• WYCIECZKA DO KINA W RABCE ZDRÓJ

          • 17 kwietnia 2023 roku uczniowie klas 1-3 pojechali do kina „Śnieżka” w Rabce Zdroju, aby obejrzeć film animowany pt. „Szczęście Mikołajka”. W filmie poznali twórców Mikołajka, którzy opowiadali o swoim dzieciństwie, młodości oraz  trudnych początkach kariery. Poznali wiele przygód Mikołajka i jego przyjaciół czyli typowe dla chłopców przepychanki,  mnóstwo szkolnego rozrabiania i wreszcie one … dziewczyny. Film był pełen humoru, ciepła i życiowych mądrości: o sile przyjaźni, potędze wyobraźni i o tym jak znaleźć źródło radości życia.

             Po spektaklu udaliśmy się na spacer po Parku Zdrojowym, gdzie rozpoznawaliśmy wiosenne kwiaty oraz obserwowaliśmy ptaki. Był to udany dzień, zadowoleni wróciliśmy do szkoły. W planach mamy już kolejne wyjazdy.

            red. i fot. Dorota Skawska

             

          • POSPRZĄTAJ Z NAMI MAŁOPOLSKĘ - UDZIAŁ W AKCJI

          • Starostwo Powiatowe w Limanowej za pośrednictwem Wydziału Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa, dołączyło do akcji ,,Posprzątaj z nami Małopolskę’’, którą zainicjował Wicemarszałek Województwa Małopolskiego Józef Gawron.

            W ramach akcji nauczyciele i uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Lubomierzu 13 kwietnia sprzątali pobliskie  tereny, zachowując zasady segregacji śmieci.

            Dbasz o swoje najbliższe otoczenie? Chcesz, żeby Twoja dzielnica, miasto, wieś lub powiat były wspaniałymi miejscami do odpoczynku i turystyki? Wiesz, jak szkodliwe jest zaśmiecanie terenów zielonych? Przyłącz się do inicjatywy Urzędu Marszałkowskiego i posprzątaj z nami Małopolskę!

            Zapraszamy do udziału w drugiej edycji wydarzenia. Chcemy nadal inspirować mieszkańców Małopolski do wyjścia na wiosnę w plener i posprzątania swojej najbliższej okolicy. Odpowiadamy w ten sposób również na oddolne inicjatywy mieszkańców, którzy dostrzegają potrzebę zadbania o środowisko.

             Wicemarszałek Województwa Małopolskiego Józef Gawron

             

             

          • WESOŁYCH ŚWIĄT !

          • Zdrowych, pogodnych Świat Wielkanocnych,

            pełnych wiary i nadziei.

            Niech Zmartwychwstały Pan Jezus

            napełni Wasze serca miłością i pokojem.

            Niech przemieni każdy smutek w radość,

            każdy płacz, zmartwienie w szczęście i nadzieję ! 

                5 kwietnia 2023 r. przedszkolaki zaprezentowały dla wszystkich uczniów i nauczycieli krótki program artystyczny z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych.

            Przypomniały wszystkim ich symbolikę oraz zaśpiewały piękne piosenki. 

            Na koniec uroczystości Pani Dyrektor złożyła wszystkim obecnym życzenia oraz zaprosiła do wspólnego wielkanocnego poczęstunku.

            red. I. Krzysztof; fot. D.S.

          • BEZPIECZNIE NA WSI MAMY .... - KONKURS PLASTYCZNY

          •       31 marca 2023 roku odbył się szkolny etap organizowanego przez KRUS Ogólnopolskiego  Konkursu Plastycznego dla dzieci z terenów wiejskich pod hasłem „Bezpiecznie na wsi mamy, niebezpiecznych substancji unikamy”. Tematem konkursu było zapobieganie skutkom niewłaściwego stosowania w gospodarstwach rolnych niebezpiecznych substancji np. środków ochrony roślin, nawozów, paliw. Z uwagi na rozwój zdolności artystycznych konkurs został podzielony na 2 kategorie: grupa młodsza  i klasy starsze. Na etap wojewódzki konkursu wysłano 20 prac z klas 0-2 oraz 1 z klasy . Podsumowanie etapu wojewódzkiego nastąpi 28 kwietnia 2023 roku.

            red. i fot. D. Skawska

          • SPOTKANIE Z AUTORKĄ KSIĄŻECZEK DLA DZIECI

          •        We wtorek 28 marca naszą szkołę i oddział przedszkolny odwiedziła autorka bajek dla dzieci - Pani Jolanta Kobiela - Gurgul. Na spotkaniu autorka czytała fragmenty swoich bajek, następnie opowiadała jak powstają książki od pomysłu do wydania. Pokazywała rękopisy oraz szkice obrazków, odpowiadała na pytania zadawane przez dzieci. Na koniec spotkania dzieci mogły nabyć książeczkę i uzyskać autograf z dedykacją.

            red. K. Kuczaj,  fot. D. S.

             

          • POZNAJEMY PRACĘ POLICJANTA

          •       24 marca uczniowie  klas 1-3 oraz dzieci z oddziału przedszkolnego spotkały się z policjantami z Komisariatu Policji w Mszanie Dolnej. Podczas spotkania dzieci dowiedziały się na czym polega praca policjanta. Policjanci zaprezentowali umundurowanie oraz specjalistyczne, niezbędne w pracy  wyposażenie policyjne. Dzieci z zaciekawieniem, ale także z zachowaniem zasad bezpieczeństwa, oglądały akcesoria policyjne. Miały również możliwość przymierzenia policyjnej kamizelki i czapki. Pan policjant przypomniał  wszystkim zasady bezpiecznego poruszania się po drodze, a szczególną uwagę zwrócił na zalety noszenia odblasków. Ostrzegł również przed osobami nieznajomymi, z którymi nie powinno się  rozmawiać.

            Na zakończenie policjanci zrobili dzieciom niespodziankę i zaprosili do radiowozu. Uczniowie z ogromnym zainteresowaniem poznawali wyposażenie samochodu. Zapoznali się z sygnałami dźwiękowymi i świetlnymi. Mieli możliwość mówienia przez megafon oraz siedzenia za kierownicą radiowozu. W podziękowaniu za ciekawe spotkanie uczniowie wręczyli super policjantom wiosenny upominek. Od dzisiaj każdy z nas wie jak ważna jest praca policjanta, który zawsze chętnie służy pomocą oraz dba o nasze bezpieczeństwo.

            red. i fot. D. Skawska

          • FAJNIE SIĘ INTEGROWAĆ !

          •       

            Dnia 23 marca 2023r uczniowie klas VIII ze Szkoły Podstawowej nr 1 z Mszany Górnej, ZSIP nr 2 Mszany Górnej oraz ze   Szkoły Podstawowej nr 2 w Lubomierzu wraz opiekunami w ramach doradztwa zawodowego wybrali się do ZSiT w Mszanie Dolnej, gdzie po raz kolejny zorganizowane zostały dni otwarte. Młodzież mogła poznać ciekawą ofertę edukacyjną szkoły i realizowane przez nią przedsięwzięcia. Przybyłych gości powitali nauczyciele, pedagog szkolny oraz uczniowie, którzy przygotowali materiały informacyjne i reklamowe, a także ciekawą prezentację multimedialną zawierającą m.in. krótką historię szkoły, kierunki kształcenia na przyszły rok szkolny oraz sposób rekrutacji. Następnie rozpoczęło się zwiedzanie szkoły – z punktu informacyjnego gospodarze kierowali zainteresowanych do poszczególnych klas tematycznych, gdzie każdy znalazł coś dla siebie. Liczni goście mieli okazję nie tylko zwiedzić szkołę i zapoznać się z ofertą edukacyjną na rok szkolny 2023/2024 ale przede wszystkim zaobserwować bogate życie Zespołu, a tym samym również miło i aktywnie spędzić czas. Główną atrakcją były zajęcia na strzelnicy. Uczniowie wysłuchali krótkiego wykładu pana instruktora dotyczącego zasad bezpieczeństwa panujących na strzelnicy, zasad strzelania i budowy broni. Pod okiem doświadczonych instruktorów wszyscy przeszli wstępne szkolenie i każdy na swoim stanowisku oddał 10 strzałów z wiatrówki. Niektórzy wykazali się naprawdę dobrymi umiejętnościami strzeleckimi.  Byli też tacy, którym szło trochę słabiej, ale i tak wszyscy byli zadowoleni. Dla wielu uczniów było to pierwsze takie doświadczenie    w życiu.

             

                                                                          Doradca zawodowy: Jadwiga Borowiecka

          • SPOTKANIE MŁODZIEŻY Z POLICJANTEM

          • Dnia 13 marca na zaproszenie Pani Dyrektor Marii Bożek wraz ze specjalistami do naszej szkoły przybyła Starsza Sierżant Pani Agnieszka Kot z Komisariatu Policji w Mszanie Dolnej.

            Tematem pogadanki dla klas IV-VIII była „Odpowiedzialność prawna dzieci oraz zagrożenia płynące ze stosowania używek”.

            Podczas wspólnego spotkania pani sierżant przedstawiła także zagrożenia związane z użytkowaniem Internetu, przypomniała uczniom zasady bezpiecznego korzystania z sieci oraz kultury w jej przestrzeni. Poruszone zostały też kwestie cyberprzemocy. Pani policjant uświadomiła dzieciom na jakie przykre i niebezpieczne sytuacje uczniowie mogą się natknąć będąc użytkownikami Internetu. 

            Artur Majchrzak, psycholog 

          • „O Bulandzie i jak to drzewiej bywało…”

          •      Dnia 10 marca odbyło się spotkanie młodzieży szkolnej z państwem Stefanią i Władysławem Drabikiem w ramach innowacji pedagogicznej „Z gwarą zagórzańską za pan brat..”. Dzięki ciekawej prezentacji i ogromnej wiedzy naszych Zagórzan uczniowie zapoznali się z interesującą historią „naszej małej ojczyzny”, poznali legendy naszego regionu, zwyczaje związane z różnymi uroczystościami oraz ciekawostki z dawnego życia.

            Uczniowie mieli okazję usłyszeć „jak to drzewiej bywało…”, realia życia Zagórzanina, a zwłaszcza dzieci, ich zabawy, codzienne zajęcia, edukację szkolną, ich prawdziwy szacunek do rodziców, do starszych , do pracy.

            Zacni goście niejednokrotnie podkreślali w swoich wypowiedziach, „iż drzewiej było biedniej, było trudniej, ale ludzie sobie pomagali i się nawzajem szanowali”.

            Dzięki temu spotkaniu uczniowie poszerzyli swój gwarowy słownik, zdobyli nowe doświadczenie werbalne oraz poznali kulturę i dziedzictwo naszego regionu. Była to niezwykła lekcja nauki gwary zagórzańskiej, ale także piękna lekcja wychowawcza, spotkanie dwóch pokoleń.

            Bardzo dziękujemy za przybycie i podzielenie się swoją "życiową” wiedzą i zapraszamy ponownie!

            red. A. Kuczaj,  fot. D. S.

          • NIECODZIENNA LEKCJA

          • W dniu 7.03.2023 lekcja przyrody w klasie czwartej odbyła się z udziałem pani pielęgniarki Janiny Nachman.

            Pani pielęgniarka ciekawie zaprezentowała pierwszą pomoc. Zapoznała czwartoklasistów z różnymi rodzajami bandażowania, jak bandażowanie wężykowe, kłosowe i żółwiowe. Uczniowie mieli okazję praktycznie wykorzystać swoją wiedzę pod okiem kompetentnej osoby. Wszyscy otrzymali oceny celujące.

          • ZAGÓRZAŃSKA CZYTANKA - szkolny etap Konkursu Plastycznego

          •         Dnia 7.03.2023 roku odbył się szkolny etap Konkursu Plastycznego „GÓRALSKI CYTANIE” Gwarowych Tekstów Literatury Regionalnej Ziemi Zagórzańskiej.

            Nominację do etapu wojewódzkiego uzyskali:

            Klasy 1-3: Oskar Cieżak uczeń klasy 1, Liliana Matuła uczennica klasy 1

            Klasy 4-6: Bartłomiej Czerwiński uczeń klasy 5, Maksymilian Kołodziejczyk uczeń klasy 5

            Klasa 7-8: Magdalena Czerwińska uczennica klasy 7

            Gratulujemy!!!

            red. i fot. D. Skawska

          • ZAGÓRZAŃSKA CZYTANKA - szkolny etap Konkursu Czytelniczego

          • Dnia 24.02.2022r.odbył się etap szkolny Konkursu Czytelniczego „Góralskie cytanie”

            Gwarowych Tekstów Literatury Regionalnej Ziemi Zagórzańskiej.


            Klasy: I –III reprezentowali uczniowie: Faustyna Krzysztof kl.II, Oskar Kubik kl.II, Kacper, Cieżak kl.III, Michał Pajdzik kl.III, Szymon Wodziak kl.III.
            Do etapu wojewódzkiego zakwalifikowali się: Faustyna Krzysztof i Kacper Cieżak.

             

            W klasach IV- VI uczestniczyli uczniowie: Amelia Bożek kl.VI, Bartłomiej Czerwiński kl.V, Kamila Kuczaj kl.V, Bartłomiej Malec kl.V,Filip Orawiec kl.V.
            Do etapu wojewódzkiego zakwalifikowali się: Kamila Kuczaj i Bartłomiej Malec.
            Klasy VII –VIII reprezentował uczeń Wiktor Krzysztof z klasy VIII.

             

            Skład komisji: Przewodnicząca. : p.Joanna Duda
            Członkowie: p.Dorota Skawska, p.Anna Kuczaj, p.Katarzyna Kuczaj.

            red. A. Kuczaj,  fot. D. S.

          • Kiermasz słodkości - "Razem dla Julki" - Podsumowanie akcji

          • Serdecznie dziękujemy całej społeczności szkolnej za aktywny udział w akcji „Razem dla Julki!”. Udało się nam zebrać łącznie kwotę 1700,00 zł, która w całości została przekazana na leczenie Julki Nieckuli z Mszany Dolnej. Dziękujemy uczniom, a zwłaszcza uczniom klasy VIII za wykonanie kartek walentynkowych i przygotowanie pysznych babeczek na kiermasz. Bardzo dziękujemy wszystkim zaangażowanym uczniom, rodzicom i nauczycielom, którzy wsparli naszą zbiórkę. Razem możemy więcej! Dla Julki życzymy szybkiego powrotu do zdrowia i samych pogodnych dni.

            Szkolny Klub Wolontariatu 

          • WALENTYNKI

          • 14 lutego w naszej szkole obchodziliśmy Walentynki – wyjątkowy dzień wyrażania sympatii czy przyjaźni. Tradycyjnie zorganizowano „Pocztę walentynkową”. Uczniowie naszej szkoły, którzy chcieli przekazać życzenia swoim sympatiom, wrzucali kartki walentynkowe do specjalnie przygotowanej skrzynki. Następnie przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego i Szkolnego Klubu Wolontariatu rozdawali pocztę w czasie zajęć lekcyjnych. Nie zabrakło też wyrazów sympatii pod adresem Dyrekcji Szkoły, nauczycieli i wychowawców. Wszyscy odbiorcy byli mile zaskoczeni.

            Podczas Walentynek obowiązywał ubiór w kolorze czerwonym, a szkolne korytarze i drzwi klasowe udekorowano różnymi, czerwonymi serduszkami. Niepowtarzalna atmosfera szkolnych walentynek pozostanie z pewnością na długo w pamięci wszystkich uczniów i nauczycieli.

            red. M. Smoleń ,  fot. D. S.

          • RAZEM DLA JULKI !!!

          • Szkolny Klub Wolontariatu,  Samorząd Uczniowski, nauczyciele i uczniowie

            Szkoły Podstawowej nr 2 w Lubomierzu zapraszają do udziału w akcji charytatywnej mającej na celu pomoc dla Julki Nieckuli z Mszany Dolnej.

            Jak możesz pomóc?

            • Kup kartki walentynkowe wykonane przez naszych wolontariuszy.

            Kartki w cenie 5zł i 3zł

            Kiermasz kartek odbędzie się w poniedziałek 13.02.2023.

             

            • Weż udział w kiermaszu charytatywnym – kup pyszne babeczki i ciasta,

            które przygotują nasi Uczniowie i Rodzice.

            Koszt jednej babeczki to 3 zł

            Kiermasz słodkości odbędzie się w poniedziałek 20.02.2023.

             

            • Możesz wrzucić pieniążki do puszki

            Puszka będzie dostępna w pokoju nauczycielskim w terminie 13 - 21.02.2023.

             

            Serdecznie zapraszamy do udziału w akcji!

            Bardzo liczymy na Waszą pomoc!

            Wszystkie pieniądze z akcji zostaną przekazane na leczenie i rehabilitację dla Julki!