• No promil... - Cyfrowobezpieczni

• Cyfrowobezpieczni

CYFROWOBEZPIECZNI to zajęcia kontynuowane w roku szkolnym 2019/2020 przez panią pedagog z wychowankami naszej szkoły. Warsztaty te mają na celu zdobycie wiedzy przez uczniów oraz uświadomienie dzieciom możliwych zagrożeń i ryzyka związanego z korzystaniem z Internetu. Uczniowie pracują różnymi metodami np. jak tworzyć mapę myśli; pracują metodą projektu w grupach, która polegała na odnalezieniu błędów przedstawianych w filmie, czy tekście; prowadzą dyskusje.

Tematami zajęć jest: Reklama w Internecie; Bezpieczeństwo w kontakcie z innymi; Hasła, loginy i bezpieczne logowanie; Ochrona przed wirusami; Wiarygodność informacji dostępnych w sieci; Prawa autorskie; Bezpieczeństwo własnego wizerunku; Ergonomia korzystania z narzędzi cyfrowych. Jest to istotna profilaktyka i zachęcanie uczniów do odpowiedzialnych zachowań w Sieci.

Wykorzystanie scenariuszy: cyfrowobezpieczni.pl

fot i red. M. Piwko-Bieniek

NO PROMIL – NO PROBLEM

Nasza szkoła dołączyła do ogólnopolskiej kampanii społecznej NO PROMIL – NO PROBLEM, której celem jest ograniczenie na terenie Małopolski liczby osób pod wpływem środków psychoaktywnych za kierownicą oraz zmiana społecznego nastawienia wobec nietrzeźwych kierowców poprzez wzmocnienie krytycznej postawy u pasażerów mających zastrzeżenia, co do stanu trzeźwości kierującego.

W tym celu prowadzone są zajęcia z pedagogiem szkolnym na podstawie scenariuszy kampanii, które mają umocnić wspólną komunikację i uwrażliwić dzieci na różne nieprawidłowe sytuacje. Spotkania poprzedzone są rozmową z uczniami na temat związany z ruchem drogowym, bezpieczeństwem jazdy, właściwymi postawami podczas ruchu drogowego osób dorosłych oraz dzieci. Dzięki kampanii uczymy dzieci jakie mogą być skutki niewłaściwych zachowań osób dorosłych prowadzących pod wpływem alkoholu,  by widząc takie niepożądane sytuacje umiały odpowiednio zareagować poprzez poproszenie o pomoc osoby postronnej w rozwiązaniu problemu.

zobacz więcej  fot. i red. m. Piwko-Bieniek

„No promil-no problem”

„No promil-no problem” to kampania społeczna mająca na celu uświadomienie kierowcom niebezpieczeństwa związanego z prowadzeniem pojazdu pod wpływem alkoholu. W spotkaniu 25 października 2019 r. wzięli udział liderzy ze szkół podstawowych Gminy Mszana Dolna. W trakcie spotkania młodzież zapoznała się z programem oraz założeniami akcji.

Zajęcia miały celu podnoszenie umiejętności społecznych oraz  kształtowania wśród młodzieży postaw krytycznych wobec nietrzeźwych kierowców, stanowiących śmiertelne zagrożenie dla siebie i innych.

red. i zdj. M. Piwko- Bieniek