• "Z GWARĄ ZAGÓRZAŃSKĄ ZA PAN BRAT"

•       W tym roku szkolnym innowacja pedagogiczna realizowana była w klasach IV-VII. Celem głównym było podtrzymanie tradycji regionu oraz poszerzanie mowy gwarowej.

Dnia 19 maja odbył się apel podsumowujący pracę. Rozstrzygnięto również konkurs recytatorski. Uczniowie , którzy zmagali się z „Lubomirską” gwarą otrzymali regionalne nagrody.

red. A. Kuczaj fot. D. S.

• WYCIECZKA DO SKANSENU ORAWSKIEGO W ZUBRZYCY GÓRNEJ

•          18 maja 2023 roku uczniowie klas 1-3 pojechali na wycieczkę do Skansenu w Zubrzycy Górnej, gdzie wzięli udział w zajęciach edukacyjnych „Od ziarna do chleba”. Pracowali w dwóch grupach klasa 1 oraz klasa 2 i 3. Najpierw obserwowali młócenie snopków cepami, aby otrzymać ziarno. Potem to ziarno przesiewali wielkimi sitami, aby zostało oczyszczone. Dalsza część zajęć odbyła się już w izbie gospodarskiej, gdzie uczyli się rozpoznawać zboża i  mielili ziarno na mąkę. Następnie przy piosence „Mało nas …” kolejno mieszali ciasto. Z tego ciasta prowadząca przygotowała  niewielkie kawałki i każdy uformował sobie placka. Nie zapomnieliśmy też o higienie, ale mycie rączek było jak dawniej w misce. Uformowane placuszki - moskole pani kładła na blachy rozgrzanego pieca. Żeby nie tracić czasu w trakcie pieczenia dzieci poznały różne opowieści z dawnych czasów. Kiedy moskole były gotowe do spożycia dzieci usiadły przy wielkim stole. Dostały po  placuszku i kubeczku zbożowej kawy. Po tak ciężkiej pracy wszystko  bardzo smakowało. Kolejnym naszym zadaniem, było tłuczenie ziarna jęczmienia na kaszę. Po skończonej pracy podziękowaliśmy pani gospodyni za wspólnie spędzony czas.

Ostatnim etapem wycieczki był zakup pamiątek w pobliskim  sklepiku. Dzieci kupiły prześliczne kubeczki, maselniczki, figurki oraz drewniane ozdoby. Wycieczka przybliżyła  uczniom niełatwe życie oraz pracę ludzi w dawnych czasach i mimo deszczowej pogody wszystkim bardzo się podobała.

red. D. Skawska    fot. D. S. oraz K. P.

• SEGREGUJEMY ODPADY - warsztaty ze specjalistami z firmy "TRASZKAN"

•       W dniu 13 maja 2023 roku specjaliści do spraw ochrony środowiska i gospodarki odpadami z firmy „Traszkan” p. Marcin Ciężarek oraz p. Arleta Sroka spotkali się uczniami klas 1-4. Prowadzący przypomniał jak należy prawidłowo segregować śmieci, przedstawił drogę segregowanych odpadów, a także ich powtórnego wykorzystania. Za pomocą prezentacji multimedialnej, a także różnym przedmiotom związanym z tematem recyklingu, dzieci poszerzały wiedzę na temat odpowiedniego gospodarowania odpadami. Następnie w praktyczny sposób uczniowie ćwiczyli segregację śmieci. Na zakończenie spotkania p. Arleta przeprowadziła krótki quiz, w którym nagodzona została Roksana K. uczennica klasy 1.  Na koniec spotkania wszyscy uczniowie otrzymali drobne upominki przypominające o właściwym segregowaniu odpadów.

To spotkanie na pewno przybliżyło dzieciom temat segregacji śmieci i pogłębiło świadomość podejmowania działań na rzecz ochrony środowiska.

red. i fot. D. Skawska

• "ALE KLOCKI" - ZABAWY PRZEDSZKOLAKÓW

• 8 maja dzieci z oddziału przedszkolnego wybrały się na wycieczkę autokarową do Edukacyjnej Sali Zabaw- AleKlocki znajdującej się w Myślenicach. 🚍

Jest to największa w Polsce Sala Zabaw z klockami LEGO!

Pod okiem animatorów dzieci uczestniczyły w warsztatach budowania z klocków LEGO rożnych budowli.

Przedszkolaki wspólnie bawiły się klockami w przeróżnych barwach i o różnej wielkości. Konstruując ciekawe budowle ćwiczyły swoją cierpliwość, sprawność manualną, a także rozwijały wyobraźnię. :-)

Do przedszkola wszyscy wrócili bardzo zadowoleni i uśmiechnięci, a także z nowymi pomysłami na konstruowanie w salach przedszkolnych i w domu.💛💛

red i fot. I. Krzysztof

• DRZEWA DLA MAŁOPOLSKI

•        Szkoła Podstawowa nr 2 w Lubomierzu uczestniczyła w akcji Małopolski Dzień dla Klimatu w ramach Projektu LIFE EKOMAŁOPOLSKA dla Klimatu i Energii.

Wydarzenie zostało zorganizowane w ramach działania E2 projektu LIFE-IP EKOMALOPOLSKA „Wdrażanie Regionalnego Planu Działań dla Klimatu i Energii dla województwa małopolskiego”.

W ramach akcji do szkoły za pośrednictwem Urzędu Gminy Mszana Dolna zostały dostarczone drzewka – 5 świerków i 1 brzoza.

W czwartek 4.05.2023 roku uczniowie ze świetlicy wraz ze starszymi kolegami z klasy 6 i 7 pod opieką nauczycieli posadzili drzewa na terenie ogrodu szkolnego. Wydarzenie to było również okazją do przypomnienia uczniom ważnej roli drzew dla środowiska, w którym żyje człowiek i inne organizmy. Drzewa zostały nieprzypadkowym symbolem Małopolskiego Dnia dla Klimatu. Odgrywają ważną rolę w regulowaniu klimatu m.in. dzięki absorpcji wody, produkcji tlenu i redukcji dwutlenku węgla, obniżaniu temperatury. Mają także inne pozytywne dla człowieka właściwości, w tym estetyczne, uspokajające
            i lecznicze.

red. Helena Domagała fot. I. Krzysztof

• WARSZTATY PROFILAKTYCZNE

•   W dniu 28.04.2023 roku odbyły się w naszej szkole warsztaty z panią psycholog Małgorzatą z Centrum Rozwiązywania Problemów Społecznych. Warsztaty ufundowane przez Urząd Gminy Mszana Dolna były prowadzone przez 3 godziny lekcyjne, a ich tematyka dotyczyła:

- zagrożenia płynące z korzystania z Internetu (dla klas I-III)

- zapobieganie agresji słownej (dla klas IV-VI)

- uzależnienie od ekranu (klasy VII-VIII)

Zajęcia prowadzone były w duchu profilaktyki pozytywnej. Podczas nich, uczniowie zapoznali się z istotą właściwiej komunikacji, umiejętnościami rozwiązywania konfliktów oraz asertywnego odmawiania i wyrażania prośby o pomoc, a także dostarczono uczniom wiedzy dotyczącej zarówno korzyści, jak i zagrożeń płynących z użytkowania Internetu.

red. Artur Majchrzak fot. A. Banik