• rok szkolny 2017/2018

        •  

          Zakończenie roku szkolnego 2017/2018

                   W piątek 22 czerwca nadszedł tak długo przez wszystkich wyczekiwany koniec nauki. Na uroczystej akademii uczniowie klasy 5 i 6 w żartobliwy sposób przedstawili propozycje zmian w szkolnej codzienności. Podziękowali nauczycielom poszczególnych przedmiotów za cały rok pracy oraz  zaprezentowali wakacyjne piosenki.

           

          Po tym radosnym występie głos zabrała Dyrektor Szkoły p. Maria Bożek, która podziękowała wszystkim za wytężony rok pracy, a następnie  wraz z wychowawcami klas wręczyła nagrody uczniom wyróżniającym się w nauce, zachowaniu i wzorowej frekwencji.

          Nagrody za wysokie wyniki w nauce w klasie 1 otrzymali: Zuzanna Kurek, Julia Miszczyk, Kamil Zasadni i Piotr Młynarczyk

          Nagrodę za wysokie wyniki w nauce w klasie 2 otrzymała: Magalena Czerwińska.

           

          Nagrody za wysokie wyniki w nauce w klasie 3 otrzymali: Katarzyna Wojtyczka, Magdalena Zygmunt Jolanta Wojciarczyk, Patrycja Młynarczyk, Konrad Pajdzik,  Marcelina Wojtyczka i Anastazja Banik.

            

          Za wzorową frekwencję nagrodzeni zostali: Tomasz Banik, Wiktor Krzysztof oraz Jolanta Wojciarczyk.

            

          Nagrody za wysokie wyniki w nauce w klasie 4 otrzymali: Krystian Wojtyczka, Jakub Wojtyczka, Emilia Kołodziejczyk.

          Świadectwa z wyróżnieniem  w klasie 5 otrzymali: Jakub Kuczaj, Kacper Wojtyczka, Wiktoria Rojek, Karol Pajdzik, Wiktor Kowalczyk i Gabriela Czerwińska.

           

          Za wzorową frekwencję nagrodę otrzymała Wiktoria Rojek.

          Świadectwa z wyróżnieniem w klasie 6 otrzymali: Izabela Pajdzik, Natalia Wojtyczka oraz Sylwia Wojtyczka

          Świadectwa z wyróżnieniem  w klasie 7 otrzymali: Paweł Pajdzik, Karolina Krzysztof, Paulina Wojtyczka oraz Małgorzata Mikołajczyk.

          Za wzorową frekwencję nagrodę otrzymał Grzegorz Dudzik.  

          Tytuł " Najlepszego Ucznia" roku 2017/2018 przyznano    Oklaski

          Izabeli Pajdzik, Krystianowi Wojtyczce oraz Natalii Wojtyczce – uczniowie uzyskali jednakową najwyższą średnią ocen.

          Następnie wręczone zostały nagrody "Najlepszego czytelnika" biblioteki szkolnej. Otrzymali je: oddział przedszkolny- Kamil Krzysztof, klasa 1 - Julia Miszczyk, klasa 2 –Magdalena Czerwińska i  Jakub Majerczyk, klasa 3 – Julia Skupień, klasa 4 - Angelika Złydaszyk, klasa 5 - Wiktor Kowalczyk, klasa 6 - Izabela Pajdzik, klasa 7 – Małgorzata Mikołajczyk.

          Pani Dyrektor wręczyła  również podziękowania rodzicom  za  ich zaangażowanie i pracę na rzecz w szkoły.   

          Rada Pedagogiczna naszej szkoły przyznała honorowy tytuł „Przyjaciela Szkoły” w roku szkolnym 2017/2018:

          • p. Lucynie i Włodzimierzowi Węglarzom - właścicielom  spółki rodzinnej   "SILLA"
          • p. Annie i Wiesławowi Kowalczykom - właścicielom   firmy "Handel Drewnem i Tarcicą”
          • p. Monice i Krystianowi  Rojkom
          • p. Katarzynie i Józefowi Wojtyczkom -  właścicielom firmy  "Zakład Podukcji  Lodów - Katarzynka"

          Dziękujemy za Państwa wspaniałą postawę.

          Szkoła potrzebuje TAKICH PRZYJACIÓŁ !!!   

          Po części oficjalnej uczniowie udali się z wychowawcami do klas. Otrzymali z ich rąk świadectwa oraz życzenia wesołych i bezpiecznych wakacji.

                  zobacz więcej        fot.D.S.



          Wystawa prac plastycznych

          w Bibliotece Miejskiej w Mszanie Dolnej

           

                  Dnia 20 czerwca w Bibliotece Miejskiej w Mszanie Dolnej odbyło się uroczyste otwarcie wystawy prac plastycznych dzieci i młodzieży biorących udział w tegorocznym Konkursie Czytelniczo- Plastycznym „Góralskie Cytanie”. Naszą szkołę reprezentowały dwie uczennice klasy piątej: Gabriela Czerwińska i Alicja Bolisęga, które w II edycji konkursu  doszły aż do finału.

           

          Wernisaż zaszczyciła także swoją obecnością pani Małgorzata Lenartowicz - Starszy Wizytator Kuratorium Oświaty w Krakowie. Wystawa przebiegała w zagórzańskiej atmosferze i połączona była z czytaniem fragmentów „Zagórzańskiej czytanki” oraz występem kapeli zagórzańskiej z Łostówki. Organizacja uroczystości pozwoliła zachęcić młodzież do rozwijania własnej inwencji twórczej, pomysłowości i talentów.

          red. i fot. Anna Kuczaj



                   

            „Święty Stanisława Kostka

          wzorem miłości Ojczyzny w 100 lecie Jej Niepodległości”

                19.06.2018r. biblioteka szkolna ogłosiła wyniki konkursu plastycznego  pt. „Święty Stanisława Kostka wzorem miłości Ojczyzny w 100 lecie Jej Niepodległości”. Celem konkursu było przedstawienie patrona naszej szkoły świętego Stanisława Kostki jako wzoru oddania i miłości dla współczesnej młodzieży.

          Święty Stanisław Kostka mimo upływu stuleci ciągle uczy nas jak być wiernym swoim przekonaniom oraz oddanym Bogu. Jest również przykładem dla współczesnego człowieka w jaki sposób miłować Ojczyznę, być prawdziwym patriotą. Jego postępowanie jest drogowskazem w dzisiejszych czasach.

          Laureaci konkursu otrzymali dyplomy i nagrody:

           

          I miejsce: Alicja Bolisęga kl. V

          II miejsce: Magdalena Czerwińska kl. V

          III miejsce: Wiktoria Rojek  kl. V

          Wyróżnienia:

          Marcelina Wojtyczka kl. III, Julia Skupień kl. III, Patrycja Złotnik kl. III, Anna Krzysztof kl. V

          red. M. Piwko-Bieniek



          Wycieczka do Wrocławia i okolic

                W dniach 11.06-13.06.2018r. odbyła się autokarowa wycieczka do Wrocławia. Naszym turystom towarzyszyli uczniowie z SP nr 1 w Lubomierzu i Olszówki.

          W pierwszym dniu przy pięknej pogodzie zwiedzaliśmy Wrocław: Ostrów Tumski, Rynek, Wrocławską Starówkę z gotyckim Ratuszem, a po kolacji mieliśmy okazję podziwiać miasto z punktu widokowego „Sky tower”, który zrobił na nas wielkie wrażenie. Przez cały czas szukaliśmy też symbolicznych krasnoludków, które rozsiane są  po całym mieście (jest ich już 350 i wciąż ich przybywa). Nam udało się znaleźć 20!

          W drugim dniu zwiedziliśmy Panoramę Racławicką, a także Zoo z Afrikarium. Chwilę wytchnienia odnaleźliśmy w czarującym Ogrodzie Japońskim. Po południu zmieniliśmy miejsce naszej podróży i pojechaliśmy do Kłodzka, gdzie podziwialiśmy gotycki most św.Jana, porównywany do słynnego mostu Karola w Pradze. Punktem kulminacyjnym było przejście niebezpiecznym labiryntem w Twierdzy Kłodzkiej.

          W trzecim dniu mieliśmy okazję zobaczyć jedyną w Polsce Kaplicę Czaszek w Czermnej. Na pół godziny wyskoczyliśmy do Czech na małe zakupy i wyruszyliśmy w dalszą drogę do Kudowy- Zdrój . Tu spacerowaliśmy po mieście, parku zdrojowym i pijalni wód.

          Wycieczka była pełna niezapomnianych chwil. Chociaż zmęczeni i oszołomieni natłokiem wrażeń byliśmy bardzo zadowoleni. Zawiązały się przyjaźnie i już nie możemy się doczekać następnej wspólnej wyprawy!

          red. Anna Kuczaj

                  zobacz więcej        fot.A.K..



          WYCIECZKA DO ZOO W KRAKOWIE

                      Oddział przedszkolny oraz uczniowie z klas I-III 12 czerwca odwiedzili Ogród Zoologiczny w Krakowie. Dzieci miały okazję zobaczyć niespotykane na co dzień gatunki ptaków, ssaków i gadów. Spacerując alejkami ogrodu, oglądały z bliska oglądały zwierzęta, poznały ich wygląd i tryb życia. Największym zainteresowaniem wśród dzieci cieszyły się pingwiny i żyrafy, którym dzieci poświęciły najwięcej uwagi.

          Bezpośredni kontakt ze zwierzęciem sprawia, iż wiadomości zdobyte podczas wycieczki na trwałe zapiszą się w pamięci dzieci. Wycieczka okazała się również atrakcyjną lekcją przyrody. Ogród zoologiczny jest uroczym miejscem do spędzenia wolnego czasu na świeżym powietrzu jak i skarbnicą wiedzy przyrodniczej całego świata. W drodze powrotnej, pomimo zmęczenia, dzieciom dopisywały humory wzajemnie dzieliły się wrażeniami z wycieczki.

          red. Anna Łabuz

                  zobacz więcej        fot.D.S.



          XIV GORCZAŃSKIE SPOTKANIE

          Z JANEM PAWŁEM II

          10 czerwca 2018r. w Lubomierzu – Rzekach odbyło się
          XIV Gorczańskie Spotkanie z Janem Pawłem II.

          Tradycyjnie uroczystość rozpoczęto Koronką do Bożego Miłosierdzia. Modlitwę poprowadził  O. Proboszcz Piotr Głód oraz miejscowy chór parafialny. Po pełnej skupienia modlitwie, uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Lubomierzu, przygotowani przez panie: Annę Kuczaj i Joannę Dudę, w programie artystycznym Kochamy Cię Ojcze Święty wspominali  postać Jana Pawła II, który wędrował gorczańskimi szlakami  i przebywał w szałasie Papieżówka znajdującym się na terenie Gorczańskiego Parku Narodowego.

          Przed uroczystą Mszą św. Wójt Gminy Mszana Dolna Bolesław Żaba powitał przybyłych na to spotkanie znamienitych gości. Byli to: Wiesław Janczyk – Poseł na Sejm RP, Mieczysław Uryga – Wicestarosta Limanowski, Aleksandra Kania – Przewodnicząca Rady Gminy Mszana Dolna, Katarzyna Szybiak – Zastępca Wójta Gminy Mszana, Urszula Własiuk - Prezes Fundacji Szlaki Papieskie, ks. Dziekan Marek Wójcik, Proboszcz Parafii św. Józefa Oblubieńca NMP w Lubomierzu O. Piotr Głód, ks. Jan Potoplak – proboszcz z Łętowego, ks. Marek Andrzejewski, Siostry Rodziny Maryi, Jan Legutko - Dyrektor Lasów Państwowych, radni powiatowi: Ewa Filipiak, Maria Bożek, Franciszek Dziedzina i Michał Mysza, sołtysowie wsi na czele z sołtysem wsi Lubomierz Kamilem Wojtyczką, radni wsi Lubomierz: Jan Wojciarczyk i Piotr Doll, dyrektorzy szkół z terenu Gminy, poczty sztandarowe szkolne oraz Ochotniczych Straży Pożarnych i Orkiestra Dęta OSP z Mszany Górnej.

          Zgromadzeniu Na Ogrodach goście oraz mieszkańcy Lubomierza wzięli udział we Mszy Św., której przewodniczył ks. dziekan Marek Wójcik; koncelebrowali ją O. Piotr Głód, O. Marek Andrzejewski i ks. Jan Potoplak. Oprawę muzyczną zapewniła Orkiestra Dęta OSP z Mszany Górnej, Chór parafialny Jutrzenka oraz Mali muzykanci, którymi kieruje Dorota Wcisło.

          Po zakończonej Eucharystii głos zabrali zaproszeni goście: Wiesław Jańczyk oraz Urszuła Własiuk, a Wójt Gminy Bolesław Żaba podziękował wszystkim zaangażowanym w przygotowanie tej uroczystości i zaprosił na kolejne, XV Gorczańskie Spotkanie z Janem Pawłem II.

          Na zakończenie rodzice uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Lubomierzu zaprosili wszystkich na pyszny poczęstunek: ciasto, owoce, chleb ze smalcem, ogórki kiszone i kiełbaskę z grilla.

          red. Joanna Duda

                  zobacz więcej        fot.D.S.



          Zamek, alchemia i podróż

          w najnowszej technologii.

                    06.06.20018r. uczniowie klas IV -VII wybrali się na wycieczkę do Wiśnicza. W programie było zwiedzanie siedemnastowiecznego zamku – największej w tamtych czasach twierdzy Rzeczypospolitej.

          Wszyscy z dużym zainteresowaniem słuchali opowieści pani przewodnik o historii zamku i jej właścicielach. Jednak największą atrakcją okazały się warsztaty alchemii, podczas których uczniowie nie tylko poznali tajemnice średniowiecznych alchemików, ale mogli również spróbować swoich sił, przygotowując własne perfumy.

                  

          Nie zabrakło również atrakcji dla najodważniejszych, którzy mogli się wybrać w podróż po XVII – wiecznym wiśnickim zamku w technologii VR -360. Trasą Nietoperza „przeszli” z dziedzińca wewnętrznego do podziemi zamku i bastionu południowo – zachodniego.

                 

          Uczniowie, pełni pozytywnych wrażeń, wracali do Lubomierza. Zapewne jeszcze długo będą wspominać wizytę w niedalekim Wiśniczu.

          red. Joanna Duda

                      zobacz więcej   fot. A. K.



          GRATULUJEMY!!!

                 5 czerwca aula Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej rozbrzmiewała gwarą i muzyką  młodych górali z Podhala, Orawy, Spisza i Ziemi Zagórzańskiej. Wśród zgromadzonej młodzieży znaleźli się także zacni goście, którzy przyczyniają się do przekazywania dziedzictwa kulturowego regionu. Galę uświetnił Zespół Regionalny z Cichego, występy laureatów, konkurs oraz przemówienia znanych osobistości.

          Gratulujemy naszym uczniom sukcesów w II edycji „Konkursu Czytelniczo- Plastycznego Gwarowych Tekstów Literatury Regionalnej Ziemi Zagórzańskiej" - GALA FINAŁOWA

          W części czytelniczej

           I miejsce -  Jakub Kuczaj     okej

                        

          W części czytelniczo - plastycznej

           I miejsce Gabriela Czerwińska oraz wyróżnienie Alicja Boligęga

            okej

          red. i fot. -  Anna Kuczaj



                 "Książka również ma szatę"

                  W dniu 5.06.2018r. odbyła się lekcja biblioteczna dla  kl. I i II pt. „Książka również ma szatę". Celem zajęć było przypomnienie uczniom zasad korzystania z biblioteki oraz zapoznanie ich z elementami tworzącymi książkę.

               

          Zajęcia były urozmaicone zabawami dydaktycznymi : krzyżówką i  rozsypanką  wyrazową  związaną z prośbami  książki do dzieci  oraz zagadkami.  Uczestnicy na zakończenie obejrzeli  bajkę pt. „Świnka Peppa w bibliotece”.

          red. i fot. M. Piwko-Bieniek



          Wyjazd do kina

                      05 czerwca 2018r. uczniowie klasy III i IV pojechali do kina „Klops” w Limanowej, aby obejrzeć film pt. „Tam, gdzie mieszka Bóg”. Przed seansem filmowym odwiedziliśmy zabytkowy drewniany kościół pod wezwaniem „Wszystkich Świętych” w dzielnicy Limanowej – Łososinie Górnej oraz pięknie przygotowany ołtarz polowy.

                

          Spacerując parkiem podworskim podziwialiśmy Pomnik Legionistów dedykowany żołnierzom z oddziałów Józefa Piłsudzkiego. Przedstawia on pięknego i dumnego orła wspaniale rozpościerającego skrzydła. W strzelistym cokole pomnika wmurowane są urny z ziemią pochodzącą z Katynia, Monte Cassino oraz cmentarza Orląt Lwowskich. Obok ustawione zostały dwie ogromne armaty symbolizujące waleczność polskiego narodu.

             

          Po spacerze rozpoczęła się projekcja filmu. To oparta na historiach z Biblii dedykowana dzieciom opowieść o nadziei, wierze i odwadze. Przygody przeżywane przez bohaterów uczą tolerancji, miłości do bliźniego, empatii i przyjaźni. Zachwycił nas ten pierwszy w historii film z udziałem papieża Franciszka.

          red. Dorota Skawska

                     zobacz więcej   fot. D.S



          Mistrzostwa Gminy Mszana Dolna

                  29 maja w Szkole Podstawowej Nr 1 w Lubomierzu odbyły się Mistrzostwa Gminy Mszana Dolna w Grach i Zabawach uczniów klas III i młodszych. Naszą szkołę reprezentowało 10 uczniów. Drużyny rywalizowały w czternastu konkurencjach, w których użyte były różne przybory: piłki, szarfy, skakanki, obręcze, ringo). O miejscach zadecydowała zdobyta liczba punktów ze wszystkich konkurencji. Drużyny rywalizowały z zapałem i wytrwałościa. W tym roku nasza drużyna zdobyła II miejsce.

                 okejOklaski

          Gratulujemy sukcesu!

          red. Dorota Skawska



          Ekologiczna bajka „Królewna Śmieszka”

                    We wtorek 29 maja 2018 roku w Szkole Podstawowej nr 2 w Lubomierzu uczniowie pod opieką nauczyciela biologii przedstawili bajkę ekologiczną pt. „ Królewna Śmieszka”.


          W przedstawieniu wzięli czynny udział wszyscy uczniowie klasy VII i uczennice klasy IV. Bajka miała na celu uwrażliwić młode społeczeństwo naszej szkoły na piękno przyrody, oraz uczyć odpowiedzialności człowieka za stan czystości środowiska. Uczniowie wraz z nauczycielem wybrali bajkową formę przekazu, by zaciekawić również najmłodszych uczniów i przedszkolaków. W tle umieszczono cytat Alberta Einsteina, który brzmi „Wpatrz, wpatrz się głęboko w przyrodę, a lepiej wszystko zrozumiesz”, jako inspirację, dla młodych badaczy przyrody.

                                                                                      red. Helena Domagała

                     zobacz więcej   fot. D.S



            DLA MAMY !

                 25 maja gościliśmy w naszej szkole szczególnych gości – najukochańsze mamusie! Uroczystość rozpoczęła p. dyrektor M. Bożek. Następnie dzieci z młodszej grupy zaprezentowały przygotowane programy. Nasze najmłodsze dzieci  z wielkim uczuciem i przejęciem recytowały mamusiom wiersze i śpiewały piosenki.

           

          Klasa 1-2 wcielając się w bajkowe postacie złożyła wszystkim mamom życzenia.

          Następnie uczniowie klasy 3 wyśpiewali  swoje  życzenia płynące z głębi ich serduszek. Mamy obejrzały również krótką historię o przyjaźni pt. „Cztery pory roku” w języku angielskim.

           

          Występy zakończyły śpiewy i tańce w wykonaniu uczniów koła regionalnego. Każde dziecko wręczyło swojej mamusi przygotowane upominki. 

          Mamy były wzruszone, dumne ze swoich dzieci, a miłe spotkanie zakończyło się wspólnym poczęstunkiem.

          red. Dorota Skawska

                    zobacz więcej       fot. D.S



          PIELGRZYMKA

          DO KALWARII ZEBRZYDOWSKIEJ

          I WADOWIC

                24 maja, w białym tygodniu uczniowie, którzy w tym roku przyjęli Pierwszą Komunię Świętą byli na pielgrzymce w Kalwarii Zebrzydowskiej i Wadowicach. Dzieciom towarzyszyli rodzice, o.proboszcz Piotr Głód, katecheta o. Marek Mycek oraz wychowawczyni p. Dorota Skawska.

          W Kalwarii Zebrzydowskiej w kaplicy Cudownego Obrazu powitaliśmy Matkę Bożą, oddaliśmy się jej opiece oraz przedstawiliśmy swoje podziękowania i prośby. Przed głównym ołtarzem bazyliki wzięliśmy udział w uroczystej Mszy św.

          Następnie poznaliśmy historię Cudownego Obrazu oraz wybrane pomieszczenia klasztorne. W czasie zwiedzania przewodnik zwrócił uwagę na szczególną więź Ojca Świętego Jana Pawła II z Matką Bożą Kalwaryjską.

          W Wadowicach odwiedziliśmy kościół parafialny, w którym został ochrzczony Karol Wojtyła. W muzeum Domu Rodzinnego Ojca Świętego Jana Pawła II poznaliśmy bliżej postać "naszego papieża". Zobaczyliśmy autentyczne eksponaty, pamiątki oraz ciekawe prezentacje multimedialne.

           

          red. Dorota Skawska

                    zobacz więcej       fot. D.S



          Bilet do finału okejOklaski

              17 maja już po raz drugi nasi uczniowie gościli  w Zespole Szkoły i Przedszkola w Łostówce gdzie uczestniczyli w II edycji „Konkursu Czytelniczo- Plastycznego Gwarowych Tekstów Literatury Regionalnej”. Głównym jego celem  jest kultywowanie gwary zagórzańskiej oraz kształcenie ku wartościom konstytuującym kulturowe dziedzictwo regionalne i narodowe.

          Uczniowie, którzy brali udział w części plastycznej: Jolanta Wojciarczyk, Magdalena Zygmunt, Magdalena Czerwińska, Gabriela Czerwińska, Alicja Bolisęga.

          Bilet wstępu otrzymali: Jolanta Wojciarczyk, Gabriela Czerwińska i Alicja Bolisęga.

          okej 

          W części czytelniczej naszą szkołę reprezentowali: Magdalena Czerwińska, Katarzyna Wojtyczka, Gabriela Czerwińska i Jakub Kuczaj.

          Do finału etapu rejonowego konkursu czytelniczego „Góralskie cytanie” Gwarowych Tekstów Literatury Regionalnej Ziemi Zagórzańskiej zakwalifikowali się: Katarzyna Wojtyczka, Gabriela Czerwińska i Jakub Kuczaj.

                     okej    

          W oczekiwaniu na wyniki uczniowie korzystali z różnych atrakcji i poznawali swój region .

          red. Anna Kuczaj

                    zobacz więcej       fot. D.S



          II Gminne Spotkanie

          Szkolnych Kół Wolontariatu

               W dniu 16.05 2018r. przedstawiciele Szkolnego Klubu Wolontariatu naszej szkoły wzięli udział w II Gminnym Spotkaniu Szkolnych Kół Wolontariatu pod hasłem „Wolontariusz – Mój Przyjaciel”. Zjazd odbył się w Zespole Placówek Oświatowych w Kasinie Wielkiej. Uczestniczyło w nim czterech uczniów naszej szkoły, reprezentujących działający w szkole Klub Wolontariatu. Byli to: Paulina Wojtyczka (kl. VII), Gabriela Młynarczyk (kl. VII),  Izabela Pajdzik (kl. VI) oraz Natalia Wojtyczka (kl. VI).  

               

          Spotkanie jak w ubiegłym roku rozpoczęło się piękną piosenką wykonaną przez tamtejszy zespół muzyczny nawiązującą do ich przewodniej myśli. Dyrektor szkoły, w swoim krótkim wystąpieniu, przypomniała wszystkim, na czym polega istota wolontariatu,  niezbędne elementy prawdziwego wolontariatu. Część oficjalną zakończyło wręczenie przybyłym uczestnikom pamiątkowych dyplomów, aniołków oraz tulipanów.

           

          Każda z przybyłych do Kasiny Wielkiej szkół opisała swoją działalność w obecnym roku szkolnym. Spotkanie zakończyła wspólna zabawa i poczęstunek.

             zobacz więcej  red. i fot. -  T. Flig



          Język angielski w przedszkolu

               16 maja  miały miejsce zajęcia pokazowe z języka angielskiego dla dzieci z oddziału przedszkolnego. Zajęcia zostały przeprowadzone przez lektora ze szkoły językowej "SUMMIT" w Rabce -Zdroju. W czasie zajęć dzieci poznały bohatera prezentowanej metody "Teddy Ediego".

                

          Poprzez zabawę , materiały dydaktyczne, film i piosenki uczyły się prawidłowej wymowy oraz poznały nowe słowa w języku angielskim. Na zakończenie zajęć, każde dziecko otrzymało w nagrodę malowankę i mogło pożegnać się z misiem.

           

          Metoda ta jest dedykowana dla dzieci od 2 lat. Zajęcia odbywają się w małych grupach, co sprzyja nauce języka. Dla wszystkich zainteresowanych dodatkowe informacje znajdują sie na tablicy ogłoszeń w szkole.

          red. Anna Łabuz

                    zobacz więcej       fot. D.S



           

          „ NA GOŚCIŃCU KARIERY" - projekt

              W dniu 11.05.2018 r. w naszej szkole zostały przeprowadzone zajęcia sportowe z młodzieżą kierowane przez kursantów ze Szkoły Górskiej o specjalizacji trener interpersonalny. Przyszli instruktorzy zapoznali uczestników z zasadami  kierowania grupą, umożliwili im zdobycie  nowych umiejętności treningowych oraz zapewnili wszystkim niezapomnianą zabawę.

             Celem szkoły jest kształtowanie i rozwijanie różnorodnych zainteresowań wśród  młodzieży. Placówka bowiem pomaga młodym ludziom nabyć kwalifikacje zawodowe, przydatne na danym terenie górskim, gdzie rynek pracy nie jest łatwy. Dlatego też doświadczenia te mogą ukierunkować naszą młodzież, co do wyboru dalszej ścieżki nauki i przygotować ją do radzenia sobie w sytuacjach trudnych na dalszym etapie życia.

                         zobacz więcej  red. i fot. -  M. Piwko-Bieniek



          Magia Liczby Pi

                W dniu 14 marca 2018r. odbył się IV Gminny Konkurs Matematyczny „Magia Liczby Pi” zorganizowany przez Szkołę Podstawowa nr 1 w Mszanie Górnej. Nasz uczeń Paweł Pajdzik zdobył II miejsce w kategorii klas siódmych .

            okejOklaski

          Uroczyste wręczenie nagród  odbyło się w Sali narad Urzędu Gminy Mszana Dolna w dniu 9 maja 2018r. Dyplomy nagrodzonym uczniom wręczył Wójt Bolesław Żaba, który objął honorowy patronat nad konkursem. Gratulujemy Pawłowi i życzymy dalszych sukcesów!

          red. i fot. -  T. Flig



          „ Góralskie cytanie”

                  9 maja 2018r. odbyły się w naszej szkole eliminacje do etapu gminnego Konkursu Czytelniczo - Plastycznego "Góralskie cytanie" Gwarowych Tekstów Literatury Regionalnej Podhala, Orawy, Spisza i Ziemi Zagórzańskiej.

           

          W kategorii klas I – III wzięły udział Katarzyna WojtyczkaMagdalena Czerwińska i to one będą reprezentowały nas w części czytelniczej etapu gminnego konkursu 17 maja w Łostówce.

           

           

           

          W kategorii uczniów klas IV-VII rywalizowali : Gabriela Czerwińska- kl. V, Angelika Złydaszyk – kl. IV, Jakub Kuczaj – kl. V oraz Krystian Wojtyczka – kl. IV.

          Przedstawicielami naszej szkoły w tej kategorii będą: Gabriela Czerwińska i Jakub Kuczaj.

           

           

           

          W części plastycznej do etapu gminnego zakwalifikowano prace uczniów:

          W kategorii klas I-III: Magdalena Czerwińska kl. II, Magdalena Zygmunt kl. III

          oraz Jolanta Wojciarczyk kl. III

          W kategorii klas IV -VII: Gabriela Czerwińska kl. V oraz Alicja Bolisęga kl. V.

           

              

          Życzymy powodzenia!

          red. Joanna Duda

                    zobacz więcej       fot. D.S



          "ŚWIĘTY STANISŁAW KOSTKA PATRONEM MOJEJ SZKOŁY"

          SZKOLNY KONKURS LITERACKI

                   W dniu 8.05.2018r w szkole odbył się uroczysty apel, na którym zostały wręczone nagrody za udział w szkolnym konkursie literackim pt. „Święty Stanisław Kostka patronem mojej szkoły”. Celem konkursu było włączenie się w obchody 450 rocznicy śmierci św. Stanisława Kostki, rozwój ogólnej wiedzy na temat świętego oraz uwrażliwienie dzieci i młodzieży  na wartości, które w życiu są najistotniejsze.

          Nagrody otrzymali:     

          I miejsce: Patrycja Złotnik klasa 3

          Święty Stanisławie Patronie młodzieży i Polski na całym świecie,

          W Ciebie wierzę, bo Ty uczysz  mnie odwagi i świętości.

          Całe życie chcę iść Twym torem, boś Ty dla mnie prawości i pobożności wzorem.

          Prowadzisz mnie w mojej codzienności, dlatego pokonuję swe życia słabości.

          Mimo, że ciężko zachorowałeś Boga w swym sercu zawsze miałeś.

           

          Patrycja Złotnik kl. III

          II miejsce: Natalia Złotnik klasa  5                                                                                                                                       

          Patronie o złotym sercu i pobożności,

          Kiedy modlę się do Ciebie radość w mojej duszy gości.

          Jako dziecko w surowości zostałeś wychowany przez co jesteś

          Przeze mnie i wszystkich podziwiany.

          Mimo, że byłeś kochany, wbrew rodzicom uciekłeś z domu z Rostkowa,

          By wstąpić do jezuitów, aby chwalić Boga

          Twoim życiem Pan Bóg wiódł, co każdy dobry człowiek zauważyć mógł.

          Wyrywasz z naszych serc chwasty słabości i dajesz przykład swą  postawą w całości.

          Żyłeś krótko, a osiągnąłeś wiele za to Cię ceni  młodzież przez, co jesteś dla mnie

          współczesnym bohaterem.

           

          Natalia Złotnik kl. V

            III miejsce: Paulina Wojtyczka klasa  7                                                                                                                                      

              Trudne życie miałeś,

          Ale się nie poddałeś.

           

          Do zakonu wstąpić chciałeś,

          Dlatego w podróż się wybrałeś.

           

          Gdy w Wiedniu byłeś,

          Ciężko zachorowałeś.

           

          Gdy osiemnaście lat miałeś,

          Z życiem się pożegnałeś.

           

          Żyć krótko musiałeś,

          Ale życie wykorzystałeś.

           

          Paulina Wojtyczka kl. VII

                                                                                                                    

          red. M. Piwko-Bieniek



            227 ROCZNICA

          UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3 - MAJA

                    Dnia 8 maja 2018 roku w naszej szkole odbył się uroczysty apel z okazji 227 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Aby upamiętnić ten doniosły fakt w historii Polski, uczniowie pod kierunkiem mgr Anny  Jurkowskiej przygotowali okolicznościowy spektakl.

           

          Uroczystość tę zainicjowało odśpiewanie hymnu narodowego. Następnie uczniowie  przedstawili pełną napięcia i pasji dyskusję króla Stanisława Augusta Poniatowskiego z posłami patriotami zatroskanymi nad losem ojczyzny. Młodzi aktorzy przypomnieli zgromadzonym najważniejsze zapisy Konstytucji 3 Maja, które  miały przyczynić się do stworzenia niepodległego i nowoczesnego państwa.

               

          Występ spotkał  się z aplauzem i zachwytem publiczności, szczególnie tej najmłodszej, gdyż posłowie chcąc  wyrazić entuzjazm z powodu uchwalania Konstytucji zrzucali czapki z głów.  Z całą pewnością apel uatrakcyjnił także występ Magdaleny Kowalczyk, która wykonała okolicznościową pieśń patriotyczną. 

           

          red. Anna Jurkowska

                    zobacz więcej       fot. D.S



           WIZYTA W STADNINIE KONI "APACZ"

                       W dniu 26.04.2018r. młodzież z naszej szkoły uczestniczyła w projekcie pt. „Jeździectwo sportem na całe życie” realizowanym w Klubie Jeździeckim Mszana Górna APACZ.

                    

          W ramach projektu uczniowie spędzili cały dzień w stadninie, gdzie dowiedzieli się wielu istotnych informacji na temat pielęgnacji, żywienia oraz postępowania z końmi. Największą przyjemnością dla wszystkich była lekcja jazdy konnej. Uczniowie miło i w przyjemnym otoczeniu natury mogli zagrać w piłkę nożną oraz  napić się i zjeść kiełbasę z grilla ufundowaną przez organizatorów.

                         

          Dziękujemy za wspaniale zorganizowane zajęcia!!!

          red. Monika Piwko-Bieniek i

          zobacz więcej       fot. M. Piwko-Bieniek, A. Kuczaj



          Występ artystów cyrku "SZOK"

                   W naszej szkole w 20.04.2018 r. odbyło się przedstawienie cyrkowe dla dzieci i młodzieży. Nie był to tradycyjny cyrk, który rozkłada namiot i sprzedaje bilety dla widzów. Artyści z „Cyrku Szok” przyjechali do szkoły na miejsce. Zapewnili uczniom mnóstwo dobrej zabawy i wiele radości.

           

          Zaangażowali również uczniów kl. VII do udziału w grze na instrumentach muzycznych. Orkiestra muzyczna była niezwykła ponieważ korzystała z  tarła do prania, tacy z pokrywką, klaksonów i liczydła szkolnego, co bardzo rozbawiło wszystkich zgromadzonych. Młodzi widzowie mogli oglądać sztukę żonglerską na wysokim poziomie.

          Wielkie zainteresowanie wzbudził występ z wężem. Odważni uczniowie mogli wyjść na scenę i trzymać gada w całej jego okazałości. Przedstawienia zakończyło się występem pluszowego misia i gromkimi brawami.

           

          red. Monika Piwko-Bieniek

                    zobacz więcej       fot. D.S



            WYCIECZKA DO KRAKOWA

                       W dniu 17.04.2018 r. młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Lubomierzu uczestniczyła w wycieczce do Krakowa. Celem wycieczki było odwiedzenie miejsca rozrywki edukacyjnej „Escape Rooms”-pokoju zagadek. Uczniowie w zamkniętych pokojach ze scenerią fantastyczną i przygodową odgadywali zagadki związane z wybraną tematyką. Wykorzystywali przy tym różnego rodzaju rekwizyty: szyfry, kłódki i inne przedmioty, które miały ich naprowadzić do głównej odpowiedzi, co wiązało się z wyjściem z pokoju.

           

          Następnie młodzież brała udział w zabawie „Lustrzany Labirynt”, która polegała na odnalezieniu właściwej drogi poruszając się po  lustrzanych korytarzach. Wywołała ona wiele emocji oraz wiele wrażeń optycznych wśród młodych uczestników. Lustra powodowały, że osoby, które wchodziły do labiryntu traciły orientację w przestrzeni. Dzięki dotykowi i światłu naprowadzającemu można było odnaleźć wyjście.

            

          Kolejną rozrywką było kino 7 D MAX. Miejsce to dostarczyło uczniom dreszczyk pozytywnych wrażeń. Młodzi widzowie oglądający wyświetlany seans mogli odczuwać go wszystkimi zmysłami. Doświadczyli  zapachu, powiewu powietrza, zmieniającej się temperatury, dotyku na plecach i nogach oraz wibracji uzyskanej poprzez poruszające się fotele. Dzięki nowoczesnej technologii i niesamowitemu nagłośnieniu uczestnicy mogli przeżyć ciekawą przygodę w wirtualnym świecie.

          red. Monika Piwko-Bieniek i Teresa Flig

          zobacz więcej       fot. M. Piwko-Bieniek



          "ZAGÓRZAŃSKIE CYTANIE"  

                    13 kwietnia 2018r. w ramach   przygotowania do "Zagórzańskiego cytania" gościliśmy w szkole panią Helenę Flig. Uczniowie mogli wysłuchać wzorowego czytania tekstów gwarowych i poznać znaczenie słów. Pani Helena opawiedziała także wiele ciekawych historii m. in. o bogincorzach, płanetnikach i boginkach.

          Bardzo gorąco Pani dziękujemy - było to niezapomniane spotkanie z gwarą, zwyczajami i historiami naszej wsi.          

          red. J. Duda  

            zobacz więcej       fot. D.S



          „My favourite English song”

               W piękny słoneczny dzień 12 kwietnia  w Szkole Podstawowej 2 w Kasince Małej odbył się Gminny Konkurs Piosenki Angielskiej. Festiwal młodych językowych talentów wyrażających śpiewem swoje lingwistyczne umiejętności uświetnili również uczniowie naszej szkoły.

          okej

          W kategorii zespół III miejsce zdobyli: Gabriela Czerwińska kl.V, Magdalena Kowalczyk kl.IV, Emilia Kołodziejczyk kl.IV, Małgorzata Wojciarczyk kl.IV, Jakub Wojtyczka kl.IV i Krystian Wojtyczka kl.IV.

          Jakub Kuczaj w kategorii solista wyśpiewał sobie nagrodę specjalną  okej w postaci darmowego kursu językowego w Centrum Edukacji i Rozwoju Emka w Kasince Małej w roku szkolnym 2018/19.

          Podczas zmagań konkursowych nie zabrakło twórczej tremy, zdrowej rywalizacji oraz dobrej atmosfery,  a w oczekiwaniu na wyniki również świetnej konkurencji chłopaków: Kuby Kuczaja i Kuby Wojtyczki ocenianej przez komisję złożoną z samych pań i  Emilki Kołodziejczyk.

          Dla naszych uczniów był to niezapomniany dzień: wspólna zabawa, cudowna publiczność , świetne nagrody oraz pyszny poczęstunek!

          red. i fot. A. Kuczaj



          DZIEŃ OTWARTY W PRZEDSZKOLU

          Znalezione obrazy dla zapytania dzieci w przedszkolu obrazek

              W dniu 19 kwietnia 2018r. w godzinach od 9.00 do 11.00 zapraszamy nowo zapisanych przedszkolaków wraz z rodzicami na zajęcia do przedszkola. 

          Zapraszamy do wspólnej zabawy.



          GRATULUJEMY!!!

          Gabriela Czerwińska     Oklaski

          zdobyła wyróżnienie w Powiatowym konkursie "Ekologiczny Stroik Wielkanocny" w kategorii szkół podstawowych IV-VII, gimnazjum II-III.



          WESOŁEGO ALLELUJA !

                 Z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych uczniowie kl. IV wystąpili w uroczystym apelu przygotowanym pod kierunkiem pani Moniki Piwko-Bieniek. Występ rozpoczęła Magdalena Kowalczyk, która zaśpiewała utwór Eleni pt. „Alleluja, miłość Twa”. Swym pięknym wykonaniem uczennica wprowadził wszystkich obecnych w świąteczną atmosferę.

           

          W dalszej części wystąpili uczniowie, którzy z wykorzystaniem rekwizytów przedstawili tradycje związane z obrzędowością Świąt Wielkanocnych. Występ uświetniła krótka inscenizacja pt. „Uparta kura”. W roli głównej wystąpiła Martyna Bożek i Bartłomiej Banik. Artyści zostali nagrodzeni głośnymi brawami.

             

          Na zakończenie apelu wszyscy wykonawcy zaśpiewali pieśń pt.  „Zwycięzca śmierci” do linii melodycznej Arki Noego, a Pani Dyrektor Maria Bożek złożyła obecnym życzenia spokojnych i radosnych świąt oraz zaprosiła na symboliczny poczęstunek.

          red. M. Piwko-Bieniek

            zobacz więcej       fot. D.S



          "EKOLOGICZNY STROIK WIELKANOCNY"

                     26 marca 2018r. odbył się szkolny etap Powiatowego konkursu pt.:"Ekologiczny Stroik Wielkanocny", którego celem było między innymi kultywowanie i podtrzymywanie tradycji i folkloru związanego ze Świętami Więlkanocnymi. Jury zgodnie z regulaminem wybrało 5 najpiękniejszych prac, ale wybór był  trudny, ponieważ wszystkie stroiki były bardzo piękne. Do następnego etapu wysłano prace: Katarzyny Wojtyczki kl. 3, Małgorzaty Wojciarczyk kl. 4, Pawła Banika kl. 5, Gabrieli Czerwińskiej kl. 5 i Sylwii Wojtyczki kl. 6.

              

            

          red. D. Skawska  

            zobacz więcej       fot. D.S



          Wycieczka do Nibylandii w Łącku

                      23 marca przedszkolaki oraz uczniowie z klasy I i II udali się na wycieczkę do pobliskiego Łącka. Znajduje się tam bardzo atrakcyjna sala zabaw dla dzieci – Nibylandia. Znajdują się tam dwupoziomowe konstrukcje, tor saneczkowy, basen z piłeczkami, piłki do skakania, elementy do wspinania się oraz wiele innych atrakcji. Celem wycieczki było zachęcenie dzieci do aktywnego spędzania czasu wolnego oraz uświadomienie wpływu zabaw ruchowych i zręcznościowych na zdrowie i rozwój dziecka.

             

                      Dzieci bardzo mile spędziły czas w Nibylandii, powróciły zmęczone ale bardzo radosne i zadowolone. Nie mogą się doczekać ponownej wizyty w tak atrakcyjnym miejscu.

          red. i fot - A. Łabuz



          Konkurs Matematyczny „Kangur”

                      W tegorocznej edycji  Międzynarodowego Konkursu Matematycznego „Kangur” wzięło udział 21 uczniów naszej szkoły.  Zmagali się oni z zadaniami o różnym stopniu trudności w zależności od kategorii.

          W kategorii Maluch wzięli udział :

          1. Anastazja Banik kl. III
          2. Patrycja Młynarczyk kl. III
          3. Konrad Pajdzik kl. III
          4. Jolanta Wojciarczyk kl. III
          5. Marcelina Wojtyczka kl. III
          6. Oliwia Wojtyczka kl. III
          7. Katarzyna Wojtyczka kl. III
          8. Magdalena Zygmunt kl. III
          9. Martyna Bożek kl. IV
          10. Emilia Kołodziejczyk kl. IV
          11. Jakub Wojtyczka kl. IV
          12. Krystian Wojtyczka kl. IV

          W kategorii Beniamin :

          1. Jakub Kuczaj kl. V
          2. Karol Pajdzik kl. V
          3. Kacper Wojtyczka kl. V
          4. Karol Mucha kl. VI
          5. Izabela Pajdzik kl. VI
          6. Natalia Wojtyczka kl. VI
          7. Sylwia Wojtyczka kl. VI

          W kategorii Kadet :

          1. Paweł Pajdzik kl. VII
          2. Paulina Wojtyczka kl. VII

          Czekamy na wyniki !

          red. T. Flig  

            zobacz więcej       fot. D.S



          Witaj Wiosno !

                  Słońce za oknem, ciepło, śpiew ptaków – tak każdy chciałby poczuć wiosnę. Niestety, pierwszy dzień wiosny przywitał nas śniegiem i chłodem.  Dlatego uczniowie 21 marca, starali się zaczarować oraz  obudzić wiosnę.  Spotkanie rozpoczęło się od śpiewu wiosennych piosenek, a następnie odbył się konkurs plastyczny „Moja wiosna”, w którym wzięły udział najmłodsze dzieci z naszej szkoły.

          Wiosnę uczniowie chcieli również  wyczarować recytując wiersze o tematyce wiosennej podczas konkursu recytatorskiego „Wiosna wierszem malowana”.

          W konkursie wzięło udział 19 uczniów. Nagrody wręczono w dwóch kategoriach: oddział przedszkolny oraz uczniowie klas 1-3

                   

          Liczymy na to, że wiosna usłyszała nasze wołania i  rozgości się u nas na dobre.

                  Uczniowie klas starszych również wesoło bawili się tego dnia. Na początek odbył się Konkurs piosenki angielskiej.

          Następnie przeprowadzony został Międzyklasowy turniej matematyczny dla uczniów klas IV – VII. W konkursie wzięły udział 4 grupy. Zwyciężyła grupa IV w składzie: Emilia Kołodziejczyk kl. IV, Wiktor Kowalczyk kl. V, Marcin Bożek kl. VI i Karolina Krzysztof kl. VII - zdobywając 7 punktów.  Gratulujemy!

                      Pogoda  nie pozwoliła jednak w tym dniu na tradycyjne pożegnanie zimy. Na spacer z marzanną udaliśmy się kolejnego dnia.

          Słomiana kukła symbolizująca zimę znalazła się w nurcie rzeki i pewnie szybko odpłynie do morza. W drodze powrotnej dzieci szukały oznak wiosny i oprócz ciepłych promieni słońca zauważyły kwitnącą leszczynę oraz wierzbowe bazie.

          red.D. Skawska, T. Flig  

            zobacz więcej       fot. D.S



          Ważna informacja!  

                  16.03 (piątek) oraz 19.03.2018roku (poniedziałek) są dniami wolnymi od zajęć dydaktycznych. Uczniowie w tym czasie biorą udział w rekolekcjach wielkopostnych pod opieką rodziców i osób duchownych.



            Nagroda Dyrektora

          dla uczennicy kl. VI Natalii Wojtyczki okejOklaski

                 Pani Dyrektor Maria Bożek  po zasięgnięciu opinii Rady Pedagogicznej przyznała Nagrodę Dyrektora dla uczennicy klasy VI Natalii Wojtyczki w postaci pochwały na forum szkoły oraz dyplomu za wzorowe zachowanie, bezinteresowność, prawość i postawę godną naśladowania.

                                                                                         Gratulujemy!!!



            heart Walentynki heart                                  heart

                    heart9.02.2016r. w naszej szkole z okazji Święta Zakochanych heart Samorząd Uczniowski zorganizował Pocztę Walentynkową.heart

          heart heart heart

          heartAkcja cieszyła się dużym powodzeniem wśród wszystkich  uczniów naszej szkoły. Pamiętano też o heartnauczycielach , którzy otrzymali heartpiękne walentynki heartod swoich wychowanków.heart

          red.T. Flig



               Zabawa Karnawałowa

                   8.02.2018r. w tłusty czwartek, uczniowie naszej szkoły bawili się na zabawie karnawałowej. Dzieci z oddziału przedszkolnego i klas 1-3  zaprezentowały wspaniałe, kolorowe i pomysłowe stroje karnawałowe. Były korowody, kółeczka, konkursy oraz tańce w parach i grupkach.

            

          Prawdziwy bal nie mógł się odbyć bez uczty, którą przygotowali dla nas rodzice. Oprawa muzyczna została  przygotowana przez naszych niezawodnych szkolnych  DJ-ów Adama Krzysztofa i Michała Banika .

            Dziękujemy!!!

          Po południu również wspaniale bawili się starsi uczniowie z klas 4 - 7.

          Wspólne zabawy i tańce dostarczyły wszystkim wiele radości i zadowolenia. Kolejny karnawałowy  bal - dopiero za rok!

          red.D. Skawska   

            zobacz więcej       fot. D.S



          Ważna informacja !

                Zgodnie  z zarządzeniem Wójta Gminy Mszana Dolna rozpoczyna się rekrutacja dzieci do oddziału przedszkolnego oraz uczniów do klasy pierwszej na rok szkolny 2018/2019.

          Zarzadzenie nr 8/18 - zobacz

          Zarzadzenie nr 10/18 - zobacz

          Zarzadzenie nr 11/18 - zobacz



          Biblioteka szkolna

                ogłasza konkurs literacki dla uczniów klas I-III i IV-VII

          "Święty Stanisław Kostka patronem mojej szkoły"

          Termin składania prac: 30 marca 2018r.

          Szczegółowe informacje w bibliotece szkolnej u p. M. Piwko - Bieniek.



          Kocham Babcię!   Kocham Dziadka!

                  Dnia 23 stycznia w naszej szkole odbył się uroczysty Dzień Babci i Dziadka. Na uroczystość tą przybyli dziadkowie i babcie oraz o. Proboszcz Piotr Głód. Na początku gości powitała pani dyrektor i złożyła im życzenia. Następnie głos zabrali najmniejsi przedszkolacy, którzy powitali przybyłych gości piosenką ,,Witaj Babciu, Witaj Dziadku’’, a także zarecytowali wiersze.

          Potem wystąpili starszacy, którzy wcielając się w role miesięcy złożyli swoim kochanym babciom i dziadkom życzenia.

          Klasa I i II przedstawiła krótką scenkę ,,Cztery Babcie’’ i powiedziała wiersze, a klasa III przedstawiła ,, Jasełka’’.

          Uczniowie  klas  starszych swoim Babciom i Dziadkom zaśpiewali piosenkę.

          Występ uświetnili uczniowie grający na instrumentach: Paulina Wojtyczka kl. VII, Gabriela Młynarczyk kl. VII, Iza Pajdzik kl.VI, Gabrysia Czerwińska kl. V, Jakub Kuczaj  kl.V, Karol Pajdzik  kl.V. Na koniec wystąpiła grupa kolędnicza.

           

          Po uroczystych występach wnuki wręczyły Babciom i Dziadkom własnoręcznie przygotowane prezenty i wszyscy udali się na wspólny poczęstunek.

             

          red. G. Panek    

            zobacz więcej       fot. D.S



          Biblioteka szkolna

                ogłasza konkurs plastyczny dla klas I-III

          "Bohaterowie utworów Jana Brzechwy"



          Podaruj 1% podatku  

          Szkoła Podstawowa nr 2 im Św. Stanisława Kostki

          KRS: 0000270261   DOPISEK: SP 2 Lubomierz 2046

          Rozlicz PIT i przekaż 1 % podatku za pomocą darmowego programu.

          https://fsmm.pl/2046/szkola_podstawowa_nr_2_im_%C5w_stanislawa_kostki

          WYCIECZKA DO RABKI ZDRÓJ

                         11 stycznia 2018r. uczniowie klas 1,2,3 oraz dzieci z oddziału przedszkolnego udali się  na wycieczkę autokarową do Rabki Zdrój. W Teatrze Lalek "Rabcio" z zainteresowaniem obejrzeli spektakl pt. "Brzydkie Kaczątko". Była to piękna opowieść o miłości, cierpieniu, stygmatyzacji oraz pięknie ukrytym przede wszystkim w sercu, a nie na zewnątrz. Kaczątko doświadcza smutku i samotności, aby w końcu stać się pięknym ptakiem i odnaleźć rodzinę. Ogromne wrażenie wywarła na wszystkich wspaniała gra aktorów oraz niespotykana scenografia.

          Następnie udaliśmy się do siedziby Państwowej Straży Pożarnej, gdzie uczestniczyliśmy w zajęciach edukacyjnych. Podczas spotkania poznaliśmy główne zadania straży pożarnej oraz trudną pracę strażaka.

          Zwiedziliśmy pomieszczenia remizy, począwszy od stanowiska dowadzenia, aż do wozów strażackich. Wielu rzeczy mogliśmy dotknąć lub przymierzyć. Strażacy zademonstrowali nam swoją sprawność zjeżdżając po rurze, tak jak do akcji i przebierając sie w strój bojowy w czasie 1 minuty.

           

          Z zainteresowaniem wysłuchaliśmy opowieści o trudnej i odpowiedzialnej pracy strażaka w akcjach ratowniczo - gaśniczych. Zaspokoiliśmy również swoją ciekawość zadając wiele pytań. Dziękujemy strażakom za miłe przyjęcie, gościnność oraz cierpliwość.

          Pobyt w Rabce Zdrój wykorzystaliśmy także do ćwiczeń w prawidłowym poruszaniu się po ulicach w mieście.

          red. D. Skawska     

            zobacz więcej       fot. D.S



          „Przyślimy tu po kolędzie,

          Niech Wom to za przykre nie będzie…”

                       Uczniowie naszej szkoły udali się po Kolędzie 9 stycznia do Olszówki, gdzie zaprezentowali Żywą Szopkę zdobywając wyróżnienie. Pojawiła się scena z pastuszkami i Herodem.

          W Przesłuchaniu Grup Kolędniczych Dzieci i Młodzieży Gminy Mszana Dolna brali udział:

          Pastuszki: Bartłomiej Banik kl.IV, Karol Pajdzik kl.V, Marcin Bożek kl.VI, 

                                 Przemysław Złotnik kl.VI, Kacper Wojtyczka kl.V

          Anioł: Jakub Wojtyczka kl.IV  

          Żyd: Krystian Wojtyczka kl.IV

          Król Herod: Grzegorz Dudzik kl.VI

          Hetman: Wiktor Kowalczyk kl.V

          Żołnierz: Michał Banik kl.VII

          Diabeł: Adam Krzysztof kl.VII

          Śmierć: Tomasz Zapała kl.VII

          Muzykant: Jakub Kuczaj kl.V

          Dziękujemy rodzicom za pomoc w przygotowanie strojów!

          red. A. Kuczaj

          Z okazji nadchodzących świąt Bożego Narodzenia pragniemy złożyć najserdeczniejsze życzenia.  Niech będą One niezapomnianym czasem spędzonym bez pośpiechu, trosk i zmartwień. Życzymy, aby upłynęły w spokoju i radości, wśród rodziny i przyjaciół oraz wszystkich bliskich dla Państwa osób.

          Wraz z nadchodzącym Nowym Rokiem życzymy dużo zdrowia i szczęścia. Niech nie opuszcza Was pomyślność i spełnią się te najskrytsze marzenia.

           

              Dyrekcja, Grono Pedagogiczne i Pracownicy Szkoły  

          SPOTKANIE WIGILIJNE

                  Boże Narodzenie to wspaniały czas, w którym tradycyjnie już  w ostatnim dniu nauki, spotykamy się przy wspólnym stole. Naszą tegoroczną Wigilię swoją obecnością zaszczycili: o. Proboszcz  Piotr Głód, sołtys Lubomierza – p. Kamil Wojtyczka,  Rada Rodziców: p. Agnieszka  Młynarczyk i p. Barbara Wojtyczka.

                 

          Uczniowie pod kierownictwem mgr Joanny Dudy pięknie przedstawili program artystyczny, w którym przypomnieli tradycje świąt Bożego Narodzenia, składali życzenia oraz wspólnie kolędowali.

             

          W tym szczególnym dniu p. Dyrektor wyróżniła mgr Mateusza Sławeckiego oraz jego drużyny za osiągnięcia sportowe na szczeblu wojewódzkim i ogólnopolskim. Wyróżnieni zostali także uczniowie zawsze chętni do pomocy: Adam Krzysztof, Paweł Pajdzik, Michał Banik, Małgorzata Mikołajczyk, Karolina Krzysztof  oraz Natalia  Złotnik.

          Nagrodzeni zostali  także uczniowie biorący udział w konkursie "Świąteczna bombka".

           

          W atmosferze miłości radości i życzliwości łamaliśmy się opłatkiem i składaliśmy świąteczne życzenia.  Wspólnie też zasiedliśmy do  wigilijnego stołu.

            

          red. D. Skawska

               

            zobacz więcej       fot. D.S



          "Najpiękniejsza świąteczna bombka"

          konkurs w ramach zajęć świetlicowych grup p.Anny Kuczaj i p.Teresy Flig

              Celem konkursu było promowanie twórczości dziecięcej oraz ingerowanie dzieci ze sztuką. Bombki wykonane były z różnych materiałów, głównie z kolorowych cekinów. Wszystkie były pomysłowe, orginalne i niepowtarzalne.

          Wszyscy uczestnicy konkursu zostali nagrodzeni. A oto najważniejsze miejsca:

          I miejsce: Paulina Wojtyczka kl. VI, Wiktor Kowalczyk kl. V

          II miejsce: Julia Skupień kl.III, Anna Krzysztof kl.V

          III miejsce: Paweł Banik kl.V, Dominika Krzysztof kl.V

          Gratulujemy wszystkim uczestnikom za pomysły i ogrom pracy w wykonane bombki!

           

          red. A. Kuczaj

               

            zobacz więcej       fot. D.S



          Wycieczka do Krakowa

                 W dniu 18.12.2017r. odbyła się autokarowa wycieczka klas III – VII do Krakowa. Główną atrakcją wycieczki był Park Trampolin „GOjump”. Uczniowie mieli tutaj  możliwość korzystania  z różnego rodzaju trampolin oraz basenów gąbkowych, które cieszyły się wśród nich największym powodzeniem. Skoków było co nie miara. Wszyscy świetnie się bawili!

             

          Kolejnym punktem wycieczki był seans filmowy w kinie Cinema City. Uczniowie obejrzeli film pt. „Mikołaj i spółka” opowiadający o tym jak wszystkie elfy zachorowały, a Święty Mikołaj wyruszył na poszukiwanie lekarstwa. Film okazał się bardzo zabawny. Wycieczka była bardzo udana, a wszyscy wrócili  uśmiechnięci i zadowoleni.

          red.T. Flig

            zobacz więcej       fot. A.K



          „Czekamy na Ciebie św.Mikołaju!”

          - konkurs świetlicy szkolnej rozstrzygnięty

             Świąteczne marzenia dzieci były tematem tegorocznego mikołajkowego konkursu plastycznego, którego rozstrzygnięcie odbyło się 15.12.2017r.

          A oto nasi zwycięzcy:

          I miejsce: Małgorzata Mucha, Julia Skupień, Oliwia Wojtyczka, Marcelina Wojtyczka, Patrycja Złotnik ucznice klasy III

          II miejsce: Magdalena Czerwińska, Jakub Majerczyk, Wiktor Krzysztof uczniowie klasy II

          III miejsce: Zuzanna Kurek, Julia Miszczyk uczennice kl. I.

          Na autorów prac czekał podarunek oraz pozdrowienia od św.Mikołaja!

          Zapraszamy do oglądania wystawy pokonkursowej w naszej świetlicy szkolnej.

          red. A. Kuczaj

                  fot. D.S



          Gratulujemy!

          Nasza drużyna najlepsza w Polsce!

                   Do pasma sukcesów naszych młodych sportowców dołączył ten największy. W Łodzi w Atlas Arenie podczas Ogólnopolskiego Finału Szkolnej Ligii Rugby Tag wywalczyli  I miejsce w kategorii klas V.

                

          Skład drużyny: Krystian Wojtyczka,  Kuba Wojtyczka, Kacper Wojtyczka, Karol Pajdzik, Amelia Guzara, Natalia Wojtyczka, Natalia Złotnik.

          opiekun zespołu  p. mgr Mateusz Sławecki



          „Świąteczny Podarunek” i „Grosik”

                          

                      Jak co roku w naszej szkole rozpoczęły się przedświąteczne akcje: „Świąteczny Podarunek” i „Grosik” organizowane przez Samorząd Uczniowski i Szkolny Klub Wolontariatu. Mają one na celu pomoc rodzinom najuboższym, zamieszkującym nasz region. W ramach tych akcji uczniowie przynoszą artykuły spożywcze, słodycze, artykuły szkolne i chemię oraz symboliczny „grosik”.  Zbiórka trwa do 15. 12.2017r. Zapraszamy wszystkich do aktywnego udziału w akcji!

           

          Podzielmy się z innymi!

          red. T. Flig



           Spotkanie z Mikołajem

          Mikołaj nigdy nie zawodzi i zawsze przybywa na czas.  

          Mikołaj się śpieszy, zadanie swe zna - każdemu coś kupi, każdemu coś da.

                           6 grudnia, jak co roku,  w naszej szkole miało miejsce niecodzienne wydarzenie. Przedszkolaków oraz  uczniów klas 1-3  odwiedził Święty Mikołaj. Dzieci z oddziału przedszkolnego przywitały gościa specjalnie przygotowanym programem artystycznym.

              

                  Święty Mikołaj wszystkim dzieciom osobiście wręczał prezenty, a w nich – dla każdego coś dobrego! Radości nie było końca. Gość rozmawiał z dziećmi, zachęcał ich, aby były grzeczne, słuchały rodziców i pań w szkole.

           

          Tak miły dzień na długo pozostanie w pamięci wszystkich.

          Mikołaju !

          Dziękujemy za wizytę, piękne prezenty i zapraszamy znowu za rok!

          red.D. Skawska

            zobacz więcej       fot. D.S



          W "Kolorowym Wszechświecie"

                  28 listopada odbyło się multimedialne widowisko pod kopułą przenośnego planetarium Astro Areny. 70 uczniów naszej szkoły doświadczyło niesamowitej przygody oglądania gwiazd, gwiazdozbiorów, mgławic, planet oraz odległych galaktyk.

           

          Pan Daniel Stasiak, miłośnik astronomii i aktywny obserwator zjawisk na niebie, poprowadził fascynujący seans odkrywając tajemnice kosmosu. Dzieci miały okazję zobaczyć teleskop oraz „złapać spadającą gwiazdę” czyli meteoryt. Zadawali przy tym mnóstwo pytań.

           Mamy nadzieję, że animator mobilnego planetarium zaraził swoją pasją niejednego ucznia naszej szkoły!

                

          red. A.Kuczaj

            zobacz więcej       fot. D.S




          Zabawa andrzejkowa

          „Andrzejki” to impreza, która co roku cieszy się w naszej szkole dużą popularnością, zarówno wśród tych najmłodszych, jak i tych nieco starszych. Jest wspaniałą okazją do dobrej zabawy, a jednocześnie źródłem szacunku dla tradycji i obrzędów ludowych.

              

          W tym roku dzieci bawiły się w czwartek -  23 listopada. Zabawy i tańce przy muzyce przeplatane były wróżbami. Nawet najmłodsze dzieci bardzo chciały dowiedzieć się, co ich czeka w przyszłości.

            

          Po wyczerpujących tańcach i radosnych wróżbach sił do dalszej zabawy dodał wszystkim słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców. Spotkania andrzejkowe  upłynęły  w miłej i radosnej atmosferze.  

          red. D. Skawska

            zobacz więcej       fot. D.S



          Ogólnopolski

          Dzień Praw Dziecka

                    20 listopada obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka. Uczniowie klasy III,II i I przedstawili inscenizację ,,Baśń o prawach dziecka’’, wcielając  się w rolę Kopciuszka, Śpiącej Królewny i Czerwonego Kapturka.

          W wydarzeniach uczestniczyli też przedstawiciele UNICEF-u, którzy zajmowali stanowisko wobec zastanych sytuacji zapoznając równocześnie bohaterów i widzów z ich prawami.

          red. G. Panek

          zobacz więcej       fot. A.K



          Narodowe Święto Niepodległości

                     10 listopada 2017r. w naszej szkole odbyła się uroczystość z okazji 99 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Uczniowie klasy VII uświetnili obchody 11 listopada programem artystycznym przygotowanym pod kierunkiem p. Teresy Flig. Nad oprawą muzyczną czuwała p. Joanna Duda. Pamięć minionych dni i radość z odzyskanej niepodległości przywołały wiersze i pieśni o tematyce patriotycznej.  Uczniowie przedstawili krótką historię rozbiorów Polski oraz drogę do odzyskania niepodległości.

             

          W rolę Józefa Piłsudskiego wcielił się Przemysław Złotnik. Wspólnie odśpiewano „Hymn państwowy” i „Rotę”. Wśród uczniów powiewały biało- czerwone chorągiewki. Akademia była nie tylko uczczeniem tego ważnego święta, ale też skłoniła niejednego ucznia do refleksji na temat naszej historii.

          red. T. Flig

            zobacz więcej       fot. D.S


          Wspominamy bliskich !

                      7 listopada dzieci z oddziału przedszkolnego oraz uczniowie klas 0-3, ze swoimi wychowawcami, udali się cmentarz na parafialny.

          Wspólnie zapaliliśmy znicze  na grobie żołnierza Jana Błachuta, a póżniej na grobach bliskich. Wspominaliśmy bliskich, których nie ma już wśród nas, ale którzy są obecni w naszych sercach, myślach oraz modlitwach. Takie wizyty kształtują, już od najmłodszych lat, tradycję dbania i odwiedzania  grobów oraz kulturę zachowania w miejscach pamięci.

          red. D. Skawska

            zobacz więcej       fot. D.S

           


           

          Pieszo - na "Markowy Groń"   

                   17 października 2017 roku uczniowie młodszej grupy wiekowej oraz dzieci 5-cio i 6- cio letnie z odziału przedszkolnego wyruszyli na pieszą wycieczką do lasu - na "Markowy Groń”. Wykorzystując piękną, słoneczną pogodę mieliśmy możliwość  podziwiania piękna jesiennego krajobrazu. Gromadziliśmy skarby jesieni do kącików przyrody. W terenie utrwaliśmy piętrową budową lasu oraz uczyliśmy się właściwie w nim zachowywać.

                

          Dzięki uprzejmości i gościnności państwa Anny i Wiesława Kowalczyków atrakcją wycieczki było wspólne grillowanie kiełbaski oraz zabawy na polanie i w zagajniku.

          Dziękujemy!!!

           

            Zajęcia w terenie dały wszystkim dużo radości, a jednocześnie były formą aktywnego wypoczynku, którego tak bardzo brakuje we współczesnym życiu.

          red. D. Skawska

            zobacz więcej       fot. D.S



          Uroki jesieni

                     W dniu 16.10.2017 odbyła się piesza wycieczka na Markowy Groń na zaproszenie państwa Anny i Wiesława Kowalczyków. Uczniowie klas IV-VIII zastali w bacówce bogato zastawiony stół z różnymi potrawami i smakołykami.

           

          Po wspólnej biesiadzie i zjedzeniu kiełbasek odbył się międzyklasowy konkurs na „Najpiękniejszą Panią Jesień”.W ramach wycieczki uczniowie uczestniczyli także w ćwiczeniach terenowych z przyrody. Wyznaczali kierunki geograficzne, orientowali mapy, szacowali wysokości , wskazywali przyrodę ożywioną i nieożywioną.

           Mieli także czas dla siebie: spacerowali, grali w piłkę, obserwowali zmiany w przyrodzie i podziwiali piękne górskie widoki.

          Dziękujemy za sponsoring i wspaniałe chwile spędzone  na łonie natury!

          red. A.Kuczaj, T. Flig

            zobacz więcej       fot. A. K.



          „Bo to dzięki Wam, Nauczyciele

          Wiemy, rozumiemy z każdą lekcją więcej.”

          Święto Edukacji Narodowej


                     W dniu 13 października br. uczniowie, nauczyciele, zaproszeni goście oraz pracownicy administracji wzięli udział w uroczystej akademii z okazji święta Komisji Edukacji Narodowej przygotowanej przez uczniów klasy IV pod opieką mgr Magdaleny Smoleń i mgr Anny Jurkowskiej.
                     Poprzez swoje występy uczniowie pragnęli przede wszystkim wyrazić nauczycielom  wdzięczność za przekazywaną wiedzę i  trud włożony w kształtowanie uczniowskich serc i umysłów.


          Część artystyczna składała się z trzech części. Uczniowie klasy IV złożyli podziękowania w specjalnym   montażu słowno-muzycznym. Następnie zadedykowano nauczycielom niezwykły koncert, w którym udział wzięli: Małgorzata Mikołajczyk, Paulina Wojtyczka, Paweł Pajdzik oraz Jakub Kuczaj.

               

          Na zakończenie ponownie wystąpili uczniowie klasy IV, którzy przygotowali dla nauczycieli specjalną niespodziankę,  zaprezentowali się w układzie tanecznym, wcielając się w role dżentelmenów. Występy młodych  artystów wywołały uśmiech zarówno na twarzach nauczycieli jak i uczniów  i zostały one nagrodzone gromkimi brawami.

            

                      W drugiej części spotkania zabrała głos p. Dyrektor. Podziękowała uczniom za przygotowaną uroczystość, a następnie wręczyła nauczycielom nagrody i podziękowania.

                      Uroczystość przebiegła w niezwykle miłej i ciepłej atmosferze.

          red. A.Jurkowska

            zobacz więcej       fot. D.S



          Z wizytą w Muzeum

          św. Jana Pawła II

                   

                       W ramach obchodów Dni Papieskich, 10 października 2017r., uczniowie naszej szkoły wzięli udział w wycieczce do Wadowic. Głównym celem wyprawy było zwiedzenie Muzeum św. Jana Pawła II. Mieści się  ono w budynku, w którym mieszkał Karol Wojtyła.

          Podczas zwiedzania uczniowie mogli przenieść się do czasów dzieciństwa, młodości Lolka, a następnie okresu Jego pontyfikatu. Wszyscy z dużym zainteresowaniem poznawali historie związane ze św. Janem Pawłem II, tym bardziej, że do ich prezentacji wykorzystano najnowsze technologie

          Na koniec wielu uczniów poznało smak wadowickich kremówek- tych wspominanych przez Ojca Świętego.

          red. J. Duda

          zobacz więcej    fot. A.K.


          "SIEĆ"

                 W dniu 5 października 2017 w naszej szkole odbył się spektakl ”SIEĆ” poruszający problem istnienia w Internecie, problem przemocy i agresji w sieci, a także ukazujący rolę rodziny, przyjaciół oraz relacji młodych ludzi z najbliższymi. Internet jest jedną z form spędzania wolnego  czasu, bez której nikt teraz chyba nie wyobraża sobie życia. A jego skutki uboczne i możliwości destruktywnego użycia, manipulacji są równie potężne jak jego użytkowe funkcje.

           

          Celem tego spektaklu była przestroga, zwrócenie uwagi ucznia, że Internet jest czymś wspaniałym, nieodzownym i potrzebnym nam jak światło, ale złe korzystanie z internetu może okazać się krzywdzące. Internet też może nam uczynić krzywdę lub my za jego pośrednictwem możemy zrobić krzywdę innym.  

                                       

                                         

           Główna bohaterka spektaklu nastolatka, Kasia wpada w swoim mniemaniu na świetny pomysł. Chce zostać królową Internetu. I jak to nastolatka z głową pełną marzeń i ambicji, postanawia osiągnąć swój cel poprzez kręcenie telefonem komórkowym śmiesznych i interesujących filmików.  Liczy na to, że filmiki zdobędą wymarzone poparcie i zachwyt. Czyli lajki. A tymczasem…

          Spektakl pełen humoru, ale i skłaniający do głębokich przemyśleń - co w życiu jest najważniejsze? Kult pieniądza, władzy i pięknego wizerunku w dzisiejszych czasach przesłania wartości duchowe, a zaburzone relacje z rówieśnikami i rodziną rzutują na całokształt życia.

                                                                                                   Pedagog szkolny  

                                                                                                   Jolanta Franczak



          Spotkanie z policjantem

                      Dnia 5 października uczniowie naszej szkoły spotkali się z policjantami. Funkcjonariusz w czasie spotkania poruszył bardzo ważne tematy dotyczące bezpieczeństwa w szkole oraz omówił zasady bezpieczeństwa obowiązujące pieszych w ruchu drogowym. Zwrócił uwagę na konieczność noszenia odblasków po zmroku oraz właściwe zachowanie się dzieci w czasie kontaktów z nieznajomymi. Przypomniał zasady postępowania w czasie wypadku oraz ataku psa. Uczniowie młodsi z zainteresowaniem oglądali  elementy umundurowania i akcesoria niezbędne w pracy policjanta oraz dopytywali o szczegóły jego pracy.

          Zwracając się do uczniów klas starszych szczególną uwagę zwrócił na demoralizację,  łamanie prawa w szkole oraz odpowiedzialność karną, jaką mogą ponieść nieletni za swoje czyny. Przypomniał również zasady bezpieczeństwa w „sieci”.

          red. D.S.

            zobacz więcej       fot. D.S



          Żywa lekcja historii

                      W piątek 29 września odbyły się w naszej szkole zajęcia z cyklu "Żywa lekcja historii" pt. "Wojownicy, kupcy, podróżnicy - Wikingowie". Uczniowie dzięki tym zajęciom mogli przenieść się do czasów z okresu ekspansji Wikingów – Normanów – ludzi północy. Poznali elementy mitologii skandynawskiej, kultury i obyczajów. W czasie pokazu obserwowali walki wojów oraz brali udział w krótkich scenkach historycznych.

           

          Na żywo zetknęli się z replikami zbroi,  hełmów, tarcz, toporów oraz kolczugą. Na zakończenie chętnie  wzięli udział w konkursie wiedzy o Wikingach, a nagrodą były magiczne kamienie runiczne.

            

          Była świetna zabawa i dużo emocji emocji zwłaszcza dla najmłodszych uczniów.

          red. D.S.

            zobacz więcej       fot. D.S


          Europejski Dzień Języków

                        26 września uczniowie klasy VII wraz z opiekunami: p. Magdaleną Smoleń i p. Anną Kuczaj zorganizowali lekcję w dwóch językach obcych – języku angielskim i niemieckim. Podczas zajęć uczniowie nauczyli się piosenki „Panie Janie” w dwóch wersjach językowych, tłumaczyli znane przysłowia, dopasowywali flagi do nazw państw europejskich oraz rozpoznawali kraje po ich symbolach.

             

          Ideą zorganizowania takich zajęć były obchody Europejskiego Dnia Języków, który został ustanowiony z inicjatywy Radę Europy w 2001 roku. Głównym celem lekcji było zachęcenie uczniów do nauki języków obcych, propagowanie zalet różnorodności językowej, tolerancji wobec innych narodowości oraz poszerzenie ogólnej wiedzy o krajach europejskich. Atmosferze nauki sprzyjała dekoracja sali lekcyjnej – były to samodzielnie wykonane przez uczniów flagi państw.

          Zajęcia bardzo się podobały uczniom, którzy poprzez świetną zabawę mogli wiele się nauczyć.     

          red. M. Smoleń

                 fot. D.S


          Wycieczka do Skansenu Etnograficznego w Zubrzycy Górnej

             

                        26 września 2017 roku dzieci 5 - cio i 6-cio letnie z oddziału przedszkolnego oraz uczniowie klas 1,2,3  udali się na wycieczkę autokarową do Skansenu Etnograficznego w Zubrzycy Górnej. Tam uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych „Od ziarna do chleba”, zgłębiając tajniki procesu technologicznego dawnych wypieków. 

              

          „Pieczenie chleba” to jedna z takich ścieżek edukacyjnych, dzięki której dzieci w atrakcyjnej formie poznawały kolejne etapy powstawania chleba. Uczestnicy zajęć rozpoznawali rodzaje zbóż, młócili zboże za pomocą cepów, ubijali ziarno w moździerzach, mielili na żarnach, samodzielnie ugniatali ciasto z uzyskanej mąki i piekli placki – „moskole” na blasze kuchennego pieca.

               

          Po tak ciężkiej pracy  wszystkim bardzo smakowały własnoręcznie wykonane placki popijane kawą zbożową.

          Dodatkową atrakcją wycieczki były wesołe zabawy na placu zabaw. Bardzo podobał nam się ten sposób poznawania dawnej, ciężkiej pracy rolnika.

          red. D.S.

            zobacz więcej       fot. D.S, A.Ł



          Wybory do Samorządu Uczniowskiego

                 Dnia 25.09.2016 r. na apelu SU swoje programy zaprezentowali  kandydaci do Samorządu Uczniowskiego na rok szkolny 2017/2018.

                    

              

          Kandydaci do SU to: Paulina Wojtyczka klasa 7, Natalia Wojtyczka klasa 6, Izabela Pajdzik klasa 6, Gabriela Czerwińska klasa 5, Jakub Kuczaj klasa 5, Jakub Wojtyczka klasa 4,  Krystian Wojtyczka klasa 4. Prezentowane programy bardzo się wszystkim podobały, a wybory już 28 września!



          „Dziecięca osobowość artystyczna”

                Mowa o naszym uczniu, Jakubie Kuczaju, który otrzymał nagrodę specjalną Limanowskiego Domu Kultury dla dzieci do 13 roku życia . 23 września na „Limanowskiej Słazie” Kuba zagrał kilka zagórzańskich melodii, które bardzo spodobały się jury i publiczności.

          Warto wspomnieć, że do konkursu Kubę wytypował zespół „Dolina Mszanki”.

          Festiwal ma duże znaczenie dla aktywizacji ruchu regionalnego, podtrzymania tradycji i zachowania wartości Ziemi Limanowskiej.

                                                                                                                         Gratulujemy!!!



                      Miło nam poinformować, iż Stowarzyszenie „Razem dla Regionu” otrzymało dotację na realizację projektu pn. „W przeddzień 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości…”. Projekt ten jest częścią zadania publicznego Województwa Małopolskiego w dziedzinie kultury w 2017 roku pn. „MECENAT MAŁOPOLSKI”. 

           

                11 listopada 2018 roku obchodzone będzie 100- lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. W związku z tym warto, a nawet trzeba podkreślić jak ważne, dla nas Polaków, było to wydarzenie. Głównym celem projektu jest kształtowanie postaw patriotycznych wśród mieszkańców województwa małopolskiego. Dodatkowo istotne jest upowszechnianie wiedzy z zakresu historii i tradycji narodowych Polski oraz podtrzymywanie tradycji narodowej, pielęgnowanie polskości, a także budowanie świadomości narodowej i obywatelskiej.

          Pierwszy konkurs skierowany zostanie do mieszkańców województwa małopolskiego w wieku 5-16 lat, drugi zaś do mieszkańców województwa małopolskiego powyżej 16 roku życia bez górnej granicy wieku. W ramach projektu organizowane są dwa konkursy plastyczne pn. „Marszałek Piłsudski okiem mieszkańców województwa małopolskiego” oraz „Współczesny mały i duży Patriota”.

          Prace konkursowe należy dostarczyć/wysłać do dnia 31.10.2017r. włącznie (liczy się data wpływu do siedziby Organizatora).Zachęcamy wszystkich do śledzenia informacji nt. projektu i w/w konkursów, które umieszczane będą na stronie internetowej Stowarzyszenia oraz na fanpage na Facebooku.

          Regulamin konkursu plastycznego WSPÓŁCZESNY MAŁY I DUŻY  PATRIOTA - zobacz

          RdR



          Święto Szkoły

                       Dnia 18 września 2017 r. w naszej szkole odbyło się Święto  Szkoły, które jest ważnym wydarzeniem w życiu całej społeczności szkolnej. Uroczystość rozpoczęła się w mszą św. w Kościele Parafialnym w Lubomierzu, która została odprawiona przez proboszcza o. Piotra Głoda i o. Marka Mycka.

           

          Druga część uroczystości odbyła się w progach szkoły. Dyrektor Maria Bożek powitała przybyłych gości oraz zebranych na sali nauczycieli, rodziców i uczniów.

          Swoją obecnością zaszczycił nas:  proboszcz parafii O. Piotr Głód.

          Jako pierwsi zaprezentowali się pierwszoklasiści. Był to ważny dla nich dzień, gdyż od tego momentu stali się pełnoprawnymi uczniami szkoły. Na tę chwilę dzieci czekały niecierpliwie. Do występu - swojego pierwszego egzaminu - pierwszaki przygotowywały się od pierwszego dnia w szkole.

          W zaprezentowanym programie artystycznym wykazali się wiedzą i umiejętnościami z zakresu różnych dziedzin. Udowodnili, że zasługują na przyjęcie ich do braci uczniowskiej. Na pamiątkę tego wydarzenia otrzymali akty  pasowania  i drobne upominki.

               

          Następnie uczniowie klasy VII  zaprezentowali  poranek poświęcony patronowi naszej szkoły Św. Stanisławowi Kostce.  W swoim przedstawieniu ukazali drogę św. Stanisława Kostki ku świętości.

          W rolę Stasia Kostki wcielił się Grzegorz Dudzik.  Uczniowie dziękowali za wzór do naśladowania i prosili o pomoc w nauce, pracy i każdej potrzebie.

          red. G. Panek

          zobacz       fot. M. S.



          Zapraszamy na uroczystość Święta Szkoły 

          18 września 2017r.

          Program uroczystości:

          900- Msza św. w Kościele Parafialnym w Lubomierzu

          1000- Spotkanie w pawilonie Szkoły Podstawowej nr 2

                  - Poranek poświęcony Patronowi Szkoły

                  - Ślubowanie i pasowanie uczniów klasy 1     



          Kuba na antenie Radia Kraków!

                 Przygoda z „Zagórzańską czytanką” trwa nadal. Po zwycięstwie w konkursie oraz czytaniu fragmentów lektury podczas Gali Finałowej w Nowym Targu, Jakub Kuczaj oraz Joanna Potaczek z Łostówki zostali zaproszeni w wakacje  do audycji z cyklu „ Pejzaże regionalne”.

          Prezentowali brzmienie gwary górali zagórzańskiej oraz udzielali krótkiego wywiadu. Mamy nadzieję, że nadal będą pielęgnować mowę , piękne zagórzańskie tradycje i przekażą je przyszłym pokoleniom!

          red. A. Kuczaj



          Podobny obraz

          Plan zajęć  - zobacz

          Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2017/2018

           poniedziałek 4 września 2017r.

          > godz. 900  Msza św. w Kościele Parafialnym w Lubomierzu

          >spotkanie w szkole - uroczyste rozpoczęcie nowego roku przez Dyrektora Szkoły

          > spotkanie uczniów z wychowawcami w klasach oraz dzieci z paniami w przedszkolu.