• Znajdź właściwe rozwiązanie

        • „Znajdź właściwe rozwiązanie” 2018/19

                      „Znajdź właściwe rozwiązanie”- to program realizowany w roku szkolnym 2018/2019 w klasach 6 i 7 pod okiem wychowawczyń mgr Anny Kuczaj i mgr Joanny Dudy. Zajęcia miały na celu bliższe poznanie samych siebie i lepsze zrozumienie innych ludzi. Praca polegała na wspólnym analizowaniu zachowań własnych i innych. Uczestnicy zastanawiali się nad tym, jak najlepiej sobie radzić w trudnych sytuacjach, jak rozwiązywać różne problemy, jak dbać o własne zdrowie i kondycję fizyczną, w tym również, jak unikać nałogów takich, jak palenie tytoniu.

          W ciągu całego roku odbyły się zajęcia warsztatowe o tematyce:

          I Poznajmy się bliżej.

          II Laboratorium ciała.

          III Naucz się mówić NIE.

          IV Znajdź właściwe rozwiązanie.

          V Uwierz w siebie.

            

          Na zakończenie zostały przeprowadzone warsztaty podsumowujące, których obserwatorem była pani dyrektor Maria Bożek. Uczniowie wykazali się dużym zaangażowaniem i  kreatywnością.

          „Znajdź właściwe rozwiązanie” 2018/19

          Nasza szkoła po raz kolejny uczestniczy w IX edycji  programu profilaktyki palenia tytoniu dla uczniów starszych klas szkoły podstawowej pt. „Znajdź właściwe rozwiązanie”.

          Twórcy programu, biorąc pod uwagę specyficzne uwarunkowania palenia tytoniu przez uczniów starszych klas szkół podstawowych i gimnazjów, kładą nacisk na uczenie rozpoznawania sytuacji usposabiających do podjęcia palenia, rozwój umiejętności radzenia sobie z okolicznościami zwiększającymi ryzyko palenia.

          Cel główny programu:

          Zapobieganie paleniu tytoniu wśród uczniów starszych klas szkół podstawowych i gimnazjum.

          Cele szczegółowe:

          • uzasadnienie i wzmocnienie postaw zobowiązujących do niepalenia;
          • ukazanie funkcjonowania ludzkiego organizmu i jego potrzeb;
          • przekazanie wiadomości o zachowaniach asertywnych, uczenie się rozpoznawania swych zachowań oraz uświadomienie mechanizmów nacisku grupowego wraz z nauczeniem się sposobów odmowy;
          • uczenie rozpoznawania odczuć przeżywanych w sytuacjach trudnych, uświadomienie mechanizmów konfliktu, jak również uczenie umiejętności radzenia sobie z problemami;
          • uczenie umocnienia poczucia własnej wartości w zbudowaniu pozytywnego myślenia o sobie i kształtowania ważnych umiejętności w kontaktach z ludźmi.

          Zajęcia warsztatowe:

          I. Poznajmy się bliżej

          II. Laboratorium ciała

          III. Naucz się mówić „nie”

          IV. Znajdź właściwe rozwiązanie

          V. Uwierz w siebie

          Realizatorzy: Nauczyciele