• UCZĘ SIĘ CZYTAĆ

Zajęcia dodatkowe dla 5 - latków                                                zobacz

- prowadząca zajęcia - mgr Grażyna Panek

Uczę się czytać - innowacja pedagogiczna

Zakończyliśmy innowację pedagogiczną „ Uczę się czytać”, której  celem  było  przygotowanie dzieci do nauki czytania.  W  projekcie wzięły  udział:

• w roku szkolnym 2017/2018 dzieci 5 – letnie z oddziału przedszkolnego
          • w roku szkolnym 2018/2019 dzieci 6 – letnie z oddziału przedszkolnego

red. G. Panek

zobacz       fot. G. Panek

,,UCZĘ SIĘ CZYTAĆ’’ – zajęcia prowadzone w ramach INNOWACJI PEDAGOGICZNEJ w roku szkolnym 2017/2018 i 2018/2019. Biorą w niej  udział już drugi rok dzieci 6 – letnie . W ramach tych zajęć uczniowie uczą się czytać metodą symultaniczno – sekwencyjną profesor Jagody Cieszyńskiej. Metoda symultaniczno-sekwencyjna (metoda sylabowa, metoda krakowska) to skuteczna metoda nauki czytania opracowana przez doświadczonego logopedę prof. Jagodę Cieszyńską.

Podstawowym założeniem nauki czytania sylabami jest  to, że dzieci uczą się odczytywać sylaby, a nie pojedyncze spółgłoski,

Etapy nauki czytania sylabami

Nauka czytania sylabami naśladuje etapy rozwoju mowy dziecka (od samogłosek, sylab, przez wyrażenia dźwiękonaśladowcze do wyrazów i zdań).

W nauce czytania metodą symultaniczno-sekwencyjną etapy są dokładnie określone:

Etap I – od samogłosek prymarnych (A, do sylaby otwartej
          Etap II – od sylaby otwartej do pierwszych wyrazów
          Etap III – czytanie sylab zamkniętych
          Etap IV – czytanie nowych sylab otwartych i zamkniętych
          Etap V – samodzielne czytanie tekstów

Ćwiczenia na każdym z pięciu etapów nauki czytania realizowane są według reguły: powtarzanie – rozumienie – nazywanie.

Nauka czytania sylabami to nauka czytania przez zabawę,  która wyzwala u dzieci pozytywne nastawienie do czytania.