiedział nam wiele różnych ciekawostek ze świata przyrody. Pan Włodzimierz opiekuje się troskliwie zwierzętami i posiada szeroką wiedzę na ich temat. Jego pasja jest tak duża, że zaraża nią coraz więcej osób. Bardzo chcielibyśmy podziękować za przyjęcie nas, ugoszczenie oraz za poczęstunek i upominki”.
(Ania, Amelia, Grzegorz)
„Kopytami alpak”
„Na lekcji przyrody mogliśmy zaobserwować różne ciekawe gatunki zwierząt i roślin. Państwo Węglarzowie są bardzo zaangażowani w hodowlę. Mieliśmy okazję porównać wełnę alpaków i owiec . Właściciel zaznajomił nas także z alpakoterapią - terapią wspartą towarzystwem alpak. Zwierzęta te są przyjaciółmi ludzi , a ich towarzystwo pozytywnie wpływa na stan zdrowia.”
(Wiktoria, Kuba, Gabrysia)
„Ciekawy spacer”
„Zafascynowały nas kwitnące drzewa oraz hiacynty, storczyki i tulipany. Zapamiętałyśmy, jak pan Włodzimierz opowiadał nam jak się opiekować zwierzętami , jak je karmić, mówił o ich pochodzeniu. Na sam koniec był poczęstunek, m.in. oscypki, cukierki i prezent w postaci długopisów z alpakami i brelok owcy. Byłyśmy podekscytowane i zadowolone ze spaceru. Dziękujemy państwu Węglarzom za gościnność i miłe wspomnienia.”
(Dominika, Ala B.)
„Alpaki i inne zwierzęta….”
„Wycieczka niewątpliwie się udała. Dostaliśmy urocze upominki związane ze zwierzętami, które hodują państwo Węglarzowie. Ich pasja wszystkich zainteresowała. Poświęcają jej dużo czasu i przede wszystkim serca. Dziękujemy.
(Sabina, Ala C.)
„Wędrówka przyrodnicza”
„Ciekawe jest to, że zwierzęta pochodzą z różnych zakątków świata, jak Szwajcarii i Boliwii. Mają tu wspaniałe, dogodne warunki do rozwoju oraz wspaniałą opiekę i miłość opiekunów.”
(Kacper, Karol, Wiktor)
Zdrowych, pogodnych Świat Wielkanocnych, pełnych wiary i nadziei.
Niech Zmartwychwstały Pan Jezus napełni Wasze serca miłością i pokojem.
Niech przemieni każdy smutek w radość, każdy płacz i zmartwienie
w szczęście i nadzieję !Dyrekcja, Grono Pedagogiczne
oraz Uczniowie naszej Szkoły
DZIEŃ OTWARTY JUŻ ZA NAMI...
W dniu 11 kwietnia 2019r. w godzinach od 9.00 do 11.00 w naszym przedszkolu odbył się DZIEŃ OTWARTY. W tym czasie przyszłe przedszkolaki wraz ze swoimi rodzicami miały możliwość zobaczyć, jak wygląda nasze przedszkole.
Dla małych gości przygotowaliśmy wiele atrakcji i ciekawych zajęć. Dzieci w towarzystwie rodziców mogły zapoznać się z paniami, wyposażeniem sali przedszkolnej, a także uczestniczyć w zabawach integracyjnych z wykorzystaniem chusty animacyjnej oraz zajęciach muzyczno-ruchowych. Na koniec, maluchy wzięły udział w zajęciach plastycznych, na których wspólnie wykonały farbami wiosenne drzewko.
Było nam bardzo miło gościć wszystkie dzieci oraz rodziców. Mamy również nadzieję, że miłe wspomnienia wesołych zabaw, pozostaną w pamięci naszych małych gości do września, gdy wrócą do przedszkola już jako przedszkolaki.
red. I. Krzysztof
"Kartka od strażaków"
W naszej szkole odbył się ogólnopolski konkurs plastyczny na projekt kartki bożonarodzeniowej lub wielkanocnej pt. „Kartka od strażaków”, w którym wzięło udział sześcioro chętnych uczniów z kl. I i IV.
Głównym celem konkursu było popularyzowanie wiedzy i tematyki strażackiej poprzez sztukę Konkurs był jednoetapowy, skierowany do wszystkich uczniów kl. I - VI lubiących rysować, szkicować, mają pomysły i zdolności plastyczne. Uczniowie wybrali jedną tematykę związana z Wielkanocą z uwagi na zbliżające się święta. Prace konkursowe zostały przesłane przez panią bibliotekarkę pocztą na adres Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej w Warszawie.
Wyłonienie zwycięzców nastąpi do 15 maja 2019 roku, a informacja o laureatach zostanie zamieszczona do 20 maja 2019 roku na stronie internetowej www.straz.gov.pl i w mediach społecznościowych oraz w czerwcowym numerze czasopisma „Przegląd Pożarniczy”.
red. M. Piwko-Bieniek
DZIEŃ OTWARTY W PRZEDSZKOLU
W dniu 11 kwietnia 2019r. w godzinach od 9.00 do 11.00 zapraszamy nowo zapisanych przedszkolaków (wraz z rodzicami) na zajęcia do przedszkola.
Zapraszamy do wspólnej zabawy.
„Zagórzańska czytanka”- konkurs czytelniczo- plastyczny
Etap szkolny: 12.04.2019 r. Etap gminny:17.05.2019 r.
Etap wojewódzki: 23.05.2019r.
Klasy
Tytuły
I-III
1.„Hanusino cubatka”
2.„Zimno Dziura”
3.„Jak na Koninie Franek Smrecok wygnoł stracha”
IV-VI
1.”Zbójnicko sprawiedliwość”
2.”o dwóch braciak i biydzie”
3.”Jak Bulanda mioł z ksiodzom do godanio”
VII-VIII
1.”Do owiec”
2.Lucyjon”
3.”Połonka, połonka, chytoj się zwonka”
Regulamin Konkursu Ziemia Zagórzańska - zobacz
Warsztaty
„Wykonywanie kwiatów z bibuły do palmy wielkanocnej”
W dniu 27.03.2019r gościliśmy w naszej szkole panią Helenę Flig. Celem spotkania były warsztaty z bibułkarstwa. Uczniowie z klas IV – VII wykonywali tradycyjne zagórzańskie kwiaty pod okiem eksperta.
Dzieci z wielkim zainteresowaniem i entuzjazmem tworzyły piękne bukiety, które posłużą do zrobienia palmy wielkanocnej. Zajęcia bardzo się podobały. Padły obietnice wykonania samodzielnych palm wielkanocnych.
Dziękujemy pani Helenie Flig za prowadzenie warsztatów i z niecierpliwością oczekujemy kolejnego spotkania z kulturą zagórzańską!
Red. T. Flig, A. Kuczaj
Konkurs pt.:„Kolorowa przyjaciółka książki- zakładka”
Cele konkursu:
- rozbudzenie zainteresowań czytelniczych;
- rozbudzenie świadomości poszanowania książek;
- pobudzenie wrażliwości twórczej ;
- kształtowanie poczucia estetyki;
- dążenie do uzyskania sukcesu poprzez uczestnictwo w konkursie tematycznym.
Regulamin konkursu:
- Organizatorem konkursu jest biblioteka szkolna.
- Konkurs adresowany jest do uczniów klas I-IV.
- Zadaniem uczestników jest wykonanie zakładki do książki dowolną techniką (np. rysunek, malarstwo, kolaż, techniki mieszane itp.) i dowolnym formacie. Nie należy używać materiałów nieniszczących książki np. plastelina.
- Praca powinna posiadać metryczkę na odwrocie lub dopiętą informację do zakładki: imię i nazwisko autora pracy oraz klasa, do której uczeń uczęszcza.
- Najciekawsze prace zostaną nagrodzone. Przewidziane są trzy nagrody główne– za I, II i III miejsce.
- Prace oceniać będzie jury konkursu powołana przez organizatora.
- Przy ocenie prac komisja będzie brała pod uwagę: orginalność, różnorodność materiałów wykorzystanych do wykonania zakładki oraz estetykę.
- Termin oddawania prac do biblioteki szkolnej: 07.05.2019 r.
Organizator: Monika Piwko-Bieniek
WITAJ WIOSNO!
Wiosna to czas kiedy wszystko budzi się do życia, kwitną drzewa, rozkwitają kwiaty, ptaki przylatują z ciepłych krajów. Dzieci specjalnie ubrani na zielono, w radosnych nastrojach, 21 marca świętowali nadejście wiosny. Dla dzieci z przedszkola oraz uczniów klas 1-3 zostały przygotowane różne atrakcje. Najpierw wszyscy bawili się na sali gimnastycznej, gdzie odbyły się zawody na wesoło między innymi: dmuchanie piórka, skoki królika, kukułcze jajko. Dostarczyły one wszystkim dużo radości i uśmiechu.
Następnie przedszkolaki wspaniale bawiły się dobierając rekwizyty do śmiesznych zdjęć w wiosennej foto-budce. Natomiast uczniowie klas 1-3 w tym czasie wzięli udział w konkursie plastycznym.
Na zakończenie dnia wszyscy wyszli na wiosenny spacer ze słomianą z kukłą symbolizującą kończącą się zimę. Po drodze szukaliśmy i obserwowaliśmy pierwsze oznaki wiosny.
red. D. Skawska
REKOLEKCJE WIELKOPOSTNE
W dniach 18, 19, 20 marca 2019 r. odbędą się Rekolekcje Wielkopostne. Spotkania rekolekcyjne prowadzone będą zgodnie z ustalonym harmonogramem. W szkole będzie pełniony dyżur przez nauczycieli dla zgłoszonych dzieci.
Szczegółowy harmonogram ZOBACZ pdf
WIZYTA W TEATRZE "RABCIO"
13 marca 2019r. uczniowie klas 1,2,3 oraz dzieci z oddziału przedszkolnego udali się na wycieczkę autokarową do Rabki Zdrój. W Teatrze Lalek "Rabcio" z zainteresowaniem obejrzeli spektakl pt. "O krasnoludkach i sierotce Marysi". Przedstawienie zostało stworzone na podstawie nowej, współczesnej adaptacji tekstu Marii Konopnickiej, zachowując jednak urok oryginalnej staropolszczyzny i najbardziej znanych jego wątków. Również teksty wszystkich piosenek zostały specjalnie dobrane do adaptacji spośród różnych wierszy autorki oryginału.
Spektakl był piękny, dzieci zachwycone szybkim rozwojem akcji. Najbardziej podobała im się gra świateł, nagle zmieniające się sceny i dekoracje. Lalki, kostiumy i maski groteskowe stworzyły kolorowy i baśniowy klimat przedstawienia. Jednak największe emocje wywołała przede wszystkim muzyka i postacie piękne i zarazem przerażające.
Wyjazd do teatru wzbudził wiele pozytywnych emocji w dzieciach o czym świadczyły uśmiechy i komentarze po zakończonym przedstawieniu.red. D. Skawska
Ważna informacja !
Dyrektor Szkoły zgodnie z zarządzeniem Wójta Gminy Mszana Dolna informuje, że w dniach 1 - 28 marca odbywają się zapisy dzieci 3, 4, 5, 6 - letnich do oddziału przedszkolnego oraz uczniów do klasy 1 na rok szkolny 2019/2020 - karty zapisu w sekretariacie szkoły lub do pobrania.
Karta zapisu do oddzialu przedszkolnego - pobierz
Klauzula informacyjna - zobacz
Zapraszamy
CYFROWOBEZPIECZNI
CYFROWOBEZPIECZNI to zajęcia przeprowadzone w klasach młodszych przez pedagoga szkolnego, który uzyskał zaświadczenie kursu e-learningowego pt. „Jak zapewnić uczniowi bezpieczeństwo w sieci?”. Odbyły się cztery spotkania: Bezpieczeństwo w kontakcie z innymi; Ochrona przed wirusami; Hasła, loginy i bezpieczne logowanie; Wiarygodność w sieci, opartych o scenariusze lekcji oraz filmy edukacyjne znajdujące się na stronie cyfrowobezpieczni.pl. Zajęcia te miały na celu zdobycie wiedzy przez uczniów oraz uświadomienie im z możliwych zagrożeń i ryzyka związanego z korzystaniem z Internetu.
Uczniowie pracowali oraz ćwiczyli w grupach. Zapoznali się z różnymi metodami pracy np. jak tworzyć mapę myśli (przedstawiali różne rodzaje reklam); praca metodą projektu w grupach (polegała ona na odnalezieniu błędów przedstawianych w filmie/tekście, wyszukanie wiarygodności informacji); dyskusja moderowa (uczniowie dyskutują na tematy, które są dla nich istotne, a nauczyciel jest moderatorem dyskusji).
red. M. Piwko-BienieK
zobacz więcej fot. M. Piwko-Bieniek
POZNAJEMY KATALOG ALFABETYCZNY
Uczniowie klasy drugiej 26 lutego zapoznali się z katalogiem alfabetycznym umieszczonym w szufladkach katalogowych. Uczyli się ćwiczyć umiejętności posługiwania się katalogiem w praktyce oraz tworzyli lapbooki w grupach związane z danym tematem.
Na początku zajęć dzieci zostały zaznajomione ze zbiorami biblioteki, między innymi: książkami, filmami na płytach DVD, multimediami, czasopismami. W dalszej kolejności tworzyły lapbooki, do których wykonania prowadząca rozdała materiały.
Lapook zawierał między innymi: zdjęcia różnorodnych zbiorów bibliotecznych, zdjęcie katalogu bibliotecznego oraz karty katalogowej z instrukcjami jej opisu.
Dzieci miały również na zadanie wyszukać w katalogu alfabetycznym kartę książki według polecenia, sprawdzić, czy w bibliotece znajdują się książki konkretnego autora oraz odczytać z karty katalogowej informacje o książce.
Zajęcia miały na celu wyrabianie u uczniów nawyku korzystania informacyjnego biblioteki.
red. M. Piwko-BienieK
zobacz więcej fot. M. Piwko-Bieniek
Walentynki
14.02.2019r. w naszej szkole uczniowie SU z okazji
Święta Zakochanych
zorganizowali Pocztę Walentynkową. Akcja ta poprzedzona była kiermaszem kartek walentynkowych ręcznie wykonywanych.
Poczta cieszyła się dużym powodzeniem wśród uczniów, ale także nauczyciele nie zostali zapomniani i otrzymali piękne walentynki
od swoich wychowanków.
Ogromną atrakcją i wspaniałą zabawą była możliwość wykonania zdjęć w
"Budce walentynkowej"
zorganizowanej w oddziale przedszkolnym.
red. D. Skawska
zobacz więcej fot. D.S ; A. Cieżak
DISCO KARNAWAŁOWE
Dnia 7.02.2019r. dzieci z przedszkola oraz uczniowie klas 1-3 udali się na DISCO KARNAWAŁOWE do sali zabaw „Nibelandia„ w Łącku. Animatorzy zorganizowali dzieciom tańce i zabawy przy dźwiękach znanych i lubianych piosenek w rytmie disco.
Wszyscy bawili się wyśmienicie! Były korowody, kółeczka, konkursy oraz tańce w parach i grupkach. Kiedy pląsy na parkiecie wyczerpały siły małych tancerzy wszyscy udali się na poczęstunek.
Pyszne przekąski i słodkości zregenerowały siły i można było dalej się bawić. Inną z atrakcji zabawy było malowanie tatuaży oraz zabawy ruchowe na wyposażeniu sali zabaw.
Wspólne zabawy i tańce dostarczyły wszystkim wiele radości i zadowolenia. Do domu powróciły zmęczone, ale już planują kolejny tak atrakcyjny wyjazd.
red. D. Skawska
KOCHAMY WAS - BABCIU I DZIADKU !!!
„Dziś dla babci słońce mamy i całuski dla dziadziusia,
Dziś życzenia wnuczek składa i piosenki śpiewa wnusia”
Babcia i Dziadek to słowa, które każdemu dziecku kojarzą się z ciepłem, miłością i wszystkim, co dobre. Dlatego dzieci z naszej szkoły w dniu 31 stycznia gościły swoje Babcie oraz Dziadków na uroczystości z tej okazji. Każda grupa przygotowała niespodziankę oraz zaprezentowała specjalnie przygotowany program artystyczny dla swoich kochanych gości. Występy rozpoczęły grupy przedszkolne: 3,4 – latków oraz 5,6- latków. Dzieci pod czujnym okiem wychowawczyń zaprezentowały wiersze i piosenki.Uczniowie klas 1-3 przedstawili inscenizację „Dwanaście miesięcy”.
Indywidualnie swoje umiejętności zaprezentowali: Paweł Pajdzik grając na akordeonie oraz Paulina Wojtyczka grając na skrzypcach.
Gabriela Czerwińska dla dziadków zaśpiewała piosenkę, a Amelia Guzara przedstawiła układ gimnastyczny.
Na zakończenie wystąpili kolędnicy z „Żywą Szopką”.
Następnie każda wnuczka i wnuk złożyli swoim gościom życzenia oraz wręczyli przygotowane niespodzianki. W ten szczególny sposób okazali im szacunek i po raz kolejny podziękowali za miłość, cierpliwość i zrozumienie.
Była to wzruszająca uroczystość pełna uśmiechu, radości i dumy. Szczęśliwe i rozpromienione twarze babć i dziadków dały wyraz tego, jak ważne są takie spotkania i chwile spędzone wspólnie z wnukami.
red. D. Skawska
Spotkania z native speaker'em
W ostatnim czasie uczniowie naszej szkoły mieli dwukrotnie okazję sprawdzić swoją znajomość języka angielskiego w praktyce.
Pierwsi temu trudnemu zadaniu stawili czoła uczniowie 8 klasy. W czasie zajęć dodatkowych zorganizowanych w pierwszym tygodniu ferii zimowych podzieleni na 3-4 osobowe grupy odbyli video konferencje z Diasem, studentem anglistyki z Kazachstanu. Pomimo początkowej nieśmiałości udało się nam nawiązać kontakt i dowiedzieć kilku rzeczy o naszym rozmówcy. Było to pożyteczne doświadczenie, bo mogliśmy się osobiście przekonać, że używanie języka w codziennym życiu sprawia większą trudność niż w klasie, a znaczenie mają nie tylko wiedza i umiejętności, ale także pewność siebie i śmiałość.
Za drugim razem zadanie było jeszcze trudniejsze bo dnia 30 stycznia do naszej szkoły osobiście zawitał gość – pochodzący z Hiszpanii Victor, który swoją znajomość języka angielskiego szlifował podczas rocznej nauki w Kanadzie. Tym razem w spotkaniach uczestniczyli uczniowie klas 4-8.
Na początku, po poznaniu naszego gościa i przedstawieniu siebie, uczyliśmy Victora kilku słów w języku polskim! Trzcina, dżdżownica, źdźbło, huśtawka, bałwan i rzeżucha sprawiły by trudność niejednemu cudzoziemcowi ale Victor nieźle dał sobie radę.
Następnie każdy z uczniów kolejno opisywał po angielsku wybrane zwierzę, a Victor je odgadywał. Co ciekawe najwięcej problemów sprawiły mu zagadki klas młodszych! Potem nadszedł czas na krótki przerywnik w formie zabawy, a następnie zasypywaliśmy naszego gościa dziesiątkami pytań. Dowiedzieliśmy się m.in. że Victor bardzo lubi Lubomierz i nie jest to jego pierwsza wizyta w naszej miejscowości! Niektórzy z nas rozmawiali z Victorem jeszcze na przerwie. Pod koniec ostatniego spotkania koleżanki z 8 klasy wraz z Panią Dyrektor podziękowały naszemu gościowi za przybycie i spotkanie z nami wręczając mu oscypki! Dias i Victor – DZIĘKUJEMY WAM BARDZO!
Z niecierpliwością czekamy na kolejnych obcojęzycznych gości w progach naszej szkoły!
Recently the students of our school have had two chances to check their knowledge of English in practice.
The students of the 8th grade faced this difficult task first. In the first week of our winter break during extracurricular classes the students divided into small groups had/held video conferences with Dias, a student of English philology from Kazakhstan. In spite of initial shyness, we managed to communicate and learn a couple of things about our interlocutor. It was very useful experience because we could see that using English in every day life is much more difficult than in classroom, and it is not only knowledge and skills that matter, but also self-confidence and courage.
The next task was even more difficult because on 30th January a guest appeared personally in our school – Victor from Spain, who had learnt English during a one year stay in Canada. This time the students of 4th-8th grade participated in the meetings.
At first after meeting our guest and introducing ourselves, we taught Victor a couple of Polish words! Trzcina, dżdżownica, źdźbło, huśtawka, bałwan and rzeżucha would be really difficult to many foreigners but Victor did really well.
Next, each of the students was describing a chosen animal in English, and Victor had to guess what it was. What is interesting the riddles of the younger classes turned out to be more difficult! Then after a short game we asked our guest hundreds of questions. It turned out that he likes Lubomierz very much and that it is not his first visit here! Some of us talked to Victor even during the break. At the end of the last meeting two girls from the 8th grade and our Head Teacher thanked our guest for coming and meeting us and gave him traditional highlanders’ cheese – oscypek. Dias and Victor – THANK YOU VERY MUCH!
We are looking forward to meeting next foreigners at our school.
red. Marcin Dorosz
„Na scoście, na zdrowie, na ten Nowy Rok….”
Jak co roku nasi chłopcy uczestniczyli w Olszówce w Przesłuchaniach Grup Kolędniczych. Zdobywając I miejsce zakwalifikowali się dalej do Powiatowego Przeglądu w Mszanie Górnej 19 stycznia. Według tradycji naszego regionu wystąpili z „Żywą Szopką”.
Kolędnicy:
Anioł: Jakub Wojtyczka
Pastuszki: Marcin Bożek, Kacper Wojtyczka, Konrad Pajdzik, Karol Pajdzik, Bartłomiej Banik
Żyd: Jakub Kuczaj
Król Herod : Grzegorz Dudzik
Hetman: Wiktor Kowalczyk
Żołnierz: Michał Banik
Śmierć: Tomasz Zapała
Diabeł : Adam Krzysztof
Mamy nadzieję, że nasi uczniowie będą pamiętać o dorobku pokoleniowym i w dalszym ciągu będą kultywować tradycje kolędnicze!
red. Anna Kuczaj
"Lubomierz i jego mieszkańcy na starej fotografii"
Konkurs fotograficzny rozstrzygnięty!
Najlepsze zdjęcia znalazła w swoim archiwum domowym uczennica klasy IV Jolanta Wojciarczyk. Jej fotografie były najstarsze, dokładnie opisane i ukazywały najtrafniej naszą wieś, jej mieszkańców i zwyczaje.
Wyniki konkursu:
I miejsce: Jolanta Wojciarczyk kl.IV
II miejsce: Katarzyna Wojtyczka kl.IV i Jakub Wojtyczka kl.V
III miejsce: Kamila Kuczaj kl.I i Jakub Kuczaj kl.VI
Wyróżnienia: Anastazja Banik kl.IV i Piotr Młynarczyk kl.II
Pozostali uczestnicy: Amelia Bożek kl.I, Małgorzata Mucha kl.IV i Angelika Złydaszyk kl.V
Zapraszamy wszystkich do obejrzenia wystawki szkolnej pod tym samym tytułem!
red. Anna Kuczaj
Z okazji nadchodzących świąt Bożego Narodzenia pragniemy złożyć najserdeczniejsze życzenia. Niech będą One niezapomnianym czasem spędzonym bez pośpiechu, trosk i zmartwień. Życzymy, aby upłynęły w spokoju i radości, wśród rodziny i przyjaciół oraz wszystkich bliskich dla Państwa osób.
Wraz z nadchodzącym Nowym Rokiem życzymy dużo zdrowia i szczęścia. Niech nie opuszcza Was pomyślność i spełnią się te najskrytsze marzenia.
Dyrekcja, Grono Pedagogiczne i Pracownicy Szkoły
Mikołaj nigdy nie zawodzi i zawsze przybywa na czas.
Mikołaj się śpieszy, zadanie swe zna - każdemu coś kupi, każdemu coś da.
Spotkanie z Mikołajem
6 grudnia, jak co roku, w naszej szkole miało miejsce niecodzienne wydarzenie. Przedszkolaków oraz uczniów klas 1-3 odwiedził Święty Mikołaj. Dzieci z oddziału przedszkolnego przywitały gościa specjalnie przygotowanym programem artystycznym.
Święty Mikołaj wszystkim dzieciom osobiście wręczał prezenty, a w nich – dla każdego coś dobrego! Radości nie było końca. Gość rozmawiał z dziećmi, zachęcał ich, aby były grzeczne, słuchały rodziców i pań w szkole.
Tak miły dzień na długo pozostanie w pamięci wszystkich.
Mikołaju !
Dziękujemy za wizytę, piękne prezenty i zapraszamy znowu za rok!
red.D. Skawska
Wyróżnienie
dla Kamila Zasadni
w Ogólnopolskim Konkursie Edukacyjnym
"Szkolne Przygody Gangu Słodziaków"
Nasza szkoła wzięła udział w konkursie dla szkół podstawowych zorganizowanym przez Sieć Sklepów Biedronka ,,Szkolne Przygody Gangu Słodziaków’’, celem którego było inspirowanie dzieci do codziennego czytania. Jednym z zdań konkursu było wykonanie przez uczniów klasy II komiksu o nowych przygodach Słodziaków. W klasie II taką pracę wykonał Kamil Zasadni i spotkała się ona z uznaniem jury i zdobył wyróżnienie oraz otrzymał nagrodę. Było przesłanych 5000 prac do oceny, a jury wybrała 500 i w nich pracę Kamila.
Bardzo gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów !
ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI
20 listopada 2018r. niezwykle uroczyście obchodziliśmy w naszej szkole 100 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Akademię rozpoczęliśmy odśpiewaniem „Mazurka Dąbrowskiego”, a następnie uczniowie z klasy IV, V, VII oraz VIII zaprosili nas na wyprawę drogą do Niepodległości. Niezwykłe i pełne wrażliwości recytacje wykonane przy akompaniamencie utworów Fryderyka Chopina i Michała Ogińskiego uzmysłowiły nam jak wielką stratą i tragedią była dla narodu utrata niepodległości i jak wiele trudu i wysiłku włożyli nasi przodkowie w to, by nie dać się wynarodowić i odzyskać wolność.
Szczególne wrażenie na widzach wywarli młodzi aktorzy z klasy V, którzy w niezwykle wymownej pantomimie zaprezentowali pazerność i bezwzględność zaborców: Rosji, Prus i Austrii oraz walkę Polaków o odzyskanie niepodległości. Niewątpliwie „kropką nad i” był występ szkolnej scholii, która słowami jednej z piosenek:
Mówię o tobie z dumą
Myślę o tobie z troską
Jesteś drogim skarbem
Moją kochaną Polskąwyraziła, jak ważna jest dla nas Polaków wolna Polska.
red. Anna Jurkowska
Godność, wolność, niepodległość - ojczyzna Polska
W odpowiedzi na zaproszenie Ministra Edukacji Narodowej oraz Rady Dzieci i Młodzieży przy Ministrze Edukacji Narodowej uczniowie szkoły, dzieci z oddziału przedszkolnego oraz nauczyciele włączyli się do świętowania „Dnia dla Niepodległej”.
W piątek, 9 listopada 2018 r. wszyscy zebraliśmy się w przewiązce szkoły i o godzinie 11:11 zaśpiewaliśmy 4-zwrotkowy hymn narodowy. To historyczny dzień, gdyż wcześniej nigdy w historii Polski tak wiele osób w tym samym czasie nie zaśpiewało „Mazurka Dąbrowskiego”. Następnie w ramach świętowania 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości odbył się koncert pieśni patriotycznych.
Przedszkolacy z ogromnym zaangażowaniem zaśpiewali piosenkę pt. „Płynie Wisła”. Uczniowie klasy I pieśń pt. Przybyli Ułani”, a następnie z klasą II i III piosenkę „Jesteśmy Polką i Polakiem”.
Uczniowie z grupy starszej zaprezentowali pieśni: klasa IV – „Piechota”, klasa V – „Pierwsza brygada”, a klasa VI pieśń „Rozkwitają pąki białych róż”.
Z przyjemnością naszego koncertu wysłuchali również rodzice, którzy włączyli się do świętowania „Dnia dla Niepodległej”
red. Dorota Skawska
bardzo potrzebuje naszej pomocy! - zobacz więcej!
W roku szkolnym 2018/2019 nasza szkoła już po raz drugi wzięła udział w KONKURSIE DLA SZKÓŁ PODSTAWOWYCH WOJEWÓDZTWA MAŁOPOLSKIEGO ODBLASKOWA SZKOŁA. Wzięło w niej udział 81 uczniów z klas I – VIII. W ramach projektu każda klasa przygotowała gazetkę ścienną ,,Bądź bezpieczny na drodze – noś elementy odblaskowe.
Wszyscy uczniowie naszej szkoły są wyposażenie w elementy odblaskowe. W roku szkolnym klasy I-III zostały wyposażone w odblaski w ramach ogólnopolskiej akcji PZU ,,Odblaski – dziecko bezpieczne na drodze’’. Również uczniowie naszej szkoły są wyposażenie w kamizelki odblaskowe, które to noszą w czasie wycieczek i wyjść szkolnych w celu poprawienia widoczności na drodze. Oddział przedszkolny i zerówka naszej szkoły również dołączyła się do akcji – noszą kamizelki odblaskowe w czasie spacerów.
Realizując ideę „Odblaskowej szkoły” przeprowadzono konkurs plastyczny Noś odblaski – bądź widoczny , bądź bezpieczny.
W klasach młodszych oraz w zerówce przeprowadzono naukę bezpiecznego przechodzenia przez drogę , zwrócono uwagę na znaki drogowe znajdujące się wokół szkoły. Ważnym wydarzeniem było spotkanie uczniów z policjantem który przypomniał uczniom podstawowe zasady ruchu drogowego oraz zwrócił uwagę na konieczność noszenia elementów odblaskowych.
W klasach IV-VIII na lekcjach techniki przypomniano uczniom zasady bezpiecznego poruszania się po drogach oraz przeprowadzono testy wiedzy o bezpieczeństwie. Klasa IV na lekcji techniki przygotowała PANA STOPA.
red. i fot. Grażyna Panek
„No promil-no problem”
„No promil-no problem” to kampania społeczna mająca na celu uświadomienie kierowcom niebezpieczeństwa związanego z prowadzeniem pojazdu pod wpływem alkoholu. Tegoroczna tematyka nawiązywała do 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. W spotkaniu 29 października 2018 r. wzięli udział liderzy ze szkół podstawowych Gminy Mszana Dolna. W trakcie spotkania młodzież zapoznała się z programem oraz założeniami akcji. Pierwszy etap warsztatów prowadzony były w formie ćwiczeń integrujący mających na celu podnoszenie umiejętności społecznych oraz kształtowania wśród młodzieży postaw krytycznych wobec nietrzeźwych kierowców, stanowiących śmiertelne zagrożenie dla siebie i innych. Prowadząca pokazała film, który był początkiem do rozpoczęcia dyskusji na temat odpowiedzialnych wyborów, które często decydują o naszym życiu. Zachęcała do odważnych reakcji , sprzeciwianiu się jeździe po pijanemu i stanowczemu powiedzeniu „Nie promilowemu kierowcy”!
Drugi etap był prowadzony przez studentkę prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, należącej do Krakowskiego Stowarzyszenia Mówców, która przeprowadziła kilka ćwiczeń debat oxfordzkich mających na celu naukę skutecznej komunikacji w grupach. Ćwiczenia polegały na dobieraniu się w pary i grupy oraz przekonanie przeciwnika do tego czy książki są lepsze od filmów; albo czy lepiej uczyć się matematyki, niż języka polskiego; czy Noe mając jedno miejsce na arce, które powinien wybrać zwierzę np. konia, pszczołę, owcę ,lwa czy inne. Uczniowie używając silnych argumentów mieli przekonać przeciwnika do swoich racji. Zajęcia te miały na celu przygotować wszystkich zgromadzonych do głównej debaty pt. „Napoje alkoholowe nie powinny być reklamowane w telewizji:” Lewa strona zajęła stanowisko na „tak”, prawa strona stała na stanowisku „nie”.
Zajęcia były bardzo interesujące i pouczające. Na zakończenie organizatorzy przygotowali poczęstunek.
zobacz red. i fot. M. Piwko-Bieniek
Konkurs Recytatorski Poezji Patriotycznej
z okazji 100 rocznicy odzyskania niepodległości
KTO TY JESTEŚ ? POLAK MAŁY
23 października 2018 w holu szkolnym na pierwszym piętrze odbył się Konkurs recytatorski wierszy patriotycznych pt. „Kto ty jesteś? Polak mały”, zorganizowany przez panią bibliotekarkę. Jednym z celów konkursu było wspieranie wychowania patriotycznego i propagowanie poezji patriotycznej w 100 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.
Konkurs adresowany był do dzieci przedszkolnych i uczniów kl. I-III naszej szkoły. W konkursie wzięło udział 26 uczestników, którzy rywalizowali w dwóch kategoriach wiekowych recytując poezję znanych autorów polskich.
Jury w składzie Pani Dyrektor Marii Bożek, mgr Anny Jurkowskiej oraz Pani sekretarki Jadwigi Figury oceniało dzieci pod względem doboru repertuaru, interpretacji i wrażeń artystycznych.
W kategorii przedszkola:
I miejsce Kacper Cieżak 5 lata
II miejsce Zuzanna Szczypta 6 lata
III miejsce Katarzyna Jarosik 4 lata
W kategorii klas I-III:
I miejsce Magdalena Czerwińska kl. III
II miejsce Maksymilian Kołodziejczyk kl. I
III miejsce Kamila Kuczaj kl. I
Laureaci otrzymali dyplomy i nagrody książkowe, słuchowiska z legendami polskimi oraz słodycze.
Serdecznie gratulujemy !
red. Monika Piwko - Bieniek
Wycieczka do Niedzicy
19 października 2018r. odbyła się wycieczka do Niedzicy. Uczestniczyli w niej uczniowie klasy IV i V oraz gościnnie kilku uczniów z klasy VI. Celem wyprawy było poznanie niezwykłych miejsc naszego regionu, niezwykłych tym bardziej o tej porze roku. Wspaniała pogada pozwoliła nam nasycić nasze oczy nie tylko pięknymi zabytkami, ale także niezwykłymi kolorami złotej, polskiej jesieni.
Podczas tej wycieczki zwiedziliśmy w pierwszej kolejności wspaniały zamek w Niedzicy, poznaliśmy też niezwykłą historię więzionego w lochach zbójnika Janosika, który kierowany siłą uczucia, zdołał wyrwać ze skały łańcuch, którym był przykuty i zbiegł. Uczniowie zawzięcie kręcili palcem w pozostałym po tym zdarzeniu otworze, mając nadzieję, że wybrali właściwy palec i właściwą dłoń i że dzięki temu spełnią się ich życzenia. Z ciekawością wysłuchaliśmy też legendy o Brunhildzie i Bolesławie Łysym. Historia ta wywołała uśmiech na niejednej twarzy. Zaś z tarasów widokowych podziwialiśmy urokliwy widok na Jezioro Czorsztyńskie i zaporę. Opuściwszy zamkowe mury, udaliśmy się do wozowni podziwiać zgromadzone tam zabytkowe, szlacheckie powozy, a następnie odbyliśmy rejs widokowy po jeziorze na pokładzie „Harnasia”. Naszą wyprawę zakończyliśmy spacerem po koronie zapory.
Pełni niezapomnianych wrażeń wróciliśmy do szkoły późnym popołudniem, planując już kolejną, wspólną eskapadę.
red. Anna Jurkowska
Dzień Komisji Edukacji Narodowej
W poniedziałek 15 października w naszej szkole odbyła się uroczystość z okazji Dnia Edukacji Narodowej, potocznie zwana Dniem Nauczyciela. Uroczystość uświetnił swoją obecnością Wójt Gminy pan Bolesław Żaba. Aby uczcić to święto odbyła się akademia, a Samorząd Uczniowski przygotował medale, które zostały wręczone nauczycielom.
Następnie uczniowie klas IV - VIII pod przewodnictwem, pani Katarzyny Kuczaj przygotowali przedstawienie, w którym w humorystyczny sposób zaprezentowali lekcje. Talentami wokalnymi podzieliły się z nami dziewczynki klasy IV należące do scholii prowadzonej przez o. Pawła Czyrka. Następnie uczniowie złożyli gronu pedagogicznemu życzenia, zaśpiewali gromkie „Sto lat” i wręczyli upominki wszystkim pracownikom szkoły. Po części artystycznej głos zabrała pani Dyrektor Maria Bożek, która podziękowała uczniom za występ, a nauczycieli nagrodziła za trud pracy pedagogicznej, życząc wytrwałości w tym zawodzie.
red. Katarzyna Kuczaj
Spotkanie z policjantem
W dniu 15.10.2018r. pan policjant spotkał się z dziećmi z oddziału przedszkolnego oraz uczniami kl. I-III. Przypomniał wszystkim uczestnikom zasady ruchu drogowego i podkreślił, jak ważną rolę pełnią elementy odblaskowe, które każdy uczeń powinien nosić. Nasz Gość zwrócił uwagę na niebezpieczeństwa, jakie mogą czyhać na dziecko poruszające się w ruchu lądowym i omówił sposoby unikania ich.
Młodzi słuchacze zostali również poinstruowani w jak sposób chronić się przed nagłym atakiem zwierząt. Wspomniał również, aby dzieci zawsze pamiętały o zapinaniu pasów podczas podróży samochodem i nie siadały na przednim siedzeniu ponieważ ten przywilej jazdy dotyczy tylko tych, którzy mają ukończone 12 lat.
red. M. Piwko-Bieniek
Ogólnopolska Akcja - Święto Drzewa
Drzewa jako największe rośliny najskuteczniej wytwarzają tlen i pochłaniaj dwutlenek węgla, zapobiegają powodziom i spowalniaj proces erozji. Są podstawowym składnikiem lasu, stanowią środowisko życia dla wielu gatunków roślin i zwierząt. W tym roku odbyła się już 16 edycja Ogólnopolskiej Akcji Święta Drzewa. Do akcji włączyła się również Szkoła Podstawowa nr 2 w Lubomierzu.
We wtorek 9 października 2018 roku klasa III i VII wraz z nauczycielem biologii Heleną Domagałą i Dyrektorem szkoły Marią Bożek posadziła drzewa w ramach akcji Święta drzewa. Drzewa ufundowało Starostwo Powiatowe w Limanowej, a sadzonki pochodzą z Nadleśnictwa w Limanowej. Szkoła posadziła trzy buki zwyczajne. Uczniowie z klasy VII nadali drzewom imiona.
W sadzeniu drzew pomagali pracownicy Gorczańskiego Parku Narodowego, Pani Anna Kurzeja i Pan Michał Kosiarski. Uczniowie mogli dowiedzieć się o znaczeniu drzew oraz w jaki sposób i w jakim najlepszym terminie je sadzić. Towarzyszyła piękna pogoda i miła atmosfera.
red. Helena Domagała
DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA
2 października został zorganizowany w naszej szkole Dzień Głośnego Czytania. W wydarzeniu wzięli udział uczniowie z klas I-III oraz dzieci z oddziału zerowego. Zostało ono zorganizowanego w ramach konkursu edukacyjnego Szkolne Przygody Gangu Słodziaków, którego organizatorem jest sieć sklepów Biedronka. Celem konkursu jest budowanie nawyku codziennego czytania wśród uczniów klas I-III. Pierwszym zadaniem konkursowym było zorganizowanie uroczystości szkolnej i zainspirowanie uczniów klas młodszych do czytania oraz tworzenia własnych historii.
Podczas uroczystości uczniowie zapoznali się z głównymi bohaterami książki Gang Słodziaków oraz poznali jedną z przygód bohaterów, którą przeczytała p. Anna Łabuz. Uczniowie mieli okazję również zapoznać się z pracą pielęgniarki, rozpoznawały środki opatrunkowe, i poznały jak należy właściwie zdezynfekować i opatrzyć ranę. Na zakończenie zajęć w grupach rozwiązywały krzyżówkę i zagadki. Każde dziecko otrzymało mini-album na naklejki. Przez 21 dni dzieci będą zbierać naklejki, które zostaną przyznane tylko wtedy, gdy dziecko poświęciło co najmniej 10 minut dziennie na głośne czytanie. Każdy czas poświęcony na czytanie musi być potwierdzony podpisem rodzica. Mamy nadzieje, że akcja ta wyrobi u uczniów nawyku codziennego czytania.
Uczniowie zostali również zachęceni do wzięcia udziału w konkursie. Zadaniem uczniów z klasy I jest narysowanie własnej historii o dalszych przygodach Gangu Słodziaków. Klasa II ma za zadanie stworzyć komiks natomiast trzecioklasiści napisać krótką historię i ją zilustrować.
Mamy nadzieję, że podjętym działaniom uda się zmotywować rodziców i najmłodszych do rozwijania pasji czytania.
red. Anna Łabuz
ŚWIETO SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 2
W LUBOMIERZU
Tradycją naszej szkoły stały się obchody Święta Szkoły przypadające corocznie 18 września. Tego dnia czcimy naszego patrona św. Stanisława Kostkę. Tę wyjątkową dla nas uroczystość rozpoczęliśmy Mszą św. w kościele parafialnym, która została odprawiona przez proboszcza parafii o. Piotra Głoda w intencji całej społeczności szkolnej oraz pierwszoklasistów. Homilię przybliżająca postać św. Stanisława Kostki wygłosił o. Paweł Czyrek. Podczas mszy o. proboszcz poświęcił tornistry pierwszaków oraz udzielił im błogosławieństwa.
Dalsza część uroczystości przebiegała w budynku szkoły. Wzięli w niej udział oprócz uczniów, rodziców i nauczycieli zaproszeni goście: o. Proboszcz Piotr Głód, Julia Krzysztofiak, Rada Rodziców. Jako pierwsi zaprezentowali się pierwszoklasiści w przygotowanym pod kierunkiem wychowawcy p. Anny Łabuz programie artystycznym. Następnie przystąpili do uroczystego ślubowania oraz zostali pasowani na uczniów przez Dyrektora Szkoły. Na dowód tego wydarzenia uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy, medale, drobne upominki oraz globusy, które zostały ufundowane przez rodziców.
Następnie zebrani zostali zaproszeni do obejrzenia programu artystycznego upamiętniającego postać niezwykle skromnego, pobożnego patrona dzieci i młodzieży. Poranek o świętym Stanisławie Kostce przygotowali uczniowie starszych klas pod opieką p. mgr Teresy Flig oraz p. mgr Anny Jurkowskiej. Wykonawcy bez wątpienia zasłużyli na gromkie brawa, bowiem w niezwykle przejmujący sposób, recytując wiersze, zapoznali nas z niełatwym życiem świętego. Występ uatrakcyjniła scenka rodzajowa, w której młodzi aktorzy, wcielając się w postać małego Stanisława oraz jego matki, pokazali nam niezwykłą więź łączącą matkę i syna. Przysłowiową „kropką nad i” były radosne piosenki religijne wykonane przez scholę pod kierunkiem o. Pawła.
Po zakończeniu występów głos zabrała Pani Dyrektor Maria Bożek, która podziękowała wszystkim, a szczególnie naszej wyjątkowej młodzieży, za przygotowanie uroczystości.
red. Anna Jurkowska
18 września 2018 r - ŚWIĘTO SZKOŁY
PROGRAM UROCZYSTOŚCI
godz. 900 – Msza Św. w Kościele Parafialnym w Lubomierzu
godz. 1o15 – uroczystość w szkole
- Powitanie zaproszonych gości
- Ślubowanie i pasowanie uczniów kl. I
- Program artystyczny – Poranek poświęcony patronowi
- Wspólne spotkanie zaproszonych gości, nauczycieli i rodziców
ZAPRASZAMY
Rozpoczęcie roku szkolnego 2018/2019
3 września 2018r. uczniowie, nauczyciele, rodzice, pracownicy szkoły uroczyście przywitali nowy rok szkolny. Ten wyjątkowy dla wielu dzień rozpoczęliśmy Mszą św. Podczas nabożeństwa duszpasterze życzyli wszystkim wytrwałości, zapału do pracy oraz wielu sukcesów. Przypomnieli zebranym, że każdy z nas może wiele w życiu osiągnąć, ale niezbędne do tego jest podjęcie trudu i pracy. Po nabożeństwie miała miejsce uroczysta akademia. Społeczność szkolna wysłuchała wystąpienia pani dyrektor Marii Bożek, która przywitała wszystkich po wakacjach i życzyła uczniom wielu sukcesów.
Następnie uczniowie klasy V oraz klasy VIII, w krótkim programie artystycznym, upamiętnili 79 rocznicę wybuchu II wojny światowej. Występ młodzieży wywołał wiele emocji, wszyscy w milczeniu wysłuchali piosenek oraz z pasją i wrażliwością recytowanych wierszy. Na koniec uczniowie rozeszli się do klas na spotkania z wychowawcami.
red. Anna Jurkowska
Rozpoczęcie roku szkolnego 2018/2019
Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2018/2019 - poniedziałek 03.09.2018r. Msza Święta w Kościele Parafialnym w Lubomierzu odbędzie się o godz. 900. Następnie w budynku szkoły nastąpi inauguracja nowego roku szkolnego oraz spotkania uczniów z wychowowcami klas.