• WAŻNA INFORMACJA

          • Uchwała Nr LXII/635/23 z dnia 16 czerwca 2023 roku w sprawie ustalenia opłaty za korzystanie z wychowania przedszkolnego uczniów objętych wychowaniem przedszkolnym.

            Wejście w życie: 1 września 2023 roku

            Uchwała_Rady.pdf - zobacz

          • ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2022/2023


          • W piątek 23 czerwca odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2022/2023. Po mszy świętej, która odbyła się w kościele parafialnym, cała społeczność szkolna spotkała się w przewiązce szkoły. Spotkanie rozpoczęło się od wprowadzenia sztandaru i odśpiewania hymnu państwowego „Mazurka Dąbrowskiego”, po czym nastąpiło uroczyste przekazanie sztandaru uczniom klas młodszych. Po odśpiewaniu hymnu szkoły wystąpiła p. dyrektor Maria Bożek, która pogratulowała wszystkim uczniom promocji do następnej klasy, a absolwentom ukończenia szkoły. Potem wraz z wychowawcami wręczyła uczniom  nagrody za najwyższe wyniki w nauce i zachowaniu, a rodzicom podziękowania za pracę na rzecz szkoły. Wręczono również nagrody w konkursie plastycznym KRUS – „Bezpiecznie na wsi mamy, niebezpiecznych substancji unikamy”,  w szkolnym konkursie plastycznym „ Żyję zdrowo” oraz najlepszym czytelnikom biblioteki szkolnej. Ostatnią częścią tego dnia było spotkanie z wychowawców z uczniami, wręczenie upragnionych świadectw i życzenia wspaniałych, radosnych wakacji.

            red. D. Skawska  fot. A. Cieżak

             

          • POŻEGNANIE ABSOLWENTÓW ROKU SZKOLNEGO 2022/2023

          • 22 czerwca2023r. w naszej szkole odbyło się niezwykłe  spotkanie. Uczniowie, nauczyciele, rodzice, pracownicy szkoły oraz zaproszeni goście zebrali się, by pożegnać tegorocznych absolwentów.  Uczniowie klasy VIII, tym razem, zaprosili zebranych do krainy bajek i baśni i zaprezentowali spektakl pt. „Śpiąca królewna”. W niezwykłej scenerii, przy dźwiękach subtelnej muzyki młodzi aktorzy wcielili się w  niezwykłych bohaterów  tej opowieści – królewską parę, królewnę, dworzan  i wreszcie wróżki, wywarli tym, bez wątpienia, ogromne wrażenie na widzach. Wszyscy, a szczególnie najmłodsi  oglądali sztukę z zapartym tchem i nagrodzili występujących gromkimi brawami. W dalszej części uroczystości absolwenci skierowali słowa podziękowania do swoich nauczycieli, pracowników oraz rodziców. Była to niezwykle wzruszająca chwila, gdyż ósmoklasiści zwrócili się z serdecznymi i ciepłymi słowami do każdego, kto przez 8 lat wspólnej drogi uczył, wspierał czy był drogowskazem dla uczniów. Na koniec głos zabrali: pani dyrektor oraz ojciec proboszcz, doceniając kunszt pracy młodych aktorów i życząc im wielu sukcesów w dalszym życiu.

             

            Drodzy Ósmoklasiści! 

            W tym miejscu pragnę Wam serdecznie pogratulować wspaniałego występu. Jestem z Was dumna – wykonaliście kawał doskonałej roboty, znosiliście – jak zwykle – z cierpliwością moje liczne uwagi i gderanie! Jako aktorzy i moi Uczniowie spisaliście się na medal.

            W tym miejscu dziękuję Wam także za te lata wspólnej drogi, nie zawsze usłanej różami, wspólne wzloty i upadki, radości i smutki, a przede wszystkim za nasze spotkania z teatrem, dzięki Wam mogłam poszaleć jako reżyser naszych teatralnych przedsięwzięć.

            Na koniec z całego serca życzę Wam powodzenia w dalszej drodze.

                                                                                                                             Wychowawczyni

                                                                                                     Anna Jurkowska

            red. Anna Jurkowska fot. D. S.

          • WYCIECZKA DO "ROSOCHY"

          • W dniu 15.06.2023r. uczniowie klas III-VII udali się pod opieką wychowawców na pieszą wycieczkę do „Rosochy”. Celem wycieczki było rozbudzenie wrażliwości na piękno swojej okolicy, rozpoznawanie charakterystycznych cech krajobrazu Gorców, budzenie poczucia identyfikowania się ze swoją miejscowością oraz integracja klas.  Po dotarciu na miejsce uczniowie pod nadzorem nauczycieli rozpalili ognisko i usmażyli kiełbasy.  Po wspólnym posiłku odbywały się różne zabawy ruchowe.

            red. T. Flig  fot. J. Duda

          • GORCZAŃSKIE SPOTKANIE Z JANEM PAWŁEM II


          • 11 czerwca 2023 roku  w Lubomierzu-Rzekach odbyło się XVIII Gorczańskie Spotkanie z Janem Pawłem II. Uroczystość rozpoczęła się od składania wiązanek przy pomniku powstałym na pamiątkę pobytu Kardynała Karola Wojtyły w gorczańskim szałasie. Następnie  na polanie „Na ogrodach”  O. Marek Kustroń poprowadził Koronkę do Miłosierdzia Bożego. Kolejnym punktem uroczystości był występ uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. św. Józefa w Lubomierzu pt. „Pieśń do Nieba”.

            Uroczystą Mszę Świętą, którą uświetniły swoja obecnością poczty sztandarowe, wspólnie koncelebrowali księża z parafii w Lubomierzu, ks. Jan Zając, a także Ks. Kapelan Stanisław Kowalik. Oprawę muzyczną liturgii zapewnili Chór Parafialny z Lubomierza pod kierownictwem Artura Majchrzaka oraz zespół „Smycki spod Kudłonia”.

            Po mszy św. organizatorzy zaprosili zebranych gości na poczęstunek, przygotowany przez Związek Podhalan Oddział Górali Zagórzańskich oraz rodziców naszej Szkoły.  Na zakończenie skocznie przygrywała kapela Związku Podhalan Oddział Górali Zagórzańskich w Lubomierzu.

            Tradycyjna już uroczystość, pomimo niepewnej pogody, zgromadziła liczne grono mieszkańców gminy oraz gości, którzy swoją obecnością złożyli hołd wielkiemu Polakowi św. Janowi Pawłowi II.  Do zobaczenia za rok.

            red. Dorota Skawska fot. A. Cieżak

          • WAŻNE!

          • DRODZY RODZICE

            Proszę o sprawdzenie  swoich aktualnych  loginów do dziennika Librus ( rodzica i ucznia) na stronie https://bezpiecznedane.gov.pl  Jeśli uzyskałeś wynik zielony to dobrze. Jeśli wynik jest czerwony - proszę o zgłoszenie tego faktu w szkole.

            Dyrektor Szkoły

          • KOCHAMY WAS !!!

          • Chęć sprawiania przyjemności swoim najbliższym, okazywania im miłości i przywiązania ma swoje odzwierciedlenie w uroczystości jaką przygotowujemy każdego roku – to DZIEŃ MAMY i TATY. 👩‍🦰👨Ta wyjątkowa uroczystość w naszej szkole  odbyła się  31 maja.

            Na początek wystąpiły klasy I- III pięknie recytując wierszyki i śpiewając piosenki dla rodziców.

            Grupa Maluszków ofiarowała zaproszonym gościom wiosenną łąkę z życzeniami. Dzieci w strojach kwiatów i owadów składały życzenia swoim najbliższym.

            Grupa Starszaków zaprosiła gości na piękne przedstawienie.  Znalazło się  tam wiele wierszy i wzruszających piosenek, a dopełnieniem uroczystości był taneczny występ dziewczynek  w pięknych strojach. 

            Tego dnia w naszej szkole odbył się również DZIEŃ DZIECKA, czyli święto, które uwielbiają wszystkie dzieci, te małe i te duże. To dzień pełen uśmiechów, zabawy, niespodzianek, radości i wielu niezapomnianych wrażeń!

            Tego dnia  nie zabrakło różnorodnych atrakcji. Były tańce, zabawy z chustą, malowanie twarzy, pyszne przekąski, lody, zamek dmuchany, kolorowe balony  i wiele  innych niespodzianek.

            Dziękujemy sponsorom tej wspaniałej zabawy:

            1. Firma "Koral"- lody

            2. Firma "Tymbark" - napoje

            3. Sklep "KAKTO" F.H.U. ELKOM Kołodziej Eliasz Mszana Dolna

            4. Sklep Sportowy KOPERNIAK - SPORT / Salon 4F Mszana Dolna

            5. MAX - Producent i dystrybucja słodyczy Mszana Dolna

            6. Elżbieta i Józef Jarosik

            7. Katarzyna i Józef Wojtyczka

            8. Jolanta i Józef Pajdzik

            9. Natalia i Krystian Pajdzik

            10. Jadwiga i Władysław Wojtyczka

            11. Mariola i Łukasz Bożek

            red. I. Krzysztof;  fot. A.Cieżak

          • "Z GWARĄ ZAGÓRZAŃSKĄ ZA PAN BRAT"

          •       W tym roku szkolnym innowacja pedagogiczna realizowana była w klasach IV-VII. Celem głównym było podtrzymanie tradycji regionu oraz poszerzanie mowy gwarowej.

            Dnia 19 maja odbył się apel podsumowujący pracę. Rozstrzygnięto również konkurs recytatorski. Uczniowie , którzy zmagali się z „Lubomirską” gwarą otrzymali regionalne nagrody.

            red. A. Kuczaj fot. D. S.

          • WYCIECZKA DO SKANSENU ORAWSKIEGO W ZUBRZYCY GÓRNEJ

          •          18 maja 2023 roku uczniowie klas 1-3 pojechali na wycieczkę do Skansenu w Zubrzycy Górnej, gdzie wzięli udział w zajęciach edukacyjnych „Od ziarna do chleba”. Pracowali w dwóch grupach klasa 1 oraz klasa 2 i 3. Najpierw obserwowali młócenie snopków cepami, aby otrzymać ziarno. Potem to ziarno przesiewali wielkimi sitami, aby zostało oczyszczone. Dalsza część zajęć odbyła się już w izbie gospodarskiej, gdzie uczyli się rozpoznawać zboża i  mielili ziarno na mąkę. Następnie przy piosence „Mało nas …” kolejno mieszali ciasto. Z tego ciasta prowadząca przygotowała  niewielkie kawałki i każdy uformował sobie placka. Nie zapomnieliśmy też o higienie, ale mycie rączek było jak dawniej w misce. Uformowane placuszki - moskole pani kładła na blachy rozgrzanego pieca. Żeby nie tracić czasu w trakcie pieczenia dzieci poznały różne opowieści z dawnych czasów. Kiedy moskole były gotowe do spożycia dzieci usiadły przy wielkim stole. Dostały po  placuszku i kubeczku zbożowej kawy. Po tak ciężkiej pracy wszystko  bardzo smakowało. Kolejnym naszym zadaniem, było tłuczenie ziarna jęczmienia na kaszę. Po skończonej pracy podziękowaliśmy pani gospodyni za wspólnie spędzony czas.

            Ostatnim etapem wycieczki był zakup pamiątek w pobliskim  sklepiku. Dzieci kupiły prześliczne kubeczki, maselniczki, figurki oraz drewniane ozdoby. Wycieczka przybliżyła  uczniom niełatwe życie oraz pracę ludzi w dawnych czasach i mimo deszczowej pogody wszystkim bardzo się podobała.

            red. D. Skawska    fot. D. S. oraz K. P.

          • SEGREGUJEMY ODPADY - warsztaty ze specjalistami z firmy "TRASZKAN"

          •       W dniu 13 maja 2023 roku specjaliści do spraw ochrony środowiska i gospodarki odpadami z firmy „Traszkan” p. Marcin Ciężarek oraz p. Arleta Sroka spotkali się uczniami klas 1-4. Prowadzący przypomniał jak należy prawidłowo segregować śmieci, przedstawił drogę segregowanych odpadów, a także ich powtórnego wykorzystania. Za pomocą prezentacji multimedialnej, a także różnym przedmiotom związanym z tematem recyklingu, dzieci poszerzały wiedzę na temat odpowiedniego gospodarowania odpadami. Następnie w praktyczny sposób uczniowie ćwiczyli segregację śmieci. Na zakończenie spotkania p. Arleta przeprowadziła krótki quiz, w którym nagodzona została Roksana K. uczennica klasy 1.  Na koniec spotkania wszyscy uczniowie otrzymali drobne upominki przypominające o właściwym segregowaniu odpadów.

            To spotkanie na pewno przybliżyło dzieciom temat segregacji śmieci i pogłębiło świadomość podejmowania działań na rzecz ochrony środowiska.

            red. i fot. D. Skawska

             

          • "ALE KLOCKI" - ZABAWY PRZEDSZKOLAKÓW

          • 8 maja dzieci z oddziału przedszkolnego wybrały się na wycieczkę autokarową do Edukacyjnej Sali Zabaw- AleKlocki znajdującej się w Myślenicach. 🚍

            Jest to największa w Polsce Sala Zabaw z klockami LEGO!

            Pod okiem animatorów dzieci uczestniczyły w warsztatach budowania z klocków LEGO rożnych budowli.

            Przedszkolaki wspólnie bawiły się klockami w przeróżnych barwach i o różnej wielkości. Konstruując ciekawe budowle ćwiczyły swoją cierpliwość, sprawność manualną, a także rozwijały wyobraźnię. :-)

            Do przedszkola wszyscy wrócili bardzo zadowoleni i uśmiechnięci, a także z nowymi pomysłami na konstruowanie w salach przedszkolnych i w domu.💛💛

            red i fot. I. Krzysztof

             

          • DRZEWA DLA MAŁOPOLSKI

          •        Szkoła Podstawowa nr 2 w Lubomierzu uczestniczyła w akcji Małopolski Dzień dla Klimatu w ramach Projektu LIFE EKOMAŁOPOLSKA dla Klimatu i Energii.

            Wydarzenie zostało zorganizowane w ramach działania E2 projektu LIFE-IP EKOMALOPOLSKA „Wdrażanie Regionalnego Planu Działań dla Klimatu i Energii dla województwa małopolskiego”.

            W ramach akcji do szkoły za pośrednictwem Urzędu Gminy Mszana Dolna zostały dostarczone drzewka – 5 świerków i 1 brzoza.

            W czwartek 4.05.2023 roku uczniowie ze świetlicy wraz ze starszymi kolegami z klasy 6 i 7 pod opieką nauczycieli posadzili drzewa na terenie ogrodu szkolnego. Wydarzenie to było również okazją do przypomnienia uczniom ważnej roli drzew dla środowiska, w którym żyje człowiek i inne organizmy. Drzewa zostały nieprzypadkowym symbolem Małopolskiego Dnia dla Klimatu. Odgrywają ważną rolę w regulowaniu klimatu m.in. dzięki absorpcji wody, produkcji tlenu i redukcji dwutlenku węgla, obniżaniu temperatury. Mają także inne pozytywne dla człowieka właściwości, w tym estetyczne, uspokajające
            i lecznicze.

                                                                                       red. Helena Domagała fot. I. Krzysztof

          • WARSZTATY PROFILAKTYCZNE

          •   W dniu 28.04.2023 roku odbyły się w naszej szkole warsztaty z panią psycholog Małgorzatą z Centrum Rozwiązywania Problemów Społecznych. Warsztaty ufundowane przez Urząd Gminy Mszana Dolna były prowadzone przez 3 godziny lekcyjne, a ich tematyka dotyczyła:

            - zagrożenia płynące z korzystania z Internetu (dla klas I-III)

            - zapobieganie agresji słownej (dla klas IV-VI)

            - uzależnienie od ekranu (klasy VII-VIII)

            Zajęcia prowadzone były w duchu profilaktyki pozytywnej. Podczas nich, uczniowie zapoznali się z istotą właściwiej komunikacji, umiejętnościami rozwiązywania konfliktów oraz asertywnego odmawiania i wyrażania prośby o pomoc, a także dostarczono uczniom wiedzy dotyczącej zarówno korzyści, jak i zagrożeń płynących z użytkowania Internetu.

            red. Artur Majchrzak fot. A. Banik

             

          • WIWAT MAJ, 3 MAJ

          •         Dnia 28 kwietnia 2023r. roku w Szkole Podstawowej nr 2 w Lubomierzu odbył się uroczysty apel z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Aby upamiętnić ten doniosły fakt w historii Polski  uczniowie klasy VII , VI, V oraz IV przygotowali okolicznościowe spotkanie. Uroczystość tę zainicjowało odśpiewanie hymnu narodowego. Następnie uczniowie przedstawili  krótką historię związaną z tym doniosłym wydarzeniem. Dzięki ciekawym prezentacjom społeczność szkolna mogła sobie przypomnieć najważniejsze postacie związane z uchwaleniem Konstytucji oraz ich dokonania. Aby Uświetnić uroczystość uczniowie zaśpiewali  także okolicznościowe pieśni  patriotyczne.  Na koniec Pani Dyrektor Maria Bożek podziękowała występującym uczniom i nauczycielom za przygotowanie uroczystości.

            red. A. Jurkowska, fot. A. Cieżak

          • OTWARCIE MAŁOPOLSKIEGO SEZONU TURYSTYCZNEGO

          •    Informujemy o otwarciu Małopolskiego Sezonu Turystycznego w Powiecie Limanowskim, które odbędzie się 29 kwietnia br. o godz. 13:00 pod wieżą widokową na Górze Mogielica. W godz. 15:00 – 17:00 przy Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego w Zalesiu będzie mieć miejsce piknik turystyczny z licznymi atrakcjami dla dzieci. Na zakończenie wystąpi Kapela Góralska Ciupaga.

          • NASI UCZNIOWIE NA PODIUM - "GÓLALSKIE CYTANIE"

          •      Dnia 28 marca 2023r.odbył się etap wojewódzki konkursu „Góralskie cytanie”. Uczniowie naszej szkoły zmagali się ze znajomością literatury gwarowej w Zespole Szkoły i Przedszkola w Łostówce.

                  Dnia 19 kwietnia miała miejsce gala podsumowująca zagórzańską już VI edycję tego konkursu. W pięknej uroczystości brała udział st. wizytator p. Małgorzata Lenartowicz, przedstawiciele szkół, samorządów gminy i miasta Mszana Dolna , gminy Niedźwiedź , Związku Podhalan oraz instytucji kultury.

            Galę uświetnił regionalny zespół Mali Łostowianie. Nasza uczennica Kamila Kuczaj – laureatka I miejsca miała zaszczyt zaprezentować gwarą zagórzańską tekst "Jak to pies z wilkom mieli na Jaworzynie wojno". Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy oraz nagrody.

            Wyniki Konkursu czytelniczo-plastycznego gwarowych tekstów literatury regionalnej Ziemi Zagórzańskiej:

            Kategoria klas I-III

            I miejsce : Kacper Cieżak kl.III, część czytelnicza

            II miejsce: Faustyna Krzysztof kl.II, część czytelnicza

            Kategoria klas IV-VI

            I miejsce : Kamila Kuczaj kl.V, część czytelnicza

            W części czytelniczej szkołę reprezentował także Bartłomiej Malec kl.V.

            W konkursie plastycznym najpiękniejsze prace należały do : Oskara Cieżaka kl.I, Liliany Matuły kl.I, Bartłomieja Czerwińskiego kl.V,  Maksymiliana Kołodziejczyka kl.V i Magdaleny Czerwińskiej kl.VII.

            Bardzo dziękujemy Rodzicom i Dziadkom za wszelkie wskazówki, opowieści i pomoc w poznawaniu pięknej gwary zagórzańskiej i tradycji naszej Małej Ojczyzny.

                                                                                                                               Gratulujemy!!!

             red. Anna Kuczaj fot. A. Cieżak

          • "JUŻ PŁYWAM"

          •      Od kwietnia uczniowie naszej szkoły biorą udział w małopolskim projekcie „Już pływam”. Projekt realizowany jest przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego, w ramach  zadania „Zagospodarowanie czasu wolnego dzieci i młodzieży”.

            Głównymi celami realizacji projektu są:

            a) nabycie umiejętności pływackich,

            b) wzrost bezpieczeństwa młodych Małopolan, poprzez edukację w zakresie bezpiecznego korzystania z różnego rodzaju zbiorników wodnych,

            c) poprawa kondycji i podniesienie ogólnej sprawności fizycznej,

            d) zachęcenie do aktywnych form spędzania wolnego czasu, stwarzając tym samym szansę dla rozwoju sportowych talentów,

            e) upowszechnianie kultury fizycznej, służące m.in. integracji społecznej w oparciu o wartości niesione przez kulturę fizyczną i sport,

            f) promocja Małopolski, jako regionu szczególnie przyjaznego dla uprawiania rekreacji
            i sportu.

                Zajęcia z nauki pływania będą odbywać się w każdą sobotę, począwszy od 15 kwietnia do 17 czerwca 2023 roku, na krytej pływalni limanowskiej. Uczniowie pod okiem wykwalifikowanych instruktorów spędzą na basenie po 20 godzin  i będą nabywać umiejętności pływackie.

          • "POSPRZĄTAJ Z NAMI MAŁOPOLSKĘ"

          • Szkoła Podstawowa nr 2 w Lubomierzu przystąpiła do akcji zorganizowanej przez Wydział Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa  Starostwa Powiatowego w Limanowej. Cała akcja była zainicjowana przez Wicemarszałka Województwa Małopolskiego p. Józefa Gawron pod hasłem „Posprzątaj z nami Małopolskę”

            Dnia 13 kwietnia 2023 roku tj. czwartek do Szkoły Podstawowej nr 2 w Lubomierzu przyjechali przedstawiciele ze Starostwa w Limanowej i Urzędu Gminy Mszana Dolna, by rozpocząć akcję.  Dzieci i nauczyciele w jej ramach otrzymali od Starostwa kamizelki i opaski odblaskowe oraz czapeczki na głowę. Zostały dostarczone rękawiczki i worki na śmieci
            z przeznaczeniem do segregacji. Po oficjalnym rozpoczęciu akcji z udziałem przedstawicieli jednostek samorządowych oraz Pani dyrektor, uczniowie pod opieką nauczycieli wyruszyli, by posprzątać najbliższe otoczenie. Dzieci z klas 1-3 sprzątały teren blisko szkoły, a starsi uczniowie koło głównej drogi. Pogoda w tym dniu dopisała, a uczniowie spisali się na medal. Należy zaznaczyć, że kwiecień jest ważnym miesiącem na takie wydarzenie -  22 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Ziemi. Uczniowie wiedzą i cały czas uczą się, że należy dbać o czystość naszej Planety.

             

                                                                                                     red.  Helena Domagała fot. H.D, D.S