• "GÓRALSKIE CYTANIE"

• Zapraszamy uczniów naszej szkoły do wzięcia udziały w V edycji konkursu

"Góralskie Cytanie"

Gwarowych Tekstów Literatury Regionalnej Ziemi Zagórzańskiej

w części czytelniczej oraz plastycznej.

Regulanin konkursu znajduje się w załączniku.

Regulamin konkursu - zobacz

• XXII POWIATOWY PRZEGLĄD ZESPOŁÓW KOLĘDNICZYCH - dzień drugi

• Protokół

posiedzenia Komisji Artystycznej oceniającej XXII Powiatowy Przegląd Zespołów Kolędniczych „Zagrojcie ta Turoniowi”, który odbył się w dniach 21-22 stycznia 2023 r. w Lubomierzu (Szkoła Podstawowa Nr 2).

Komisja w składzie:

1.prof. dr  hab.   Stanisław Węglarz  - etnolog

2. mgr Benedykt Kafel - etnograf

3. Piotr Lulek – regionalista, muzyk

po obejrzeniu występów 30 grup kolędniczych, w tym 14 grup dziecięcych, 4 grup młodzieżowych i 12 grup dorosłych oraz po wnikliwej ocenie zaprezentowanych programów, postanowiła przyznać następujące nagrody i wyróżnienia:

A. w kategorii dziecięcej (od 7  do lat 13)

Dwa równorzędne III miejsca i nagrody pieniężne w wysokości po 200 zł otrzymują grupy kolędnicze Z GWIAZDĄ z Nowego Rybia; Z TURONIEM  z Łostówki.

Osiem równorzędnych II miejsc i nagrody pieniężne w wysokości po 300 zł, otrzymują grupy kolędnicze Z TURONIEM z Lubomierza; Z GWIAZDĄ  z Lubomierza; Z SZOPKĄ (rekwizyt) z Siekierczyny; PASTUSZKOWIE  z Męciny; Z GWIAZDĄ z Zasadnego; Z GWIAZDĄ z Jodłownika; Z GWIAZDĄ ze Słopnic; Z GWIAZDĄ  z Ujanowic.

Cztery równorzędne I miejsca i nagrody pieniężne w wysokości po 400 zł  otrzymują grupy kolędnicze Z GWIAZDĄ z Krasnego – Lasocic; Z GWIAZDĄ z Laskowej; PASTUSZKI z Sadku- Kostrzy; TRZEJ KRÓLOWIE z Szyku.

B. w kategorii młodzieżowej (od 14 do lat 17)

Dwa równorzędne II miejsca i nagrody pieniężne w wysokości  po 350 zł otrzymują grupy kolędnicze Z GWIAZDĄ z Krosnej; Z SZOPKĄ (rekwizyt) z Zalesia.

Dwa równorzędne I miejsca  i nagrody pieniężne w wysokości po 450 zł otrzymują grupy kolędnicze z Z GWIAZDĄ  z Szyku; Z TURONIEM z Sadku – Kostrzy.

Ponadto na XXVI Ogólnopolski Przegląd Grup Kolędniczych  „Pastuszkowe kolędowanie” w Podegrodziu  komisja zakwalifikowała laureatów I miejsc w kategorii dziecięcej i młodzieżowej, tj. Z GWIAZDĄ z Krasnego – Lasocic; Z GWIAZDĄ z Laskowej; PASTUSZKI z Sadku- Kostrzy; TRZEJ KRÓLOWIE z Szyku; Z GWIAZDĄ  z Szyku; Z TURONIEM z Sadku – Kostrzy.

C. w kategorii  dorosłych (powyżej 18 lat):

Trzy równorzędne III miejsca i nagrody pieniężne w wysokości po 400 zł, otrzymują grupy kolędnicze HERODY ze Szczawy; Z KONIKIEM ze Żmiącej; Z TURONIEM ze Skrzydlnej

Cztery równorzędne II miejsca  i nagrody  pieniężne po 500 zł otrzymują  grupy kolędnicze HERODY  z Wilkowiska; Z TURONIEM z Jurkowa; Z TURONIEM  z Kasiny Wielkiej; Z GWIAZDĄ z Ujanowic.

Pięć równorzędnych I miejsc i nagrody pieniężne w wysokości po 600 zł  otrzymują grupy kolędnicze Z GWIAZDĄ  z Mszany Górnej; PASTERZE  z Pisarzowej; ŻYWA SZOPKA  z Sadku – Kostrzy; PASTERZE ze Szczyrzyca; Z TURONIEM I GWIAZDĄ z Lubomierza.

Ponadto na LI Ogólnopolski Konkurs Grup Kolędniczych w ramach „ Góralskiego Karnawału” w Bukowinie Tatrzańskiej komisja  zakwalifikowała dorosłe grupy kolędnicze, będące laureatami I i II miejsc, tj. Z GWIAZDĄ  z Mszany Górnej; PASTERZE  z Pisarzowej; ŻYWA SZOPKA  z Sadku – Kostrzy; PASTERZE ze Szczyrzyca; Z TURONIEM I GWIAZDĄ z Lubomierza; HERODY  z Wilkowiska; Z TURONIEM z Jurkowa; Z TURONIEM  z Kasiny Wielkiej; Z GWIAZDĄ z Ujanowic.

Komisja stwierdza, że  Powiatowy Przegląd Zespołów Kolędniczych „Zagrojcie ta Turoniowi” jest ważnym wydarzeniem  służącym przekazywaniu tradycji kolędniczych tzw. Lachów Limanowskich, Górali Białych i Górali Zagórzańskich. Wpływa on na utrwalanie tradycji, a młodemu pokoleniu służy poznaniu i utrzymywaniu własnej tożsamości kulturowej.

Tegoroczny konkurs stał na bardzo wysokim i wyrównanym poziomie artystyczno-merytorycznym.  Komisja widzi  potrzebę kontynuowania tradycyjnych form kolędowania     w środowisku regionalnym i lokalnym. Komisja proponuje rozważyć zorganizowanie seminarium, będącego  szkoleniem instruktorów grup kolędniczych w celu właściwego zrozumienia poszczególnych form kolędowania.

Komisja wyraża podziękowanie samorządowym władzom powiatowym ze starostą Mieczysławem Urygą oraz władzom gminy Mszana Dolna na czele z wójtem Bolesławem Żabą  za przychylny stosunek do tego wydarzenia kulturalnego, a także  pomoc finansową i organizacyjną (w szczególności p. Monice Homie). Wyrażamy wdzięczność za włożony trud i przyjęcie ponad 500 wykonawców oraz stworzenie dobrej atmosfery do realizacji przeglądu, pani dyrektor Marii Bożek, nauczycielom, rodzicom i pracownikom  Szkoły Podstawowej Nr 2 w Lubomierzu.     Dziękujemy również  gminnym radnym z Lubomierza, sołtysowi i Radzie Sołeckiej w Lubomierzu, członkom Koła Związku Podhalan w Lubomierzu, druhom OSP Lubomierz.

Dziękujemy też prowadzącym XXII Powiatowy Przegląd Kolędniczy tj p. Paulinie Gibadło  i Marcinowi Cyrkowi za sprawne przeprowadzenie konkursu. Dziękujemy członkom grup kolędniczych, ich instruktorom, licznie zgromadzonej publiczności oraz wielu sponsorom, których lista stanowi załącznik do niniejszego protokołu.

Lubomierz, 22 stycznia 2023 r.

• Dzień Babci i Dziadka

• 21 stycznia zaprosiliśmy do naszej szkoły Babcie i Dziadków. Uroczystość rozpoczęłą się od występu uczniów klas I - III, którzy wierszem i piosenką podziękowali im za opiekę, troskliwość, pyszne obiadki, wspólne zabawy oraz za to, że rozpieszczają ich bez końca. Następnie z programem artystycznym wystąpiły przedszkolaki. W ich wykonaniu mili gości obejrzeli "Jasełka" Ta piękna uroczystość zakończyła się składaniem życzeń oraz wręczeniem prezencików.

Dziękujemy wszystkim babciom i dziadkom za przybycie !

red. A Łabuz ,  fot. D. S.