• POZNAJEMY PRACĘ POLICJANTA

•       24 marca uczniowie  klas 1-3 oraz dzieci z oddziału przedszkolnego spotkały się z policjantami z Komisariatu Policji w Mszanie Dolnej. Podczas spotkania dzieci dowiedziały się na czym polega praca policjanta. Policjanci zaprezentowali umundurowanie oraz specjalistyczne, niezbędne w pracy  wyposażenie policyjne. Dzieci z zaciekawieniem, ale także z zachowaniem zasad bezpieczeństwa, oglądały akcesoria policyjne. Miały również możliwość przymierzenia policyjnej kamizelki i czapki. Pan policjant przypomniał  wszystkim zasady bezpiecznego poruszania się po drodze, a szczególną uwagę zwrócił na zalety noszenia odblasków. Ostrzegł również przed osobami nieznajomymi, z którymi nie powinno się  rozmawiać.

Na zakończenie policjanci zrobili dzieciom niespodziankę i zaprosili do radiowozu. Uczniowie z ogromnym zainteresowaniem poznawali wyposażenie samochodu. Zapoznali się z sygnałami dźwiękowymi i świetlnymi. Mieli możliwość mówienia przez megafon oraz siedzenia za kierownicą radiowozu. W podziękowaniu za ciekawe spotkanie uczniowie wręczyli super policjantom wiosenny upominek. Od dzisiaj każdy z nas wie jak ważna jest praca policjanta, który zawsze chętnie służy pomocą oraz dba o nasze bezpieczeństwo.

red. i fot. D. Skawska

• FAJNIE SIĘ INTEGROWAĆ !

Dnia 23 marca 2023r uczniowie klas VIII ze Szkoły Podstawowej nr 1 z Mszany Górnej, ZSIP nr 2 Mszany Górnej oraz ze   Szkoły Podstawowej nr 2 w Lubomierzu wraz opiekunami w ramach doradztwa zawodowego wybrali się do ZSiT w Mszanie Dolnej, gdzie po raz kolejny zorganizowane zostały dni otwarte. Młodzież mogła poznać ciekawą ofertę edukacyjną szkoły i realizowane przez nią przedsięwzięcia. Przybyłych gości powitali nauczyciele, pedagog szkolny oraz uczniowie, którzy przygotowali materiały informacyjne i reklamowe, a także ciekawą prezentację multimedialną zawierającą m.in. krótką historię szkoły, kierunki kształcenia na przyszły rok szkolny oraz sposób rekrutacji. Następnie rozpoczęło się zwiedzanie szkoły – z punktu informacyjnego gospodarze kierowali zainteresowanych do poszczególnych klas tematycznych, gdzie każdy znalazł coś dla siebie. Liczni goście mieli okazję nie tylko zwiedzić szkołę i zapoznać się z ofertą edukacyjną na rok szkolny 2023/2024 ale przede wszystkim zaobserwować bogate życie Zespołu, a tym samym również miło i aktywnie spędzić czas. Główną atrakcją były zajęcia na strzelnicy. Uczniowie wysłuchali krótkiego wykładu pana instruktora dotyczącego zasad bezpieczeństwa panujących na strzelnicy, zasad strzelania i budowy broni. Pod okiem doświadczonych instruktorów wszyscy przeszli wstępne szkolenie i każdy na swoim stanowisku oddał 10 strzałów z wiatrówki. Niektórzy wykazali się naprawdę dobrymi umiejętnościami strzeleckimi.  Byli też tacy, którym szło trochę słabiej, ale i tak wszyscy byli zadowoleni. Dla wielu uczniów było to pierwsze takie doświadczenie    w życiu.

Doradca zawodowy: Jadwiga Borowiecka

• SPOTKANIE MŁODZIEŻY Z POLICJANTEM

• Dnia 13 marca na zaproszenie Pani Dyrektor Marii Bożek wraz ze specjalistami do naszej szkoły przybyła Starsza Sierżant Pani Agnieszka Kot z Komisariatu Policji w Mszanie Dolnej.

Tematem pogadanki dla klas IV-VIII była „Odpowiedzialność prawna dzieci oraz zagrożenia płynące ze stosowania używek”.

Podczas wspólnego spotkania pani sierżant przedstawiła także zagrożenia związane z użytkowaniem Internetu, przypomniała uczniom zasady bezpiecznego korzystania z sieci oraz kultury w jej przestrzeni. Poruszone zostały też kwestie cyberprzemocy. Pani policjant uświadomiła dzieciom na jakie przykre i niebezpieczne sytuacje uczniowie mogą się natknąć będąc użytkownikami Internetu.

Artur Majchrzak, psycholog

• „O Bulandzie i jak to drzewiej bywało…”

•      Dnia 10 marca odbyło się spotkanie młodzieży szkolnej z państwem Stefanią i Władysławem Drabikiem w ramach innowacji pedagogicznej „Z gwarą zagórzańską za pan brat..”. Dzięki ciekawej prezentacji i ogromnej wiedzy naszych Zagórzan uczniowie zapoznali się z interesującą historią „naszej małej ojczyzny”, poznali legendy naszego regionu, zwyczaje związane z różnymi uroczystościami oraz ciekawostki z dawnego życia.

Uczniowie mieli okazję usłyszeć „jak to drzewiej bywało…”, realia życia Zagórzanina, a zwłaszcza dzieci, ich zabawy, codzienne zajęcia, edukację szkolną, ich prawdziwy szacunek do rodziców, do starszych , do pracy.

Zacni goście niejednokrotnie podkreślali w swoich wypowiedziach, „iż drzewiej było biedniej, było trudniej, ale ludzie sobie pomagali i się nawzajem szanowali”.

Dzięki temu spotkaniu uczniowie poszerzyli swój gwarowy słownik, zdobyli nowe doświadczenie werbalne oraz poznali kulturę i dziedzictwo naszego regionu. Była to niezwykła lekcja nauki gwary zagórzańskiej, ale także piękna lekcja wychowawcza, spotkanie dwóch pokoleń.

Bardzo dziękujemy za przybycie i podzielenie się swoją "życiową” wiedzą i zapraszamy ponownie!

red. A. Kuczaj,  fot. D. S.

• NIECODZIENNA LEKCJA

• W dniu 7.03.2023 lekcja przyrody w klasie czwartej odbyła się z udziałem pani pielęgniarki Janiny Nachman.

Pani pielęgniarka ciekawie zaprezentowała pierwszą pomoc. Zapoznała czwartoklasistów z różnymi rodzajami bandażowania, jak bandażowanie wężykowe, kłosowe i żółwiowe. Uczniowie mieli okazję praktycznie wykorzystać swoją wiedzę pod okiem kompetentnej osoby. Wszyscy otrzymali oceny celujące.

• ZAGÓRZAŃSKA CZYTANKA - szkolny etap Konkursu Plastycznego

•         Dnia 7.03.2023 roku odbył się szkolny etap Konkursu Plastycznego „GÓRALSKI CYTANIE” Gwarowych Tekstów Literatury Regionalnej Ziemi Zagórzańskiej.

Nominację do etapu wojewódzkiego uzyskali:

Klasy 1-3: Oskar Cieżak uczeń klasy 1, Liliana Matuła uczennica klasy 1

Klasy 4-6: Bartłomiej Czerwiński uczeń klasy 5, Maksymilian Kołodziejczyk uczeń klasy 5

Klasa 7-8: Magdalena Czerwińska uczennica klasy 7

Gratulujemy!!!